65) TÜRK ATI : AHAL TEKE

Yayin Tarihi 26 Aralık, 2007 
Kategori TÜRK DÜNYASI

TÜRK ATI

AHAL TEKE

image00113.gif

————————————————————————

“TARİHİ ÇEVİR, NAL SESİ KISRAK SESİ BUNLAR,

DELMİŞ ROMA’NIN BAĞRINI MIZRAK GİBİ HUNLAR”

  

Ahal Teke atı, bir Türk atıdır. bilimciler Ahal Teke atını, M.Ö. 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Ahal Teke atına sahip çıkarlar, ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Ahal Teke’nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan‘ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke kabilesinden gelmektedir.

Özellikleri

Asil ve dik bir duruşu, uzun ince bir boyunu, dik omuzları, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük sert bir kalçası vardır. Boynundaki saçları ipek gibi yumuşak ama azdır. Kulakları diğer atlarınkinden uzun ve hafif Orak şeklindedir. Çoğu Ahal Tekelerin gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde gibi görünür. Vücudu daima hafif metalik parlar. Kılları çok ince ve yumuşaktır. Büyüleyici asil hareketleri çok elastiktir. Hüner ve eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hünerleri kolayca başarır. Soğukkanlı, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, ama sahibine daima çok bağlıdır.

Tarihi

Ahal Teke atı eski Türk atının doğrudan olarak torunudur, ve böylece buz çağının sonunda var olmuş olan dört at türünden biridir. Ahal Teke daha milat dan önce bile doğu Avrupa dan Çin‘e kadar nam salmış ve kıymetli bir atıdır. Savaşlardan dolayı sayıları bir ara çok azalmış ve sonra Timurlenk (1336-1405) tarafından Arap atı kısrakları ile fazlalaştırılmışlardır.

Ahal Teke atı Avrupalı at soylarını geliştirmekte önemli bir rol oynamıştır. Beverly Turk (Türkmen ya da Arap kökenli) adlı birisi tarafından 3 ya da 4 Ahal Teke atı getirilmiş ve bunlar bugünkü çok kıymetli ve en soylu atlar olarak görülen “Saf-kan İngiliz”-atı’nın türetilmesinin temeli olmuşlardır. “Türkmen atı” adında bir Ahal Teke erkeğinden Alman-imparatorluğunda 17 damızlık at türetilmiş ve bunlarla bugünkü alman yarış atları soylandırılmışlardır.

Avrupa’da ki at soyları bugüne kadar hala ara sıra Ahal Teke damızlıkları ile çiftleştirilip, böylece asilleştirilirler. Almanya’da Neustadt kentinde bulunan bir Trakyalı-atı çiftliğinde kısa zaman önce tekrar Ahal Teke çiftleşmeleri ile Trakyalı-atları asilleştirilmişlerdir.

Türkmen yetiştiricilerin kaderi

image0032.gif

Türkmenistan Devlet armasının ortasında Ahal Teke

Her at soyu için sürdürülen resmi bir soy kitabı vardır. Ahal Teke’nin soy kitabı 1917 yılında Moskova’da başlatılmıştır. Sovyetler Birliğinin dağılmasından beri Türkmenler gerçek Soy kitabının Türkmenistan da sürdürülmeye başlatıldığını vurgularlar, ama bunu batılı ülkeler tanımaz. Çünkü bugüne kadar sürdürülmüş bütün kitaplar hala Moskova da bulunurlar ve bu yüzden sadece bir atın atalarının isimi bu Moskova daki kitapta yazılıysa hakiki Ahal Teke olarak kabul edilir, diğerleri kabul edilmez. Oysa Ahal Teke, Türkmenlerin Türkmen-köpeği ve Türkmen halısının yanında en büyük gururları ve hatta resmi Türkmenistan armasında gösterdikleri milli hayvanlarıdır.

Türkmenlerin ve diğer Türk halklarının yetiştirdikleri Ahal Tekeler, orta Asya nın bozkırlarında hür olarak Tabune denilen sürüler halinde yaşarlar. Başlarında atlı bir Çobanları vardır.

image00422.jpg

image00514.jpg

image00616.jpg

image00714.jpg

image00811.jpg

image0099.jpg

image0107.jpg

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

KAYNAK :

— TÜRKMENİSTAN AHAL TEKE SİTESİ

— VİKİPEDİ

Paylaş:

Yorumlar

“65) TÜRK ATI : AHAL TEKE” yazisina 20 Yorum yapilmis

 1. TÜRK GÜCÜ yorum tarihi 26 Aralık, 2007 09:51

  Çok güzel araştırmalar.Çok şey öğreniyoruz.Ellerinize sağlık.

