67) ABD KONGRESİNE AÇIK MEKTUP

Yayin Tarihi 19 Ocak, 2009 
Kategori SİYASİ

Amerikalı tarihçinin çığlığı:

“Hepiniz suçlusunuz!”

image00144.jpg

ABD’li tarihçi Sarah Shiedlds, İsrail’in Gazze katliamından dolayı ülkesinin de yargılanmasını istedi.

Suçluyorum!

ABD Kongresine Açık Mektup

Sarah Shields

Amerikan Kongresi:

34 numaralı kararı kabul eden “390 kabul, 5 red” sonucuyla ortaya çıkan oylamanız sebebiyle sizi suçluyorum. İsrail’in güvenliğini temin için alındığı iddia edilen bu karar; aslında birkaç şiddet olayından bütün bir halkı sorumlu tutmak “hakkını” İsrail’e vermektedir. 34 numaralı kararınız, geçtiğimiz iki hafta içindeki İsrail’in yaptıklarına nefs-i müdafaadır, diyerek göz yumup, bir buçuk milyon Gazze’liyi işlemedikleri suçlardan yargılamaya dahi tabi tutmadan idama mahkum etmektir. İsrail’in yaptıklarını açıkça onaylayarak ve kabul ederek şimdi ortaya çıkan sonuçların sorumluluğunu kabul etmiş oluyorsunuz.

Yüzlerce masum çocuğun kanına ellerinizi bulamakla sizi suçluyorum. Sizi Gazze’de cesedi bir enkazda feci halde yanmış olarak bulunan 18 aylık bebek Şehid Ebu Halime’nin ölümünden sorumlu tutuyor ve suçluyorum. Sizi Selhe ailesinin dört çocuğunun ölümlerinden sorumlu tutuyorum, Rola (1), Baha (4), Rana (12) ve Dyia (14), İsrail’in evlerinin üzerine attığı roketle öldüler. İsrail’in aralıksız yağan bombardımanından korunmak için barınak arayan insanların sığındıkları Birleşmiş Milletlerin okulunda öldürdüklerinin ölümlerinden sizi sorumlu tutuyor ve suçluyorum. Birleşmiş Milletlerin çok açıkça belli olan işaret ve flamalarına rağmen, İsrail bu sığınağa saldırdı, 30 kişi öldü ve 50 kişi yaralandı. Sizi Gazze’deki İsrail saldırısının ilk on altı gününde ölen diğer 252 çocuğun ölümlerinden ve sizin teşvikleriniz sayesinde hayatlarını kaybedenlerin ölümlerinden sorumlu tutuyorum, suçluyorum.

Sizi Birleşik Amerika Devletleri Kongresinin yaptığı, Amerikan yapımı silahların sivil nüfusa karşı kullanılamayacağında ısrar eden 1976’daki Silahların Dışa Satımının Kontrolü yasası gibi kanunları ihlal ile suçluyorum.

Sizi insan haklarına alçakça tecavüzü desteklemekle suçluyorum. Oylarınızla desteklediğiniz savaşçıların, uluslararası hukuka göre savaşın sivil kurbanlarına itina etmeleri gereklidir. Ancak, İsrail hükûmeti dört gün boyunca bombaladıkları yerlere Uluslararası Kızıl Haç Örgütünün erişimini reddetmiştir. Ortaya çıkan kâbuslar tasavvur edilemeyecek kadar dehşettir. Sonunda, nihayet İsrail bombalamalarının kurbanlarına yardım götürmelerine izin verilen Uluslararası Kızıl Haç Örgütünün ne bulduğuna dair belki siz bir tahmin yapabilirsiniz: açlıktan ayağa kalkmaya dahi takati kalmamış dört çocuk annelerinin ölü bedenine sokulmuş, birbirlerine sarılmış halde bulundular. Gazze’ye çok, daha çok roket atıldıkça yiyecek ve su kıtlaşmakta, tıbbî yardıma ihtiyaç arttıkça ilaç bulmak güçleşmektedir. İsrail sadece bir Birleşmiş Milletler okulunu değil aynı zamanda çaresizce beklenen, çok muhtaç olunan malzemeyi getiren bir Birleşmiş Milletler konvoyunu da hedef seçmiştir. Uluslararası Kızıl Haç örgütünün çalışmalarının yöneticisine göre sonuç felâkettir: “Artık hiç şüphem yok; biz insanî terimlerle tam anlamıyla çok büyük bir krizle karşı karşıyayız. Gazze’lilerin durumu on gündür ara vermeyen yaylım ateşinin olağanüstü ve travmatik bir sonucudur. Bu anlamda artık kesinlikle dayanılmaz bir haldedirler.” demiştir.

