649) İTÜ’DEN MÜTHİŞ BULUŞ: DEPREMİ 4 GÜN ÖNCE BİLECEĞİZ

Yayin Tarihi 6 Eylül, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Deprem tahmininde müthiş buluş  image0015.jpg

 Bu konuda önemli çalışmalar yapan İTÜ’nün Depremi Önceden Belirleme Sistemi’ni geliştirdiğini ve son derece ciddi sonuçlar aldıklarını ifade eden Gündoğdu, bunun yaygınlaştırılması çalışmalarının ise amatör biçimde devam ettiğini bildirdi.

Sistemin, bağlı bulunduğu bilgisayara yer, hava ve toprak hareketi verilerini aktararak çalıştığını, hareketlerin üniversitedeki merkezden 24 saat süreyle aralıksız izlendiğini anlatan Gündoğdu, şöyle konuştu:

”Fay hattındaki hareketlerle, toprak, su ve havadaki hareketleri sürekli izleyerek bölgenin deprem haritasını oluşturan bu sistem, depremi 4 gün önce haber veriyor. Bu sistem Türkiye’de ilk başta bazı bilim adamları tarafından ciddiye alınmadı. Sistem hakkında bilgi verdiğimiz insanlar, (Japonlar bile depremi önceden tespit edemiyor) dediler. Ancak, Türkiye’de meydana gelen depremler ’sığ’ olarak adlandırdığımız, 50-60 kilometre derinde olan hareketler. Bunun için tespitler yapabilmek mümkün. Japonya’daki depremler ise yerin 300-400 kilometre altından geliyor.”

Sistemle ilgili Çanakkale, Bursa ve Nilüfer ilçesi ile Bakırköy ve Çınarcık’ta istasyonlar kurulduğunu bildiren Gündoğdu, hareketliliğin, İstanbul’daki merkezden izlendiğini ve 4 gün sonra olacak depremin şiddetini burada belirleyerek, ilgili birimlere haber verildiğini kaydetti.

Bu sistemi birinci derece deprem kuşağındaki Marmara Ereğlisi ilçesine de kurmak istediklerin kaydeden Gündoğdu, ”Konuyla ilgili belediye başkanıyla görüştük. Başkan, halkın güvenliği açısından sistemin kurulması gerektiğini belirterek, bize olumlu cevap verdi” dedi.

Gündoğdu, bir çok Avrupa ülkesinin, Türkiye’de kullanılan deprem uyarı sistemini örnek aldığını bildirdi.

-NASA, MARMARA’YI İZLİYOR-

Gündoğdu, Türkiye’de sistemin kurulu olduğu bölgelerdeki hareketliliğin aralıksız izlendiğini anımsatarak, 10 dakikada bir güncellenen tüm verilerin www.yerdurumu.com internet adresinden açık olarak yayınladığını belirtti.

Sitenin, günlük bin 200 kez tıklandığını ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araşırmaları Merkezi (NASA) tarafından günlük olarak takip edildiğini bildiren Gündoğdu, şunları kaydetti:

”Marmara’nın deprem hareketliliğiyle NASA çok yakından ilgileniyor. İnternet üzerinden buradaki tüm hareketler dikkatlice izleniyor. Hayati önem taşıyan bu sistemin ülkemizde de önemsenmesi gerekiyor. Depremin 4 gün önceden fark edildiği bir ülkede, insanlar daha bilinçli hale gelecektir. Türkiye’de depremi 5-6 saniye öncesinden haber veren bir sistem kullanılıyor. Bu sistemdeki amaç, can kurtarmaya yönelik olmasa da gaz ve elektriklerin kesilmesi için yeterli görülüyor. Bunun için 4 milyon dolar para harcandı.”

Deprem ve doğa hareketliliğinin yabancı ülkelerdeki bilim adamları tarafından da titizlikle takip edildiğini anlatan Gündoğdu, Sapanca’da meydana gelen bir sıvılaşma olayı üzerine yüzlerce yabancı bilim adamının gelip incelemelerde bulunduğunu ve kendince tedbirler aldığını söyledi.

 

DÜNYA BÜLTENİ 

Paylaş:

Yorumlar

“649) İTÜ’DEN MÜTHİŞ BULUŞ: DEPREMİ 4 GÜN ÖNCE BİLECEĞİZ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. kubilay karaşahin yorum tarihi 6 Eylül, 2009 18:58

  sizce bu bulusu gerceklestiren bilimadamlarımızı yaşatırlarmı?

 2. gulcin erez yorum tarihi 11 Eylül, 2009 00:37

  Muhtesem….
  Tum calisanlari tebrik ederim.
  Sizler pek cok insan hayati kurtaracaksiniz,
  Allah sizlerden razi olsun…
  Umit ederim bu hukumet size yardim eder,
  yeni arabalara,ucaklara ihtiyacimiz yok ama iste bunlara ihtiyacimiz var.
  Iyi calismalar,tanri yaninizda olsun……
  Sizinle gurur duyyuyoruz…

Yorum yap