 2. SEFA ŞAT yorum tarihi 26 Aralık, 2007 13:46

  şu an dünyada teknoloji yarışı varken biz bunlara nostalji olarak takılalım.

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 26 Aralık, 2007 14:29

  TEKNOLOJİLER, MİLLİ KÜLTÜRE SAHİP VE KÜLTÜRÜNÜ YAŞAYAN ULUSLARDA OLUŞUR…
  KÜLTÜR ;
  GAZETE BAŞLIKLARINA BAKARAK,
  FUTBOL YORUMCULUĞU YAPARAK,
  TV’DE MAGAZİN PROGRAMLARI İZLEYEREK,GELİŞMEZ…
  KÜLTÜR (EKİN);
  ÖNCELİKLE “DİL”İNİ KONUŞMAK, KORUMAK VE GELİŞTİRMEKLE BAŞLAR. VE,
  TARİHİ VE MİLLİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAKLA DA GELİŞİR.
  KURUMSALLAŞMAKLA DA, YANİ DEVLET OLMAKLA DA KORUNUR…
  BU YAZIMIZIN ÖNEMİ ŞUDUR :
  TÜRK HAYATININ VAZ GEÇİLMEZ BİR PARÇASI OLAN AT KÜLTÜRÜ, MİLLETİMİZİN MİLLİ KİMLİĞİNİ KAYBETMEMESİ VE YAŞAMASI YÖNÜNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKENDİR.NASIL MI ? BİR ÖRNEK VERELİM :
  “RUS KOMÜNİST İDARESİ, ORTA ASYADA’Kİ TÜRKLERİN MİLLİ ŞUURLARINI SİLMEYE VE TÜRKLERİ KENDİLERİNE BENZETMEYE ÇALIŞIR. ESARET ALTINDA YAŞAYAN TÜRKLERİN ALFABESİNİ DEĞİŞTİRİRLER… ANCAK YETERLİ OLMAZ… KATİL STALİN TÜRK HAYAT TARZININ YOK EDİLMESİNİ EMREDER. BUNUN YOK EDİLMESİ İÇİNDE TÜRK’ÜN YOLDAŞI, SIRDAŞI, DÜNYADAKİ TÜM AT IRKLARININ EN ASİLİ “ALTIN UÇAN AT, AHAL TEKE’LERİN” YOK EDİLMESİNİ İSTER. ORTAASYA’DA BU CİNS ATLARIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KATLİAMA UĞRAMIŞTIR. SIRF TÜRKLÜK BİLİNCİNİ YOK EDİP MANKURTLAŞTIRMAK İÇİN !”
  BU YAZIDA ADI GEÇEN AT ; BİR HAYVANDAN ÖTE, TARİHTİR… KÜLTÜRDÜR… TÜRKLÜKTÜR…
  DÜNYA SAVAŞINDA İNGİLİZLER, ALMANYA’YA GİRDİKLERİNDE İLK İŞLERİ “AHAL TEKE” HARALARINA GİDİP, ATLARI ALARAK İNGİLTERE’YE GÖNDERMEK OLMUŞTUR…
  MAALESEF BİZ KENDİ CEVHERİMİZİN KIYMETİNİ BİLMİYORUZ ! BİZİMDE YAPMAK İSTEDİĞİMİZ, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI YÖNÜNDE KÜÇÜCÜK BİR HEYECAN YARATMAKTIR… EĞER BU HEYECANI OKUYUCULARIMIZA VEREBİLİYORSAK BİZLERE NE MUTLU.

  NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE !
  NE MUTLU TÜRK OLARAK YAŞAYANA !

