66) SOKAKLARIN KORKUSU!

Yayin Tarihi 8 Kasım, 2008 
Kategori SOSYAL

Tinerciler tartıştıkları adamı

diri diri yaktı

image00110.jpg

İstanbul’un göbeğinde dehşet yaşandı. 2 çocuk, 55 yaşındaki adamı üzerine tiner dökerek tutuşturdu. 14 yaşındaki Ç.Y. tutuklandı, arkadaşı serbest bırakıldı

İstanbul, Eminönü’nde yüzü ve vücudu yanmış olarak bulunan adamın tiner dökülüp yakıldığı ortaya çıktı. Polis, Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı Yeldeğirmeni Gençlik Merkezi’nden bir süre önce kaçtığı belirlenen 2 çocuktan birinin tartışmaya girdiği 55 yaşlarındaki kişiyi yakarak öldürdüğünü, diğerinin ise yardım ettiğini belirtti. Çocuklardan Ç.Y (14) vahşi cinayetin faili olarak tutuklanıp cezaevine konuldu, arkadaşı ise serbest bırakıldı.

Polis İmdat’ı aradılar
Korkunç olay şöyle gelişti: Önceki gece 23.00 sıralarında 155 Polis İmdat’ı arayan bir kişi Eminönü Reşadiye Caddesi’nde bir kişinin yandığını söyledi. Bölgede arama yapan polis cadde üzerinde 2 çocuğu gözaltına aldı. Aynı bölgede bulunan ve sokakta kaldıkları belirlene 2 çocuk, polisin gözaltına aldığı Ç.Y. ile M.Ö’nün ölen kişi ile tartıştığını, tartışmanın da sigara yakma meselesinden çıktığını iddia etti. Olay yerinde, içinde tiner olan bira şişeleri bulundu.

Madde bağımlıları, öğrencileri bıçakladı
Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde, 12 ve 13 yaşlarındaki 2 ilköğretim öğrencisi, top oynamak için gittikleri spor tesisinde madde bağımlısı 2 kişi tarafından bıçaklandı. İlköğretim öğrencisi İ.Ö. (13) ve arkadaşı S.K. (12), top oynamak için Altınova Mahallesi’nde spor tesisine gitti. Kimlikleri henüz belirlenemeyen ve madde bağımlısı oldukları bildirilen 2 kişi, öğrencilerden sigara istedi. Zanlılar, sigaraları olmadığını söyleyen çocukları bacaklarından bıçakladı. Yaralanan çocuklar, vatandaşlar tarafından Bursa Devlet Hastanesine kaldırıldı. Polis zanlıların yakalanması için çalışma başlattı.

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE!

Sokak Çocukları alanında vermiş olduğum hizmette, tespit etmiş olduğum bazı sosyal gerçekler var… Bunları, Halkıma bilgi mahiyetinde arz etmeyi bir vatandaşlık görevi  kabul ediyorum.  

         Çocuk sokakta neden yaşar ?

Bu sorunun cevaplarında birçok neden sıralanabilir. Ancak, çocuğun sokakta kalmasının ve aile ortamından kopmasının en etkili gerekçesi “BABA” faktörüdür.

a) Ailede Baba yoktur. Anne, babanın boşluğunu dolduramamaktadır.

b) Üvey Baba vardır. Üvey baba çocuğu ötelemiştir.

c) Baba vardır. Çocuğa şiddet uygulamaktadır.

d) Baba çocuğu ile hiç ilgilenmemektedir. (Okul-İş-Arkadaş)

e) Baba vardır. İşi gereği eve çok seyrek gelmektedir. Yeterli ilgiyi verememektedir.

f)  Baba çocuğun yalnız maddi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Manevi dünyası ile ilgili herhangi bir rehberlik yapmamaktadır.

g) Baba ve/veya Anne, çocuğun fiziki konumundan maddi kazanım elde etmeye çalışmaktadır.

h)  Baba tarafından çocuk istismara uğramıştır. (Ensest)

i)   Ailede kötü alışkanlıklar vardır. (uyuşturucu-kumar-fuhuş. Vb)

k)  Medya ve arkadaş etkisinde kalmıştır.

