68) DR. REŞİT GALİP KİMDİR? ÖĞRENCİ ANDI NEDİR?

Yayin Tarihi 9 Ekim, 2013 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

Dr. Reşit Galip Kimdir?

Öğrenci Andı Nedir?

image0012.jpg

İlkokullarımız da 1933 yılından bu yana öğrencilerimiz tarafından okunan Öğrenci Andı’nın 80 yıl sonra kaldırılması üzerine birçok tartışma başlatılmıştır. Bu tartışmalar Türklüğünden övünenler de tepki, Türk olmadığını iddia edenler de bir sevinç olarak görülmektedir.

Andımız’ın kaldırılışına kamuoyunda haklılık elbisesi giydirmek içinde, And’ın yazarı Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip’in Ezanı Türkçeleştirme çalışması yaptığına ve Peygamberimizin Türk olduğu iddiasına vurgu yapmaktadırlar.

Bu savlar; Andımız’ı kaldıran iradeyi destekleyenler tarafından alkışlanabilir, düşünmeyen ve yorumlama yapmaktan yoksunlar için de şüpheler yaratabilir…

Ezan bir çağrıdır. İbadete davettir. Çağrının Türkçe okunmasını istemek Dr. Reşit Galip’i dinsiz mi yapıyor? Dr. Reşit Galip, ezanın kaldırılmasını, ibadetin yasaklanmasını mı istedi ki “kafir” olarak nitelendiriliyor? Bir diğer husus; “Peygamberimizin Türk olduğunu” iddia etmesidir. Evet! Peygamberimiz Türk’tür… Arap’tır… Acemdir… Beyazdır… Zencidir… Sözünözü Peygamberimiz, tüm insanlıktır. Peygamberimiz, bütün varlıklara bir rahmettir. Çünkü, Allah (C.C.) buyurmuştur ki:  “Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” (Enbiya suresi, ayet 107) Bu ayet’in ışığında Peygamberimizin Türk olduğunu söylemek neden küfür gibi algılattırılmaya çalışılıyor? Dr. Reşit Galip, bu iddiası ile Türk çocuklarına Peygamberimizi daha fazla sevdirtmek istemiş olmasını anlamamak veya anlayıp da anlatmamak fitne değil mi?

Dr. Reşit Galip kimdir? Neler yapmıştır? Bu hususta belgeli bilgiye (http://web.deu.edu.tr/ataturkilkeleri/pdf/1.ciltsayi2/c1_s2_saadet_tekin.pdf) ulaşılabilir.

Dr. Reşit Galip, Türk Milliyetçisidir. Vatan ve Millet sevgisinden dolayı Balkanlar, Kafkasya, Çanakkale savaşlarına gönüllü olarak katılmış, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması içinde her gittiği yerde halkı düşmana karşı örgütlemiştir. Mesleki olarak da tıp alanında çok değerli hizmetler vermiştir. Gençlik dönemlerinde Tıbbiye de Türk Ocağı şubelerini kurdurarak arkadaşlarını Türklük bilinci içinde yetişmesine katkıda bulunmuştur. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşuna hizmet etmiştir.

İnandığı doğrulardan taviz vermeyen, ömrünü Türk Devleti ve Milletine hizmet için adayan Dr. Reşit Galip 23 Nisan 1933 günü sabahı evinde çocuklarına günün önemine binaen ülkülerinin nasıl olacağına dair Andı söyletmiştir:

“Türküm, doğruyum, çalışkanım,
Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Ve bu And’ı, çocuklara armağan etmiştir.

Ne mutlu bize ki bu emaneti haykırarak büyüdük! Her ülke çocuklarını milli duygularla yetiştirme çabasında iken, bizde millilik vasfını kaybettirme uğraşının demokrasi ile ne alakası olabilir?

Kim ne yaparsa yapsın!

Türk, tarihtir. Tarih, bir sudur. Su akar, yolunu bulur.

“Varlığım, Türk Varlığına Armağan Olsun!”

YILMAZ KARAHAN

Dr. Reşit Galip’in Hayatı (pdf):c1_s2_saadet_tekin.pdf

image0022.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“68) DR. REŞİT GALİP KİMDİR? ÖĞRENCİ ANDI NEDİR?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 10 Ekim, 2013 12:32

Yorum yap