 4. TÃœRK ATI AHAL TEKE : FikirYolu.com yorum tarihi 26 Aralık, 2007 15:44
 5. Samet Acar yorum tarihi 26 Aralık, 2007 17:27

  Bugün bile Türk Cumhuriyetlerinde ‘AT’ yetiştiriciliği devam etmektedir.Türkler’in simgelerinden biride ahırında at saklamak onu iyi yetiştirmektir.At yetiştirmek kültürümüzdür.Ata binmek ve iyi binici olmak kültürümüzün bir gereğidir.Ne yazık ki,Türkiyemizde,at yetiştiriciliği ferdi bir çalışma olarak görülmektedir.Kültür olarak ele alınmalı,nasıl Kültür Bakanlığı türkülerimizin yaşaması için sanatçı yetiştirip ,bakanlığının bünyesinde yaşatıyorsa Türk kültürü gözü ile bakıyorsa ata da o gözle bakmalıdır,diğe düşünüyorum.Türkler’in simgelerinden bazıları:At,ceviz ağacı,beyaz kayın (Huş) ağacı ,Türklerin simgelerindendir.Evinin önünde bu ağaçları görmek o evin sahibinin Türk olduğunu vurgulamaktadır.Devam etmeninizin temennisiyle sağlığınızı diliyorum.Acaroğlu

 6. zorlu yorum tarihi 26 Aralık, 2007 18:25

  Hocam Araştırmalarınız Bir ansiklopedi dolduracak kadar güzel ve ışık tutucu ama yorumunuz daha çarpıcı ve daha güzel yüreğinize sağlık.

 7. berdo yorum tarihi 14 Mart, 2008 18:59

  evet bu at dünyanın en güzel atıdır ama bunu hiç kimse bilmiyor biz bunu bildirmeye çalışmalı berdo from türkmenistan

 8. TÜRKMENBEY-BÜYÜK-TÜRKELI yorum tarihi 26 Temmuz, 2008 19:24

  SAYGI DEGER KARAHANLI BEYFENDI BILGILENDIRDINIZ ICIN COK TESEKÜR EDERIM
  BÜYÜK-TÜRKELI

 9. Isa Alemdag yorum tarihi 15 Haziran, 2009 15:30

  Bu gun ingiliz ati diye fahis fiyatlarla verip Turkiye ye getirdikleri ve gururla takdim ettikleri atin aslinda Ahal Teke ile surekli iyilestirilip meydana cikartilan bir cins oldugunu bilmezler.

  Eger bu gun Turkiye de iyi sanatci, bilim adami, tarihci v.s. yetsmiyorsa bu kendi kulturunu alamamis olmaktan, egitimsizlikten kaynaklanmaktadir.

  Vahset, somuru, hirsizlik ustune kurulu sozum ona bati medeniyeti bos bir kutu ve buyuk bir yalandan ibarettir.

  Parayi bu gun cekin alin ellerinden ne teknoloji nede medeniyet kalir. Insanliklari zaten buyuk soru isaretidir.

  Caldiklari aslin ortaya cikmamasi icin yuzlerce, binlerce yildir yok etme ve kapatma cabasi icinde bulunan batinin yalanlari artik ortaya cikmistir.

  Turkler dunyanin en medeni insanlaridir, Turkluk uygarliktir. Bunu sadece biz degil akilli batililar soylemeye basladi.

  Buyuk Turk hakani Atilla yi bir turlu hazmedemeyen, hiristiyanlastiramayan AB liler Turklerden ve butun Asya lilardan barbarlar diye bahsediyor. Hemde ustune basa basa. Youtube de bakin, goreceksiniz.

  Onlara soruyoruz, o donemde siz ne yapiyordunuz? Hayvan gibi dort ellemi yuruyordunuz yoksa mendil, catal bicak, madeni para kullanan, yogurt yiyen insanmiydiniz?

 10. BİLGİN DENİZ KARAMANOĞLU yorum tarihi 16 Haziran, 2009 00:10

  TÜRKLER’DE ESKİDEN BERİ AT DİLEKTİR,MURADINA ERMEKTİR.ATI BAYRAMLARDA YER ALMIŞ,AT BAYRAMLARI DÜZENLENMİŞ,AT İÇİN DİLEKLERDE BULUNMUŞTUR.

  KIR ATLAR,ALTIN SARISI ATLAR,DOR ATLAR.
  AKINLARINDA ÇAL,BİLEKLERİNDE HALHAL ATLAR.KOŞMAYI YARIŞMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLERLER.
  NİHAYET ZAMAN YAKLAŞIR, SON SÖZ SÖYLENİR.

  BİNLERCE YILDIR TÜRKMEN ATLARININ SAFLIĞI,DURULUĞU İÇİN ATALAR GAYRET ETMİŞLER.BU ATLAR BİR ÇOK SAVAŞLARDA TÜRKMENİN EN CAYDIRICI GÜCÜ OLMUŞTUR.