         Özellikle bir hususu vurgulamak gerekir. Çocuk fakirlikten dolayı sokakta yaşamayı tercih etmez. Fakirlikten dolayı çocuk sokakta çalışabilir. Ancak, madde bağımlısı olarak sokaklarda kalmaz… 15 yaş altı kimsesiz olan çocuklarda acili yetine binaen hemen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun himayesine alınır.

         Sokakta yaşayan tüm çocuklar madde bağımlısı değildir. Fakat, çocuğun sokakta kalma süresi uzadıkça uyuşturucu kullanma riski de artmaktadır.

         Sokakta yaşayan erkek çocuklar bir şekilde kendini koruyabiliyor. Kız çocuklarının durumu ise, insanlığın yüz karasıdır.

         Medya çocuklarımıza kötü örnekler sunmaktadır. Eğitimleri zaten yeterli olmayan ailelerin izlediği dizi filmler ve yarışma programları bazı çocukları, bilhassa kızların evden kaçmasına veya birileri tarafından kandırılmasına neden olmaktadır.

         Sokakta Yaşayan Madde Bağımlısı Çocuklar, genelde ortak özellikler gösterirler. Aslında bu çocuklarımız, “Korkulacak Yaratıklar” değildir. Onları anlayabilmek ve yönlendire bilmek  çok  önemlidir.

Ancak bu çocuklarımıza karşı tedbirli ve temkinli davranmakta gerekmektedir…

ÖZELLİKLERİ :

         İstediği  şekilde  yaşamaya  çalışır. Hür ve Asidir.

1-   Gelecek ile ilgili planları yoktur. Yaşadıkları an önemlidir.

2-   Tek başlarına korkak veya ürkektirler. Birlikte olduklarında etkili olurlar.

3-   Merak ve Taklit duyguları yüksektir.

4-   Her türlü sosyal tehlikeye açıktırlar. Bu nedenle kesici alet taşırlar.

5-   Kendilerine faça atmaları (kollarına, bacaklarına, göğüslerine) grup içinde statü edinmek, korkmadıklarını ispat veya öfkesini bastırmak içindir.

6-   Sürekli “Yalan” söylemeye müsaittirler. 

7-   Kendinden küçükleri tehditle yönlendirir ve korumaya çalışır.

8-   Grupçuluk çok kuvvetlidir. Elinde kilerini arkadaşlarıyla paylaşır.

9-   Parayı saklama, tasarruf etme eyleminde bulunamaz. Harcar. Para bitene kadar grupta “Ağa” dır.

10-  Maddeli olduklarında şuurları yerinde değildir. Takıntılarının esiri ve inatçı olurlar.

11-  Grubun  sırlarına ve kurallarına itaat ederler.

12-  İhtiyaçlarını karşılamak için mutlaka hırsızlık yapmıştır. İleri zamanlarda gasp eylemlerinde bulunabilir.

13-  Dini ve Milli bilgileri  yetersizdir.

14-  Maddi bir kazanç uğruna çok kolay yönlendirilebilir ve istismar edilebilirler. Bundan dolayı Gayri Meşru kişi veya kişilerce kullanılırlarsa, Kamu’ya  ciddi zarar verebilirler.

15-  Eğitim seviyeleri çok düşüktür. İlköğretim terk veya okur yazar değillerdir. İlköğretimin 3. ve 4. sınıflardan terk çoğunlukta olup, 9-11 yaş grubu risk taşımaktadır.

16-  Güvenlik Görevlilerinden korkarlar. 15 yaş altı çocukların tutuklanmaları az olduğu için hırsızlık işleri genelde bu yaş grubuna yaptırılır.

17-  Herhangi bir işte süreklilik gösteremezler. Sabırsız olup, çabuk sıkılırlar.

18-  Genellikle, Kırmızı ve Siyah renkler ile arabesk müziği tercih ederler.

19- Güvenilmek, Sevilmek ve Korunmak isterler. Kendilerine bu duygularla yaklaşanlara bağlanırlar.

—-       Madde bağımlısı bu çocukların tedavisi, çocuğun istekli olmasına bağlıdır.

