647) UYGUR TÜRKLERİ’NE ORUÇ YASAK!

Yayin Tarihi 3 Eylül, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Uygurlar’a Ramazan’da oruç yasak!

image0012.jpg

Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Raşid, Uygur müslümanlarının Ramazan’da yaşadığı Çin zulmünü anlattı.

Doğu Türkistan’daki Çin yetkililerin bir bildiri yayınlayarak, öğle yemeği yemediği anlaşılan herkesin işten atılacağını duyurduğunu söyleyen Raşid, Uygur halkının dinini terketmeye zorlandığını belirtti.

“Hükümet kurumlarında Ramazan’da bedava öğle yemeği, çay ve kahve servisine başlandı” diyen Raşid, “yardım dedikleri şey aslında kimin oruç tutup tutmadığını anlamak için uygulanan bir tuzak” dedi.

Dilşat Raşid, Uygur Komunist Partisi’nin, emekli parti üyelerine bile baskı yaptığını, onları evlerinde ziyaret ederek yemek yemeye zorladığını savundu.
Müslüman lokanta sahiplerinin de Ramazan boyunca açık kalmak üzere bir belge imzalamak zorunda kaldığı iddialar arasında.

Dünya Uygur Kongresi sözcüsünün en çarpıcı iddialarından biri ise, camilerde imamların “orucun sağlığa zararlı olduğunu” savunan konuşmalar yapmaya zorlanması, bunu yapmayanların haklarının ellerinden alınması.

Raşid, Urumçi’de gözaltına alınan yüzlerce Uygur’un da hapishanede oruç tutmalarına izin verilmediğini, mahkumların zorla beslendiğini söyledi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“647) UYGUR TÜRKLERİ’NE ORUÇ YASAK!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Alparslan Basbug yorum tarihi 5 Eylül, 2009 18:56

    Egerki Milletim basina gecirilen At gözlügünü cikaramazsa cok degil bir 50 yil sonra düsecegimiz durum aynisi!

  2. Hatice Şahin yorum tarihi 3 Ekim, 2009 23:24

    Türk milletinin gelmiş geçmiş en önemli kolu olan Uygurları yok etmek köklerinde türk DNA’sı taşıyıp da yabancılaşmış soysuzların en büyük hedefidir.Ne yazık ki kafatası ya da gen pek önemli değil.Önemli olan kafatasının içindeki beyin ve onun ne düşündüğüdür.Tanrı’dan başka hiçbir güç dünya uygarlığını oluşturan ve yayanların kökünü kazıyamayacaktır.Biz Türkler atalarımıza layık bir şekilde savaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yap