660) YES SÖR!

Yayin Tarihi 27 Eylül, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

YES SÖR!

image00157.jpg

15 dakikalık dev(!) zirvede Obama konuştu, Erdoğan ise
‘evet’ diyerek onayladı
BAŞBAKAN Erdoğan’ın “Açılımı dostlarımıza anlatacağız” diyerek gittiği ABD’de Başkan Obama ile bir araya geliş şekli ve süresi, muhalefetin ve saygın diplomatların sert tepkisini çekti: Bu sürede ancak direktif alınır!

Seslenip yanına çağırdı
OBAMA, Pittsburgh kentinde gerçekleştirilen G-20 zirvesine katılan liderleri uğurlarken, Başbakan Erdoğan’a seslendi. Bu şekilde başlayan Obama-Erdoğan görüşmesi tam olarak 15 dakika sürdü.

Neler görüşülmüş neler!
ANADOLU Ajansı’na göre bu sürede şunlar konuşulmuş: Açılım, Orta Doğu’nun bölgesel sorunları, İsrail-Filistin, Irak-Suriye, Karabağ, Azerbaycan, Ermenistan ile yaşanan normalleşme süreci…

ERDOĞAN ile Obama, Türkiye saatiyle 00.32’de bir araya gelip 00.47’de ayrıldı. Kabaca bir hesapla 2 lidere de 7.5 dakika süre düşüyor. Ancak çevirmen de bu sürenin en az yarısını alacağından Obama ve Erdoğan’a 3 dakika 45’er saniye kalıyor. Ve AA’ya göre 2 lider bu sürede bölgesel tüm sorunları ele almayı başarıyor!

Çevirmenlerin süresini düşün, Erdoğan 15 dakikada ancak “Yes sör” demiştir. Olsa olsa hazım için reçete almıştır!

Hazım reçetesi almış olabilir
Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın 15 dakikalık görüşmede, Kürt açılımı, Orta Doğu, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan gibi önemli konuları konuştuğunun açıklanması siyasilere espri konusu oldu.  CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman, Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ile 15 dakika süren görüşmesinde ancak “Yes Sör” diyebileceğini söyledi. 15 dakikalık görüşmede tercümeyle geçen zaman dilimleri de çıkarıldığında ancak birkaç dakika görüşülebileceğini bu süre içinde de ancak ABD Başkanı’nın direktiflerini onaylayabileceğini ifade eden Arıtman şöyle devam etti:

Yol haritası çizilmiştir
“Bunun bir görüşmeden çok, ev ödevi konusunda son direktifleri alma şeklinde olduğunu öngörüyorum. Başbakan’a ABD tarafından verilen Ermeni açılımı ve Kürt açılımı konusundaki ev ödevinde, yol haritası çizilmiştir. Başbakan da herhalde bunları kabul ettiğine dair tek kelimeyle ’yes sör’cevabı vermiştir. Açılımları nasıl hazmettireceğine dair bir yol haritası daha almıştır.”

‘Obama ile görüştü’ demek çok ayıp. Bu sürede bir şey konuşulmaz. Bu tamamen bir propaganda, poz vermek… 

Propaganda için poz verdiler
Emekli Büyükelçi İnal Batu, ise ” bu sürede hiçbir şey konuşulamaz ancak fotoğrafçılara poz verilir “ dedi. Basında çıkan ’Obama ile görüştü’gibi haberleri ” ayıp oluyor “ diye değerlendiren Batu, şunları kaydetti: Ayaküstü konuşmak gibi bir şeydir bu. Önemli olan Türk kamuoyuna ’bizim Başbakanımız Obama ile görüştü’mesajı vermek. Hiç önemi olmayan bir şeydir. Bu konuları konuşmaya saatler gerekiyor. Ama en az bir yarım saat 45 dakika olması lazım. Bu tamamen bir propaganda, poz vermektir başka bir anlamı  yoktur.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama rekorlar kitabına girecek bir ilke imza attı.
İki lider, G-20 zirvesinin ardından yaptığı 15 dakikalık görüşmede ’dünyayı’ konuştu!..

KRONOMETREörüşme süresi:
15 dakika
Obama’ya düşen süre: 3 dakika 45 saniye
Erdoğan’a düşen süre:  3 dakika 45 saniye
Tercümanlara düşen süre:  3 dakika 45’er saniye 
Görüşülen konular: Kürt açılımı, Orta Doğu,  Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan

ABD’nin Pittsburgh kentinde David L. Lawrence Convention Center’da yapılan G-20 zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin sonunda ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. ABD Başkanı Obama, zirveye katılan liderleri uğurlarken Başbakan Erdoğan’ı yanına çağırarak 15 dakika görüştü.

Ermenilerle açılıma devam edin
Türkiye saati ile 00:32’de başlayıp, 00:47’de biten görüşmede, Kürt açılımı, Orta Doğu’da yaşanan sorunlar, İsrail-Filistin, Irak-Suriye ilişkileri ile  Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan konuları ele alındı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre  Türkiye ve Ermenistan arasında son dönemde yaşanan gelişmeleri olumlu bulduklarını ifade eden Obama, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin bölge açısından da önemine vurgu yaptı.

Obama Karabağ’ın önemini biliyormuş
Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın da görüşmede gündeme  geldiği, Başbakan Erdoğan’ın, ABD, Rusya ve Fransa’dan oluşan Minsk Grubu’nun bu süreçte daha etkin yol almasının işi kolaylaştıracağı görüşünü ifade ettiği öğrenildi. Başkan Obama’nın, Yukarı Karabağ’ın, sorunun çözümü için kritik önemini bildiğini Başbakan Erdoğan’a ilettiği belirtildi. Ayrıca görüşmede Başbakan Erdoğan’ın, G-20 zirvesindeki organizasyondan dolayı Obama’ya teşekkür ettiği ifade edildi.

Haber:Sümeyra YILMAZ
YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“660) YES SÖR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. MUSTAFA YAVUZ BÖRTEÇİNE yorum tarihi 27 Eylül, 2009 15:18

    ARTIK BEN YORULDUM BUNLARIN FESATLIKLARINI GÖRMEKTEN.DAHA NE KADAR BÖYLE GİDECEK BE TAYYİP EFENDİ YEDİN YEDİN DAHA DOYMADINMI.KULLANIYORSUN BUNUDA…İNSAN MİLLETİNİN ŞEREFİNİ VE VATANINI DÜŞÜNÜR.O ŞANLI GEÇMİŞİMİZ İÇİN DİK DURUR İNSAN.AMA İNSAN DİK DURUR,GEÇMİŞİNİ BİLEN DİK DURUR!!!

  2. nazim derlerolgu yorum tarihi 28 Eylül, 2009 21:41

    tam isabet yes sor…no coment

Yorum yap