Tedavisi olmuş, madde kullanmayı bırakmış çocuk ve gençlerin eski yaşamış olduğu arkadaş grubu ve sosyal çevresinden uzaklaştırmak gerekir.

Tedavi olup, bağımlılıktan kurtulan bir çok gencimiz meslek ve aileye kavuşmuştur.

Çocuğun kendine öz güvenini geliştirmek için, mutlaka bir iş eğitimine tabi tutulması ve Kontrolü sağlanmalıdır.

Sokaklarda çalışan çocuklarla, sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklar farklı özellikler gösterir. Bunları karıştırmamak gerekir.

Sokakta çalışan çocuklarda, sosyal tehlikelere açıktır. Ancak sokakta çalışan çocuklarda uyuşturucu kullanma yok denecek kadar az olup, sahiplenenleri vardır. Yani çocuğu sokakta çalıştırmaya yönlendirenler, çocuğu kontrol eder.

 Sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklar; terk edilmişlik ve özgürlük duygusu içinde yalnızlığın akrabasıdır…

Sokakta Yaşayan Madde Bağımlısı Çocuklarla Karşılaşıldığında,

Ne Yapılmalı ?

1-  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

2-  Polis ( Tel : 155 )

3-  Belediye

4-  Sağlık Kurumları

5-  Yardım Derneklerin den birine haber verilmeli…

İLGİLİ YAZI :

http://www.yenidenergenekon.com/madde-bagimliligi/

http://www.yenidenergenekon.com/14-cocuklar-tehlikede/

Paylaş:

Yorumlar

“66) SOKAKLARIN KORKUSU!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 8 Kasım, 2008 15:54

  SN.Y.BEY,
  BENCE SİZİN BU AZ RASTLANIR MESLEK TUTKUNUZU ”BAKANLIGA CEVİRMELİ” LER.
  ÖYLESİNE MÜHİMKİ!SUC ORANI KESİN DÜSERDİ.
  *HATTA SİZDEN KONFERANSLAR VERMENİZİ İSTERDİ.YABANCI ÜLKELER.
  –BU KONU HAKKINDA GENİS GAYRET GÖSTERMELİYİZ.

 2. Gökhan BOZKURT yorum tarihi 8 Kasım, 2008 16:36

  Böyle pisliklerin toplumumuzda yeri olamaz derim.

  Ne kadar çok yazılırsa çizilsin benim (benim gibi düşünen pek çok insan olduğunun farkındayım) için anlamsız çalışmalar bunlar. Bunların anaları babaları nüfuskağıtlarında yazsa da yazmasa da bellidir. Nereden olduklarını hepiniz gayet iyi bildiğiniz için burada defaten yazmaya gerek görmedim.

  Bir öğretmenimizi nasıl öldürmüşlerdi hepinizin hafızalarındadır. Kardak gazimiz subayı da öldürmelerini hepiniz bilirsiniz… Daha pek çok örnek var aklıma getirmek, sinirlenmek istemiyorum, sizler çok iyi biliyorsunuz.

  Bu pislikleririn yaşadığım ortamda yaşamasını kesinlikle istemiyorum, bu insanlıktan çıkmış ahlaksız müsveddelerin topluca katlini görmek benim için zevklerin en güzeli olurdu.

  Bunların en kahredici yöntemlerle öldürülmesi için kurulan bir Tim’de zevkle görev alırdım, görev verildiği takdirde saniye düşünmeden temizliğe başlardım. Elimden gelse 24 saat içerisinde on binlercesini yok ederdim.

  Bu düşüncelerimi paylaşmak istemeyen insanlar elbette olacaktır, onların daha canları yanmadığı için bu konulara vakıf değillerdir. Hatta ve hatta düşüncelerim bile onlara iğrenç gelebilir, öyle geliyorsa şayet bunların yaptıklarını onamıştır onlar benim gözümde.

  Düşüncelerime karşı çıkanlar bu mahluklardan birer tane alsın da bağırlarında beslesinler…

 3. sedat ergenç yorum tarihi 1 Aralık, 2008 17:37

Yorum yap