72) ABD’DE KIZILDERİLİ PANELİ

Yayin Tarihi 28 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Cengiz Han’dan kaçan Türkler Amerika’da’

image00173.jpg

‘Kızılderililer Türk mü’ tartışması sürüyor. İşte New York’ta düzenlenen panelde ortaya atılan tezler..

ABD’nin New York kentinde düzenlenen “Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar” adlı panelde, iki millet arasında çok ilginç benzerliklerin olduğu ortaya çıktı.

ABD’de faaliyet gösteren İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (İÜMEZUSA) Türkevi’nde düzenlediği etkinlikte, George Washington Üniversitesinden Prof. Dr. Türker Özdoğan başkanlığında Türklerle Kızılderililer arasında tarih, kültür, dil, Şamanizm inancı ve el sanatlarında kendini gösteren benzerlikler tartışıldı.

Özdoğan açılış konuşmasında, konunun çok popüler olduğunu belirterek, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu konuyla ilgilendiğini anımsattı.
     
ABD’DE ”HAVASU” KENTİNİN ANLAMI
     
DNA testlerinin yapılmasıyla son yıllarda Türkler ile Kızılderililer arasındaki bağların net şekilde ortaya çıktığını kaydeden Özdoğan, Orta Asya’daki Türkler ile Sibirya Türkleri ve Kızılderililerin DNA örneklerinin çakıştığını söyledi.

Özdoğan, iki halk arasında kültürel, ruhani pek çok bağ olduğunu çeşitli örneklerle anlattı. ABD’nin Arizona eyaletinde Kızılderililerin yaşadığı ”Havasu” kentinin ne anlama geldiğini yerlilere sorduğunda Türkçe’dekiyle aynı anlama geldiğini öğrenince çok şaşırdığını anlatan Özdoğan, Türk ve Kızılderili kilim motiflerinin birbirinden ayırt edilmesinin zor olduğunu, dil, müzik, heykel, mücevher ve diğer el sanatlarında büyük benzerlikler olduğunu belirtti.
     
CENGİZ HAN’DAN KAÇAN UYGUR ASILLI TÜRK GRUPLARI
     
Özdoğan, Kızılderililerin Bering Boğazından Amerika kıtasına göç ettiklerini ifade ederek, en son MS 1233 yıllarında göç edenlerin Cengiz Han’dan kaçan Uygur asıllı Türk grupları olduğunu söyledi.

Özdoğan, bu insanların Amerika’da Atabaşkan lisanı konuştuklarını ve bu lisanının Türkçe’ye çok benzediğini belirtti. Özdoğan, Kızılderililerin Navaho klanından olanların yaratılış hikayesini anlatan ”Dine Bahane” isimli kitabın da yine Türkçe çağrışımlar yaptığını ifade etti.
     
TÜM KIZILDERİLİLER TÜRK KÖKENLİ DEĞİL

Georgetown Üniversitesi Sosyoloji-Antropoloji Bölümünden Prof. Dr. Marjorie Mandelstam Balzer de konuşmasının başında, tüm Kızılderililerin Türk kökenli olduğunu söylemenin yanlış olacağını, ancak bazı kabilelerle arada büyük benzerlikler olduğunu söyledi.

Balzer, Doğu Sibirya’da yaşayan Türk gruplarının Cengizhan’dan kaçarak Bering Boğazından 800 yıl önce Alaska’ya göç ettikleri bilgisini de teyit etti.
     
ŞAMANİZM VE TOTEMLER ORTAK
     
Balzer, Kızılderililer ile Türkler arasında ”ayı, kurt, kartal” gibi totem ve simgelerin aynı şekilde yaygın biçimde kullanıldığını, dil, tarih, biyolojik ve ruhaniyet açısından büyük benzerlikler olduğunu söyledi.

Rusya’daki ”Yakutistan” adıyla bilinen Saha Cumhuriyetinde yaşayan Türk kökenlilerle Kızılderililer arasında yine büyük benzerlikler olduğunu anlatan Balzer, örneğin Alaska’daki Kızılderili grupların başından beri demir işleme konusunda çok ileride olmasının da yine bu göçten kaynaklanabileceğini ifade etti.

Ruhaniyet ve Şamanizm’in Türkler ile Kızılderililer arasında en büyük benzerliklerden biri olduğunu kaydeden Balzer, Şamanların o dönemin doktorları sayıldığını ve Kaliforniya’da halen Şaman teknikleri kullanan ”doktorlar” olduğunu belirtti.
     
KIZILDERİLİ VE TÜRK KİLİMLERİ ARASINDA FARK YOK
     
Balzer, Türk ve Kızılderili gruplar tarafından dokunan kilimlerin, coğrafi uzaklığa rağmen birbirinden ayırt edilmesinin son derece güç olduğunu da belirterek, yapılan bir deneyde insanlara kendilerine gösterilen Türk ve Kızılderili kilimleri birbirinden ayıramadıklarını anlattı.

