681) Ayy, Siz Yoksa Türk müsünüz? Ne Kadar Ayıııp!

Yayin Tarihi 23 Aralık, 2013 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

 

Ayyy, siz yoksa Türk müsünüz? Ne kadar ayıııp!

image00137.jpg

ANADOLU’daki aşiretler hakkındaki çalışmaları sayesinde sadece bizde değil, batı üniversitelerinde de otorite kabul edilen tarihçi bir dostum anlattı:
Geniş ve etkin aşiretlere mensup DTP’li iki önemli isim, her nedense meraka düşmüşler, aşiret uzmanı dostumdan Osmanlı Arşivleri’ndeki kayıtlara bakmasını ve soylarının aslında hangi etnik gruba dayandığını bulmasını rica etmişler.
Neticede, politikacılardan biri safkan “Türk” çıkmış, diğerinin ise büyük dedelerinin bilinenden başka bir etnik gruba mensup olduğu anlaşılmış.
Cedlerinin söylenenden başka bir soydan geldiğini işiten politikacı “Zaten biliyordum, çocukluğumda evde hep konuşulurdu” deyip omuz silkmiş fakat “Türk” çıkanın tepkisi başka olmuş. Aşiret uzmanı dostum, bana, bu politikacının “Sağol hocam ama aslımızın Türk olduğu lütfen işitilmesin” dediğini anlattı.
Bu politikacı, varlığını şu anda mensubu olduğu zannedilen etnik temel üzerinden siyaset yapmasına borçlu, dolayısıyla da aslının öğrenilmesinden endişe duyuyor diyelim ve -görmememiz gerekir ya-, bir yerde mazur görelim… Ama aynı zihniyet, yani “Türk” sözünden ve Türk olmaktan irkilme, çekinme ve hattâ utanma sadece o siyasetçiye ârız olan bir utanç değil; yayılmış, neredeyse salgın hâlini almış bir garabet!
“TÜRK” SÖZÜ, IRKÇILIK OLDU
Tuhaf bir memleket olduk… “Türkler şu kadar Ermeni’yi, Rum’u ve filânca milleti kesti” deyip “Hepimiz Ermeniyiz” diye bağırmak entellektüellik, “özür dilemek” aydın olmanın ilk şartı, cedleri Kafkasya’dan gelenlerin bile kendi dillerinde eğitim ve televizyon yayını istemeleri “Uluslararası bilmem ne anlaşmasının sağladığı haklar doğrultusundaki kültürel talep”…
Ama, kasaplık ettiğimiz suçlamalarına karşı “Biz kimseyi kesmedik, o olaylar vakti zamanında yaşanmış olan mukateleydi. Sadece karşı taraftan değil, Türkler’den de çok can kaybı oldu” cevabını vermek “devlet yanlılığı”, hattâ “ortak acıyı umursamayan bir duygusuzluk”. “Hepimiz Ermeniyiz” çığlıklarına “Ben de Türk’üm” demek faşizm, “Kardeşim, git, o kültürel haklarını cedlerinin geldiği memleketten, yani Rusya’dan iste” demek ise ırkçılık! Hele, “1915 öncesinde Balkanlar’da katledilen ve İstanbul’a ulaşmak uğruna yarısından çoğunun can verdiği yüzbinlerce Türk’ten, hattâ 1980’lerde Todor Jivkof’un kapımıza dayadığı çaresizlerden ne haber?” diye hiç sormayın; size “ilkel” derler.
VATAN, GURBETE DÖNERSE!
İşte, bu hâle geldik. İsmi “Türkiye” olan bu memlekette “Türküm” demek yahut “Türk” kavramıyla ilgili bahisleri açmak ayıp, kötü ve utanılacak bir iş! Türk Müziği mi diyorsunuz? Bizans kırması nağmeler! “Türk Edebiyatı” denilen terâne Arap taklidi; sanatı ise hiç sormayın, asırlar boyu hiçbir şeyimiz yok…
Ama, filânca etnik gruba mensubiyeti yahut aslının bilmem ne olduğunu söylemek seçkinlik, hele bu grubun isminden İslâm ile bir arada bahsetmek ise asalet ve burası, Türkiye!
Eski bir şair “Gâh olur gurbet vatan, gâhî vatan gurbetlenir” diya boş yere yazmamış…

Murat BARDAKÇI

http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/218187-ayyy-siz-yoksa-turk-musunuz-ne-kadar-ayiiip

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap