667) ERDOĞAN DEĞİŞTİ, LOBİYE BOYUN EĞDİ

Yayin Tarihi 17 Temmuz, 2013 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Ve Erdoğan değişti, lobiye boyun eğdi

image0018.jpg

Pazar günü “Erdoğan yakında değişir” diye bir yazı yazdık. Daha mürekkebi kurumadan, hükümet dönüş sinyallerini veren kararlara başladı. 250 milyar dolar sıcak paranın üzerinde oturan AKP hükümeti, iç politikada, özellikle de kendi tabanında çokça rağbet gören “Kasımpaşa delikanlısı” söyleminin, uluslararası arenada tutmadığını görmüş olacak ki, bambaşka bir havaya büründü.

Pazar akşamı yapılan ekonomik zirvenin ardından, küresel yatırımcıya “İstediklerinizi yapmaya razıyız. Yeter ki para göndermeye devam edin. Sıcak para oyununu sürdürelim” anlamını taşıyan bir taahhüt açıklaması yapıldı. Zirveden saatler sonra, dün sabah Merkez Bankası’ndan 22 Temmuzdaki Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faizi artıracağız açıklaması yapıldı. Gezi olaylarını yanlış yöneten, dış politika ve ekonomide elleri kolları adeta bağlanan Erdoğan hükümeti, böylece son bir buçuk aydır hemen her gün suçladığı ve kendisini devirmeye çalıştığını söylediği faiz lobisine “anlaşalım” mesajı yolladı.
Kuşkusuz Erdoğan hükümetinin yolladığı ekonomik mesajlar sadece faiz artırımıyla sınırlı değil. Açıklamanın son bölümünde kritik mesajlar ve sözler var.
Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, iç ve dış yatırımcılara yönelik, “Mali disipline devam edeceğiz” taahhüdü veriliyor. Bunu günlük Türkçeye çevirirsek, hükümet yabancı yatırımcılara, “Şartlar ne olursa olsun bütçeyi sağlam tutacağız ve size olan borçlarımızı ödemeye devam edeceğiz” mesajı yolluyor.
Dikkat edin, geçmişte Erdoğan ne zaman mali disiplinden söz etse, vergi artışı yoluyla zamlar yapıldı ya da zamlardan sonra Erdoğan’dan bu tip açıklamalar geldi. İşin matematiği gereği Erdoğan hükümeti önümüzdeki günlerde de vergi ve fiyat artışlarına gidecek. Çünkü son bir buçuk ayda yaklaşık 5 puan artan iç borç faizi, yılda yaklaşık 190 milyar lira iç borç çeviren Türkiye Hazinesi’ne kabaca 10 milyar lira ek faiz yükü getirdi. Kuşkusuz ki, devlet bunu ödetecek birilerini bulacaktır. Son açıklamalardan faiz lobisine ödetmeyeceğini de anladık. O zaman geriye halk kalıyor.

İncelemeler duracak

Ayrıca Başbakanlık açıklamasında, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa kurallarına uyulacağı, doğrudan ya da portföy yatırımı ayırt etmeksizin yabancı yatırımcıya destek vermeye devam edileceği vurgulanıyor.
Başbakanlık açıklamasının ardından, Merkez Bankası’ndan gelen faiz artırımı duyurusu, portföy yatırımı, yani sıcak paraya verilecek teşviki ispatladı. Serbest piyasa kurallarına uyma sözü ise BDDK’nın döviz alanları araştırması, SPK’nın borsadaki soruşturması gibi regülasyon eylemlerinden vazgeçileceği… Başbakan’ın bankalara, yabancı sermayeye, reklamcılara yaptığı tehditlerin hayata geçirilmeyeceği gibi bir dizi taahhüt olarak algılanabilir. Kısacası art arda üç seçime hazırlanan Erdoğan hükümeti, ekonomik başarısında önemli bir pay sahibi olan sıcak para oyununun devamı için kısa süre önce “faiz lobisi” dediği kesimlere zeytin dalı uzatıyor. Karşı taraf nasıl şartlar sunacak, onu da yakında göreceğiz.

Başbakan yine sinirlenecek

Ekonomideki değişimlerin yanı sıra dış siyasete bakıldığında da benzer farklılaşma sinyalleri Erdoğan’a yakın medyadan gelmeye başladı. Daha düne kadar “Esed’in sayılı günü kaldı” naraları atan gazeteler, dün “Hiç değilse ateşkes” manşetleriyle Suriye’de Esed’dan aman dilemeye başladı…
Özetle Erdoğan yenildi ve ateşkes arıyor. Ancak artan faizler ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle, yenilginin bedelini en çok Erdoğan’a yakın sermaye ve oy tabanı ödeyecek. Seçim öncesi bu kesimlerden gelen baskılar artacağı için, Başbakan önümüzdeki dönemde öyle ya da böyle yeniden sinirlenecektir.

OĞUZ KARAMUK
[email protected]

http://www.taraf.com.tr/oguz-karamuk/makale-ve-erdogan-degisti-lobiye-boyun-egdi.htm

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap