717) 2. ABDÜLHAMİD’İN ÇARŞAFI YASAKLAMASI

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2013 
Kategori SOSYAL, TÜRK DÜNYASI

2.Abdulhamid’in Çarşafı Yasaklaması

image00143.jpg

Osmanlı Tarihi boyunca ilginç uygulamaların varlığı hepimizce malumdur. Bu ilginç uygulamalara bir örneği sizlerle paylaşmak istedik. Metnin orijinali dışında sadeleştirilmiş bir çevirisini de sizlerle paylaşıyoruz. Beğeni ve yorumlarınızla II. Abdülhamid’in bayanlara çarşaf giyimini yasakladığı fermanı:
“Bugün cuma selâmlığı töreninden sonra Teşvikiye’deki silâhhâneyi Padişah Hazretleri teşrifle oradan saraylarına dönerler iken yolda, tuhaf bir şekilde bellerinden bağlı siyah çarşaflara bürünmüş ve yüzlerini de siyah renkte ve gayet ince peçelerle örtmüş bazı kadınlar gözüne ilişmiş, bunların örtünmemiş denilecek halde açık saçık bulunmalarına ve âdeta matem elbisesi giymiş Hıristiyan kadınlarına benzemelerine bakılarak birden bire İslâm olduklarında tereddüt buyrulmuştur.
İzaha muhtaç olmadığı gibi büyük İslâm devletinin ayakta durması, devamı ve yükselmesi kadın ve erkek bütün Müslümanların her türlü hal ve hareketlerinde şeriatın yüksek hükümlerine son derece dikkatle uymalarına bağlı olup aksi hal Allah esirgesin gerek fertler gerek devlet için maddî ve mânevî sonsuz zararlara sebeb olacağından İslâm kadınlarının Allah’ın emirlerinden bulunan örtünme usul ve kaidelerine fevkalâde dikkat ve itina etmeleri lüzumunu beyana hacet olmadığı, bu çarşaflar ise İslâm kadınlarınca örtünmeye aslâ uygun ve müsait olmadığı gibi bir maksatla şuraya buraya girmek için bazı münasebetsiz erkekler tarafından da bir fesat ve melânet perdesi olarak kullanılmakta olup hatta geçenlerde bir erkek bu suretle çarşafa bürünerek kadın kıyafetinde silâhlı olarak bir eve girip içerdeki kadının üzerine hücumla çaldığı eşyayı pencereden arkadaşına atarak savuşmuş olduğundan dindarlık ve maslahat bakımından meydanda olan zararlarından ötürü icap edenlere münasip bir şekilde anlatılıp tenbihlerde bulunmak suretiyle kadınların çarşaf giymelerinin yasaklanması Padişah emri iktizasındandır. Bu hususta emir sahibinindir.”
2 Nisan 1892
Hükümdarın Başkâtibi
Süreyya

 İLGİLİ YAZI: http://www.yenidenergenekon.com/12-turk-kadininin-carsafla-tanismasi/

 İLGİLİ VİDEO: http://www.indirvideo.net/2abdulhamitin-yahudi-ortusu-diye-carsafi-yasaklamasi-679261.html

image00216.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“717) 2. ABDÜLHAMİD’İN ÇARŞAFI YASAKLAMASI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Necmiye Güneş yorum tarihi 30 Aralık, 2013 09:51

    MERHABA,

    HER ŞEYİN AŞIRILIĞI GİBİ, ÇARŞAF’DA DİN İLE İLGİSİ OLMAYAN İNSANLARIN İCADIDIR. DİNİMİZ TOPLUMDA FİTNE ÇIKARACAK KIYAFETLERİ YASAKLAMIŞTIR.AŞIRI AÇIK VE AŞIRI KIYAFETLERİ DİNİMİZ ONAYLAMAMKTADIR. ÇARŞAF YAHUDİ VE HIRİSTİYAN KIYAFETİDİR…

  2. Sevgi Nesil Türksu yorum tarihi 30 Aralık, 2013 15:35

    ŞİMDİKİLER DE ÇARŞAF MERAKLISI,BURSA KAYNIYOR KARA BÖCÜKTEN.

Yorum yap