  TÜRKMRNİSTAN’DASADECE BU ATLARIN VATANI DEĞİL,BU ATLARIN KÜLTÜRLEŞTİRDİĞİ BİR YURTTUR.
  BU ATLARIN GEÇMİŞİ MÖ.5000 YILLARINA DAYANIR..
  TÜRKMEN ATLARININ ARAP VE İNGİLİZ ATLARININ KÜLTÜRÜ ÜZERİNEDE ROL OYNADIĞIDA SÖYLENMEKTEDİR.19. YÜZYILDA,ÜÇBİN CİVARINDA TÜRKMEN ATININ BRİTANYA’YA GÖTÜRÜLDÜĞÜ,BİLİNMEKTEDİR.

  TÜRKMENİSTAN’DA BİR MENKIBEYE GÖRE AHALTEKE ATI İLE BİR ŞAHİN KUŞUNU YARIŞTIRMIŞLAR.
  KUŞUN SAHİBİ YARIŞ NOKTASINDAN UZAKTA(VARIŞ NOKTASI)ET GİBİ KIRMIZI KUMAŞ PARÇASI ASMIŞ.YARIŞ BAŞLAMIŞ,AT BİR OK GİBİ FIRLAMIŞ,ŞAHİNDEN ÖNCE BAŞLANGIÇ NOKTASINA VARMIŞ.BİR BAŞKA RİVAYETE DE YARIŞTA BİRİNCİ OLAN AT İÇİN ,İRAN ŞAHI KIR:”SANA TAHTIMI VEREYİM,SEN ATINI VER.”DEMİŞ.TÜRKMEN DELİKANLISI ATINI VERMEMİŞ.

  TÜRKMEN ATI SUSUZLUĞA DAYANIKLI,UZUN YÜRÜYÜŞE TAHAMMÜL EDEN,KOŞUDA DA ÇOK SURATLİDİR.BU ATLARIN BİR ÖZELLİĞİDE YÜKSEK VE BOYLARININ UZUN OLUŞUDUR.BU ATLARA VERİLEN EĞİTİMİ(ŞARTLANMAYI)KOLAYCA ALIRLAR.TÜRKLERDE DE GEREK SAVAŞ GEREKSE BAŞKA ZAMANLAR İÇİN GEREKLİ TERBİYEYİ SÜREKLİ,BİLHASSA TAY İKEN VERMEYİ İHMAL ETMEMİŞLER.BU ATLARA ZAMAN ZAMAN EKMEK,KOYUN-KEÇİ İÇ YAĞI VE YUMURTA VERMİŞLER.YONCA VE ARPA BU ATLARIN BİRİNCİ YEMLERİ OLMUŞ.

  TÜRKMENLERİN”ALAGAYIŞ”ADINI VERDİKLERİ EYER ALTINDA KULLANILAN KEÇELER,GEMLER,ÜZENGİLER YAPMIŞLAR.
  GEREK UZUN, GEREK YÜKSEK ATLAMALARINDA DA TÜRKMENLERİN AHALTEKE VE YOMUT ATLARI BİRİNCİLİKLER ALARAK DÜNYA REKORLARINI ELDE ETMİŞLERDİR.

  1986 YILINDA PARİS’TE BİR TÜRKMEN ATI 50 BİN DOLARA VE BİR BAŞKA TÜRKMEN ATIDA 230 BİN DOLARA SATILMIŞTIR.

  İNGİLİZ ATLARININ 200-300 YILLIK GEÇMİŞİ VARDIR.TÜRKMEN AHALTEKE ATLARI İSE DÜNYANIN BİLİNEN EN ESKİ ATLARIDIR.BU ATLAR KORKUT ATA DESTANINDA KONU OLMUŞTUR.

  RUSYA ZAMANINDA ASİL AHALTEKE ATLARINA TAHAMMÜL EDEMEMİŞ VE BİNLERCESİNİ KATLETMİŞTİR.

 11. BOLU.Ademkaragöz yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 01:50

  Evet neyinesahıp cıkabılmısızkı bu memleketın atlarımıza sahıpcıkalım. bu Memleketın barından koparılıp sonrada bıze ıste budabızım dıye gosterılern onlarca değerdenbırıde atlarımızi. KOROGLU efsanesınde basrolde oynayan kırat AHAL TEKE soyunun takendısıdır. savaş alanında cıfte ve ısırık darbesıyle uzerındekı sahıbıne kımseyı yaklastırmayan. sonrada bıze ıste bu ALMAN ATI iştebu safkan İNGILİZ atı dıye GURURLA GöSTERILEN. ve milyondolarlara satılan AHAL TEKEMİZ. BIZIM GECLIMIZIN VE BIZIM YASAMINA OZENDIMIZ VE ADINA MEDENIYET DEDIMIZ AVRUPA MEDENIYETI ACABA KIDEN ORENDI SAYGILARR.

 12. xwxbenxwx yorum tarihi 4 Aralık, 2009 18:28

  geçmişini bilmeyenin geleceği nasıl oluşur. eğıtımle herşeyin yanında insanlara kültürü öğretilir eğitimli insanlar dinlenir önemsenir ve onlar sayesinde kendimizi tanıtırız

 13. altay deniz yorum tarihi 24 Şubat, 2010 23:28

  slm arkadaslar ben ahal teke kadar guzel bir at tanimiyorum coook zarif bi vucudu var belki inanmassiniz benim atimda ahal teke yani turkmen ati fotografini isteyenler icin [email protected] hesabini ekleyerq bana ulasmasini bekliyorum ben bu arada turkmenistanda yasiyorum ve bu devletin cumhurbaskaninida tam tamina400asil turkmen ati war

 14. ismail mardin yorum tarihi 21 Mayıs, 2010 18:25

  YÜCE ALLAH HERKESE BOYLE BIR ATA BINMEYI NASİP ETSIN

 15. mustafa fakıoğlu yorum tarihi 20 Kasım, 2010 19:10

  ahıltekeleri yarışlara sokmuyolar neden çünki hiç bır soylu at bu atları gecemez bu da ingilizlerın işine gelmez çünki yarış dunyasının iplerini ingilizler ellerınde bulunduruyolar ancak atlarına iyi bir aygır olarak cekerler…

 16. Mustafa Akagündüz yorum tarihi 27 Kasım, 2010 14:25

  YA BU ATLARDA NE VAR GÖRDÜM MÜ DAYANAMIYORUM, YA ÇOK GÜZELLER BENİMDE BİRTANE OLSUN ÇOK AMA ÇOK İSTERDİMMM…

 17. volkan çalışkan yorum tarihi 11 Nisan, 2011 01:52

  at bizim TÜRK lerin,cani cadaşi yoldaşi hatta ona AT demem kardeş sayarim.şahsima ait atimda var ,,,ne mutlu yaradana ki beni at sahibi olmami nasip etti.

 18. cenalp sever yorum tarihi 1 Eylül, 2011 13:53

  Yukarıda yazılanlar doğru fakat çok eksik. Arap, Kazak atlarına bindim ama ahal-teke inanın at cinsinin dürü-gevheri. mühteşem hayvanlar.

 19. kozmogu yorum tarihi 3 Şubat, 2012 01:17

  Türklerin en bilinen özelliklerini kültürel olarak ,sportif olarak sürdürdüğümüz bir sahayok .Neden acaba?
  Örnek geleneksel okçuluk
  Örnek binicilik
  örnek güreş
  örnek demircilik
  örnek geleneksel halıcılık vs
  Bazılarını yapıyoruz ya canım diyebilirsiniz.Yaptıklarımızın aslına uygunluğu ve orjinaliği tartışılır.
  Bilimsel olarak araştırılması alışık olduğumuz bir iş bile değil.Bazı dostlar sağ olsun.Birleşik türk yayı,yatağan kılıcı,ahalteke atları vs hakkında bilgi edinmemizi sağladılar da türk okunun ne olduğunu ,Türk atının ne olduğunu,türk kılıcının nasıl olduğunu öğrendik.Asya ile avrupa arasında Atımızı (ahalteke ve diğerleri),itimizi(akbaş,karabaş ve diğerleri)kılıcımızı (yatağan ve diğerleri) ve dahi kendimiz kaybettik

 20. nabi kaya yorum tarihi 16 Şubat, 2012 21:12

  bu bilgiler çok önemli biz türk toplumu bu at ile övünmek hakkımızdır diyorum mükemmel bir cins bu atın yetenek kaabiliyeti mükemmel bu cinse önem verip yetiştirmek lazım bu bilgileri fesbuuktan lütfen akataralım arkadaşlar bu cins atın varlığı her türk tarafından bilinmeli bu atın resmini tesadüf görüp hayvana hayran kaldım o yüzden araştırdım iyiki araştırmışım sanki atı yıllardır tanır gibi oldum şimdiden kendi atım gibi benimsedim ALLAH nazardan saklasın.

Yorum yap