13) ABD’NİN SONU, OSMANLI GİBİ Mİ OLACAK ?

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

ABD’nin sonu, Osmanlı gibi mi olacak ?

Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Niall Ferguson ABD yönetimini uyardı.

02 Ocak 2008 / 15:40

ABD ekonomisinde ağır borç yükünden kaynaklanan sıkıntılar, Osmanlı İmparatorluğunun 1870’li yıllarda yaşadığı krize benzetildi. Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Niall Ferguson, Financial Times gazetesinde yayınlandığı makalesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun 1870 yıllarındaki iflasına yol açan gelişmeleri anımsatarak, ABD’yi uyardı.ABD’Yİ OSMANLI’YA BENZETTİ
Prof. Ferguson, Financial Times gazetesinde yayınladığı “Amerika için bir Osmanlı uyarısı” başlıklı makalesinde gelecekteki tarihçilerin bu yılları, Osmanlı’nın 1870’li yıllarına benzer bir dönemeç olarak değerlendireceklerini öne sürdü.

OSMANLI’YI BİTİREN BORÇLAR
Kırım savaşının ertesinde Osmanlı İmparatorluğu ve idaresi altındaki Mısır’ın iç ve dış borçlarının büyük boyutlara ulaştığını, borç ödemelerinin Osmanlı İmparatorluğunun bütçesinde tüm harcamaların yarıdan fazlasına tırmandığını anımsatan Ferguson, bir borç krizinin kaçınılmaz hale gelmesiyle, Osmanlı İmparatorluğunun 1875 yılında iflasını ilan ettiğini kaydetti.GÜÇ DENGESİ DOĞUYA KAYIYOR
Niall Ferguson, ABD’de yaşanan borç krizinin elbette ki farklı bir şekil aldığını, kamudan değil, hanelerin mortgage sorunlarından kaynaklandığını belirtirken de Eylül ayından bu yana Ortadoğu ve Doğu Asya devletlerince dört Amerikan bankasına yatırım yapıldığına işaret etti.
Bu tür sermaye girişlerinin ABD finansal hizmetleri sektöründen yabancı hükümetlerine kaynak transferi anlamına geldiğini vurgulayan Ferguson şu değerlendirmeyi yaptı:

“Başka bir deyimle 1870 yıllarında olduğu gibi finansal güç dengesi kayıyor. O zaman, kayma eski doğulu imparatorluklardan (sadece Osmanlı’dan değil, Pers ve Çin imparatorluklarından da) Batı Avrupa’ya yönelikti. Bugün ise kayma, ABD ve diğer Batılı finansman merkezlerinden Ortadoğu ve Doğu Asya’daki otokrasilere doğru gerçekleşiyor.”

BORÇLU İMPARATORLUKLAR,  ER GEÇ HİSSEDEN FAZLASINI SATMAK ZORUNDA KALIRLAR
Prof. Ferguson, Türkiye açısından “Borç krizinin ardından Sultanın tahttan çekildiğini ve  Osmanlının Balkanlardaki konumuna öldürücü bir darbe vuran Rusya’nın askeri müdahalesinin meydana geldiğini” belirterek şöyle devam etti:“Bugünkü finansal kaymayı, doğudaki yeni ihracat ve enerji imparatorluklarının lehindeki benzer bir jeopolitik değişimin ne kadar çabuk takip edeceği henüz belli değil. Ancak bu tarihsel benzeşme, Amerika’nın adeta bir imparatorluğu andıran Ortadoğu ve Asya’daki üs ve müttefik ağları için iyi bir işaret değil. Borçlu imparatorluklar, er ya da geç borç verenleri tatmin etmek için hisse satmaktan fazlasını yapmaya mecbur kalırlar.”

ANKA

 

Paylaş:

Yorumlar

“13) ABD’NİN SONU, OSMANLI GİBİ Mİ OLACAK ?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Nuriye Özdinçer yorum tarihi 2 Ocak, 2008 20:44

    Osm.İmp.nun son zamanlarından ders alması gereken sadece ABD değil.Borç batağına sürüklemeye devam edem,’sat sat bitmiyor’,’babalar gibi satarım’ diyen UNAKITAN’ın ve tüm TÜRK MİLLETİnin de tetikte olması gerekiyor…

Yorum yap