Arizona State Üniversitesinden Kızılderili kökenli Doçent Carol Jujan da kendisinin bağlı bulunduğu Navaho klanıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Jujan, ABD’de 2.5 milyon dolayında Kızılderili ve 300 bin civarında Navaho klanından Kızılderili olduğunu söyledi. Navaho (Dine-halk) Kızılderililerinin ABD’nin güneyindeki Utah, Arizona ve New Mexico’da yaşadıklarını kaydeden Jujan, kendileri için ”aile, kadın, arkadaşlık, eğitim ve sanatın” çok önemli olduğunu anlattı.
     
DİLDE GRAMER BENZERLİĞİ
     
Michigan Devlet Üniversitesinden Prof. Dr. Timur Kocaoğlu ise Türkçe ile Kızılderili dilleri arasında bağ bulunduğunu, bu bağın kendisini ortak kelimelerin ötesinde gramer açısından gösterdiğini söyledi.

Kelimelerin zamanla değiştiğini, bu açıdan karşılaştırma yaparken sadece kelimelerin değil başka bilimsel ölçütlerin de kullanılması gerektiğini, ancak yine de zaman değişse bile bazı kelimelerin anlamının ve şeklinin değişmediğini anlattı.
     
”TÜRKLERİN ATALARI BELKİ DE AMERİKA’DAN GÖÇ ETTİ”

ABD Doğu Yakası Kabileleri (Ayı Klanı) Başkanı Brian Paterson da geleneksel Kızılderili başlığıyla yaptığı konuşmasında, Türkçe ”merhaba” diyerek konukları selamladı. 

Paterson, ABD’de Kızılderililerin geçmişte ezildiğini, ancak şu an daha iyi koşullar altında yaşadıklarını, modern yaşama uyum sağlamakla birlikte kültürel miraslarını korumaya çalıştıklarını belirtti.

Paterson, Türkleri kardeş ve aynı aileden gördüklerini, aynı değerleri paylaştıklarını kaydederek, esprili şekilde, ”Türk insanların ataları da belki de bu topraklardan (Amerika’dan) göç etti” dedi.
     
TÜRK DOKTORUN DNA SONUCU
     
Bu arada Prof. Dr Özdoğan, Paterson’a, ”Size bir müjdem var” diyerek, İstanbul’dan Levent Bozatlı adlı doktorun DNA testi sonuçlarının kendisinin Kızılderili olduğunu kanıtladığını söyledi.

New York’a gelemeyen Bozatlı panele telefonla bağlanarak Paterson’la konuştu. Paterson daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, DNA testi sonucunun kendisini şaşırtmadığını, Türkleri kardeş gördüklerini ve toplantının da aralarındaki dostluğu pekiştirdiğini belirtti.

ABD İçişleri Bakanlığı Kızılderililer Doğu Yakası Başkanı Frank Keel de yaptığı konuşmada Türk misafirperverliğini övdü ve ”Aradaki bağın derecesi ne olursa olsun veya bağ olsun ya da olmasın iki halk her zaman dost olacak” dedi.

Özdoğan daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkler ile Kızılderililer arasındaki benzerlikleri yıllardır anlatan tarihçilerin, antropologların, dil bilimcilerin söylediklerinin DNA testleriyle kanıtlandığını ve testlerin artık benzerliğin Orta Asya ve Sibirya’da yaşayan Türkler ile Kızılderililer arasında olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Özdoğan, toplantıya katılan Kızılderili liderlerin toplumlarında önemli kişiler olduğunu vurgulayarak, bu vesileyle iki toplum arasındaki dostluğun yeniden altının çizildiğini ve bundan ileride de yararlanılması gerektiğini söyledi.

ABD’deki Türk toplumunun Kızılderili asıllı Amerikalı bir Kongre üyesini desteklemesinin yararlı olabileceğini kaydeden Öztürk, Kızılderili gruplarının da Türk lobisi için çok aktif olabileceklerini belirtti.
     
AA

Paylaş:

Yorumlar

“72) ABD’DE KIZILDERİLİ PANELİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. KIZILDERİLİLERİ TÜRK MÜ?? yorum tarihi 28 Ocak, 2008 12:56

    ABD Dünya Ülkelerinin doğal kaynaklarını ele geçirmeye ve hükmetmeye çalışan bir Emperyalist ülke olduğunu artık Dünya biliyor.
    Bu Kızılderililerde ABD nin başına bela bir topluluk olduğundan,Türk olduklarını söyleyerek Türkiyenin üzerine atıp,kısa yoldan kurtulmak derdinde olmasın?

  2. Barış Gezginci yorum tarihi 28 Ocak, 2008 23:12

    Türk olsun yada olmasın kültür ve ahlak olarak dayatılmaya çalışılan arap-müslüman kültürünü çıkaracak olursanız Kızılderili Kültürü ile Türk Kültürü birbirine fazlasıyla yakın bir kültür olduğu muhakkak… Dayatılmaya çalışılan kültürde kadın bir hiçken, Türklerde ve Kızılderililerde haddinden fazla önemli… Araştırılması ve ortaya konması gereken konulardan bir tanesi de iki toplumun kadınlarının toplum içerisindeki yeri olmalı bana göre…

  3. FikirYolu.com » Blog Arşivi » KIZILDERİLİLER HAKKINDA BİLGİ yorum tarihi 4 Şubat, 2008 12:17

Yorum yap