70) KÖŞK’ÜN SİTESİNDE; KIBRIS, “CYPRUS” OLURSA!

Yayin Tarihi 29 Ocak, 2009 
Kategori SİYASİ

Köşk’ün sitesinde TEK KIBRIS

image00165.jpg

Tek parça olarak gösterilen Kıbrıs haritasında yerleşim yerlerinin isimleri de İngilizce belirtilmiş.

KÖŞK’ÜN SİTESİNDE “TEK KIBRIS” HARİTASI
Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesine geçen hafta eklenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün nerede olduğunu harita üzerinde gösteren yeni bölümde, KKTC yer almıyor. Kıbrıs’ın tek parça olarak gösterildiği haritada, yerleşim yerlerinin isimlerinin çoğu da İngilizce olarak yazılı.
Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesi olan “www.cankaya.gov.tr”ye 21 Ocak’ta eklenen “Cumhurbaşkanımız Nerede?” adlı bölümle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün nerede olduğu ve daha önce gezdiği yerler harita üzerinde gösteriliyor.

Resmi web sitesinin içindeki “www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/” adlı linkten ulaşılan bu bölümde, Gül’ün bulunduğu yerin yanı sıra daha önce gezdiği yerlerin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor.
Forsa tıklandığında ise, Gül’ün yaptığı gezinin tarihi ve görüşmelerine ilişkin kısa bilgiler ekrana geliyor.

6 AYDA HAZIRLANDI
Google Map altyapısı kullanılarak 6 aylık bir çalışma sonucunda hazırlandığı belirtilen bu yeniliğin içindeki asıl gariplik ise, Kıbrıs haritası.
Cumhurbaşkanı Gül’ün 19 Eylül 2007’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığı ziyaret nedeniyle, bu bölümün üzerinde de Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor. Buradaki fors tıklandığında da, Gül’ün gezisinin tarihi ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerle ilgili bilgiler veriliyor.
Ancak her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde Kıbrıs haritası KKTC ve Rum Kesimi olarak değil, tek parça olarak yer alıyor.

Harita üzerinde İngilizce olarak “Cyprus” ve “Magusa” için “Famagusta” ismi bulunuyor. Harita çift tıklandığında ise gelen ayrıntılı haritadaki isimler yine İngilizce. Örneğin Lefkoşa’nın yerine “Nicosia” ismi bulunuyor.
Ayrıntılı haritada görülen tek Türkçe isim ise “Güzelyurt”. Bunun dışındaki tüm şehir isimleri İngilizce.

SİTEYE NASIL GİRİLİYOR
Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet adresi ‘www.cankaya.gov.tr’ye girildiğinde açılan Cumhurbaşkanlığı internet sitesinin sol tarafındaki sütunun hemen altında “Cumhurbaşkanımız nerede?” yazılı bir kutu bulunuyor. Bu kutuya tıklandığında ise ‘www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/’ isimli link çıkıyor. Bu linkte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bulunduğu ve daha önce gezdiği yerler harita üzerinde gösteriliyor ve üzerinde de Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor. (Milliyet)

image00224.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“70) KÖŞK’ÜN SİTESİNDE; KIBRIS, “CYPRUS” OLURSA!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 5 Şubat, 2009 08:42

  Sayın Cumhurbaşkanımız, zaman zaman Türkçe olmayan ve oturmayan kelimeler kullanıyor.
  Yerine oturmayan kelimeler.
  “Marjinal Guruplar” buyuruyorlar.
  Ne demekse marjinal guruplar.

  Cyprus…
  Cumhurbaşkanlığ sitesinde nazlı Kıbrıs, bu şekilde ifadesine kırılırım.
  Rahmetli dedem derdi ki; “Ağzını güzel şeylere alıştırın.”
  Marjinal gurup derseniz, arkasından Cyprus gelir.
  Sayın Cumhurbaşkanının nezaketi, nefis İstanbul Türkçesiyle taçlandırılabilir.
  Danışmanlar uyuyor mu.
  Sitedeki Cyprus, sanırım Sayın cumhurbaşkanını müdahalesiyle, çoktan uçurulmuştur.

Yorum yap