Sizi uluslararası hukuku çiğnemekle suçluyorum. Birleşik Amerika; Dördüncü Cenevre Sözleşmesini imzalayan taraflardan birisi olduğu için, savaşta sivilleri korumak ve onları hedef alan herkese hesap sormakla mükelleftir.

Sizi, müttefikimiz İsrail’i bugünün yetimleri gelecekte intikam peşinde olacakları için her zamankinden daha emniyetsiz bir hale getirmekten sorumlu tutuyor ve suçluyorum. Karşılıklı emniyet ve refahı temin eden gerçek bir barış için uğraşmak yerine, siz bu mücadelede sadece bir tarafı desteklemeyi tercih edip diğerini korkunç bir ızdıraba mahkûm ettiniz.

Sizleri politikayı insaniyetin önüne geçirmekle, masumların toplu kıyımına göz yummakla, en temel insan hakkı olan ani ölümün dehşetli korkusundan uzak yaşamak hakkı için ayağa kalkmak yerine savaş suçlarını desteklemekle itham ederek suçluyorum.

Amerika’nın 111. Kongre’sinin 390 üyesinin her birini sorumlu biliyorum, tutuyorum. İnsanların yapabileceği en ciddi ihlallerde sizi suç ortaklığı yapmakla itham ediyorum.

Doç. Dr. Sarah Shields
Kuzey Karolayna Üniversitesi/ Tarih Bölümü ”

Amerikan Kongresinden çıkan 34 numaralı karara şu aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://thomas.loc.gov/cgi-bin/bdquery/z?d111:HE00034:@@@P

http://clerk.house.gov/evs/2009/roll010.xml

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“67) ABD KONGRESİNE AÇIK MEKTUP” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 19 Ocak, 2009 15:34

  sarah,herhalde yahudi.NE GÜZEL DEGİLMİ..ONUR VERİCİ.
  GURULANDIRICI..İNSANLIK ADINA.TESEKKÜR ETMELİ..
  ***ETMELİ;CÜNKÜ!!HAYRET ETMIYORUZ ARTIK..Kİ GELEN BELLİKİ DAHA KÖTÜ OLACAK?BİLİNMEZ AMA!..
  -ASLINDA GAYET SIKI,AKILLI BİR ADAM..OBAMA..VEDE BELLİKİ COOK UZUUNN YOLLAR KATETMİS..BİZİM,b.bkn.gibi..yetistirirlirken..bellik COOK ÖDÜNLER,veriyorlar..o yüzdende KENDİLERİNİ HAKLI BULUYORLAR..BAZEN MESİH!BAZEN PEYGAMBER!BAZEN GECMİSTEN YÜCE BİR LİDER!!gibi davranıyor..
  –BUGÜNKÜ CÜMLESİ!!COOK DİKKAT CEKİCİYDİ!!yani;YAPACAKLARINI HAKLI GÖSTERMEK İSTERCESİNE!!WAYY!!YANDIK..
  ”ulusumuz..savas ve kriz icinde!!….DİYE CÜMLE KURARAK..OBAMA..DA.”AYNI TERANEYE BASLADI!==”
  -sanki;DÜNYADA SORUN CIKARTAN ONLAR?AMERKA+YAHUDİ”SİYONİST”LER DEGİLMİS GİBİ!!
  —–YAVUZ HIRSIZLAR—-la daha ne kadar psikolojik!!;(
  S A V A S A C A G I Z?..öfff!yettiniz be;(LANET OLSUN..BU DÜSÜNCENİN*mistik;(**VARLIGINA!
  **TÜRKİYEEEE!!!TEK *EL* OLMALISIN!TEK KAFA!ALLAH ASKINIZA!

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 21 Ocak, 2009 00:08

  İnsanın kötülüğü genlerindeymiş.
  Bir annenin aşırı sevgisi, belki bu kötülük genini biraz olsun azaltabilirmiş.
  Kötülük, Avrupalının genlerinde var.
  Madam Sarah, bir takım doğruları ifade etmekle, acaba Amerikalıya, Avrupalıya duyulan öfkeyi azaltmayı mı amaçlamaktadır.
  Bu da nerden çıktı.
  Emperyalizmin taktiğidir.
  Ve bu çığlık neyi değiştirir.
  Kötülük, onların genlerinde var.
  Bütün halklar, bütün devletler bunu bilmeli ve kötülere karşı tedbirli ve sıkı bir işbirliği içinde olmalılar diye düşünürüm.

Yorum yap