711) HAKKARİ’DE 4 BİN YILLIK TÜRK MEZARI

Yayin Tarihi 7 Aralık, 2013 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Hakkari’de 4 Bin Yıllık Türk Mezarı

image00110.jpg

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin de Anadolu kapılarının Malazgirt’le açılmadığını Türklerin binlerce yıl önce Anadolu’da var olduklarını iddia etti Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferi’yle girmediği tezini öne süren Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ekrem Memiş‘ten sonra, Türk Tarih Kurumu adına Anadolu’da kazı çalışmaları yürüten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin’den de önemli açıklamalar geldi. Sevin, Hakkari Bölgesi’nde milattan önce 2 binli yıllara uzanan Türk mezar taşları bulduklarını belirtti.

ANADOLU’DAN ASYA’YA GİTTİK

Anadolu’da binlerce yıl öncesinde Türklerin yaşadığı tezi destek buldu. Prof. Dr. Ekrem Memiş’in yıllarını vererek araştırdığı, milattan önce 2 binli yıllarda bir Türk krallığının bulunduğu ve bu krallığın soylarının Hurilere dayandığı gerçeği, arkeolojik kazılar yapan Prof. Dr. Veli Sevin tarafından da savunuldu. Sevin, Yakındoğu, Ön Asya, iran, Azerbaycan, Hatay ve Hakkari bölgelerinde Türklerin binlerce yıldır yaşadığına ilişkin bulguları olduğunu aktardı.

Hakkari bölgesinde milattan önce 2 binli yıllara ait Türk mezar taşları bulduk. Bu da Türklerin Anadolu’ya Malazgirt’le girdiği tezini çürütüyor. Hatta ben Orta Asya’dan geldiğimize de inanmıyorum. Olsa olsa Anadolu’dan oralara bir gidiş olabilir. Çok uzaklardan gelmedik. Zaten buradaydık ?

Kaynak: www.ttk.gov.tr

Paylaş:

Yorumlar

“711) HAKKARİ’DE 4 BİN YILLIK TÜRK MEZARI” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 9 Aralık, 2013 16:09

  Bir bakıma,Türkiye’de dört kesim insan var;
  1.Kesim;-Bilinçli Türk Milliyetçileri,
  2.Kesim;-Sıradan,işinde gücünde insanlar,
  3.Kesim;-Etki altındaki gafiller
  4.Kesim;-Çıkarcılar,işbirlikçiler,hainler,
  İşte,1.Kesimdekiler,TÜRKLERİN,ANADOLU’DA EN AZ YEDİ BİN YILDAN BERİ VAR OLDUKLARINI İYİ BİLMELİDİRLER,Kİ;
  2. ve 3.KESİMLERE ANLATABİLSİNLER.
  Sn.Prof.Dr.Ekrem MEMİŞ-Prof.Dr.Veli SEVİN ve onlar gibi çalışma yapan,bilim insanlarımızı, kalbi duygularla selamlıyorum.
  Saygılarımla.

 2. Atila Özkök yorum tarihi 16 Aralık, 2013 16:04

  TÜRKLER ADEM (A.S) EVLATLARIDIR. İnsan oğlu var olduğundanbirivardır. Ahirzamanakadardavarolacaktır.ATİLA ÖZKÖK

 3. Kerim özkan yorum tarihi 16 Aralık, 2013 23:16

  Türkler muhtemelen dört bin yıl önce Asyadan anadoluya gelmiştir. Bundan 4Bin yıl önce Anadolunun güney doğusuna yerleşen ve müthiş buluşları ile insanlık tarihine ışık tutan Sumerlerin 165 kelimesi birebir Türkçe ile aynıdır. Ayrıca Hattiler, Hititler, muhtemelen Kaşkalar 3500 yıl önce Anadolu’ya yerleşen Orta asyalı kavimlerdir. Hititler Anadoluda ilk devlet ve imparatorluğu kurmuşlardır. Yani Malazgirt asla Türklerin Anadoluya girişi olamaz Türkler zaten binlerce yıldır Anadolu’da idi ve biz rahatlıkla Anadolunun ilk sakinleri Türklerdir diyebiliriz.

 4. Halil Özmen yorum tarihi 17 Aralık, 2013 10:41

  Büyük olasılıkla, Türklerin Anadoluya yerleşmeleri 4.000 yıldan da çok daha eskilere, 10.000 – 15.000 yıl öncesine dayandığı tezini savunanlarda var. Ben de aynı fikirdeyim. Onun için Kerim beyin “Anadolunun ilk sakinleri Türklerdir” savına katılıyorum.

 5. Cüneyt Sözmen yorum tarihi 31 Ekim, 2015 18:28

  Çok önemli bir araştırma… Emeği geçen herkese Türk dünyası adına tesekkürler… Anadolu ya Asya’dan gelip özellikle Mezopotamya bölgesini işgal ettiniz şiddet kullanarak diyen Kürt ırkçılarına tokat gibi bir tarihi gerçek ortaya çıkarılmış… Tebrik ediyorum hocalarımızı…

Yorum yap