643) RUSLAR’DAN GİZEMLİ SONDAJ!

Yayin Tarihi 28 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Rusların çok gizli operasyonu:

Elbrus Dağı’na sondaj

image00151.jpg

Rus bilim adamları, Avrupa kıtasının en yüksek dağı Elbrus’un zirvesinde dünyada ilk defa sondaj yapacak. Böylelikle Rus bilim adamları bir ilke de imza atacak. Çünkü dünyada ilk kez sondaj çalışması yüksek dağ zirvesinde yapılıyor. Oldukça pahalı ve tehlikeli bir çalışma olarak niteleniyor. Bu yüzden bazı çevrelere göre çalışma, Rusların dediği gibi iklim değişikliği ile ilgili değil, yeni ve çok gizli bir silah geliştirmekle alakalı. Kimine göre ise Ruslar bir yeraltı zenginliği peşinde…

Ria Novosti ajansının haberine göre, Moskova Devlet Üniversitesi Coğrafya Fakültesi bünyesindeki Elbrus bilimsel araştırma grubu başkanı Natalya Volodçinova rehberliğinde yapılacak sondajla, iklim değişikliğine neden olan faktörler belirlenmeye çalışılacak.

EKİPMANLAR HELİKOPTERLERLE TAŞINMAYA BAŞLANDI

Kafkas Sıradağlarında yer alan ve yüksekliği 5642 metre olan coğrafik olarak “Avrupa’nın en yüksek zirvesi” sayılan Elbrus zirvesinden 500 metre aşağıda yapılacak sondaj çalışması için gerekli ekipmanların helikopterlerle taşındığını belirten Volodçinova, bu bölgede buzul kalınlığının 200 metreden fazla olduğunu ve çalışmanın tamamlanması için hava koşullarına bağlı olarak en az iki hafta gerektiğini kaydetti.

SONDAJDA ÇALIŞACAK İŞÇİLER İKLİME ALIŞTIRILMIŞ

Volodçinova, dünyada ilk defa 5150 metre yükseklikte yapılacak sondajda çalışacak işçilerin iklime alışmaları için uzun süre burada kaldıklarını vurguladı.

Elbrus’ta yapacakları sondajla elde edecekleri buzul çekirdek numunesinden buzulun yaşını tespit edeceklerini kaydeden Rus bilim adamları, buz katmanlarından alınan örneklerle de gezegenin bu yıllar arasındaki “iklim kronolojisini” belirleyeceklerini ve insan faktörünün iklim değişikliğine olan etkisini saptamaya çalışacaklarını ifade ettiler.

DÜNYADA İLK KEZ

Oluştukları döneme ait atmosfer bilgilerini taşıyan buz tabakalarına yapılan sondaj çalışmaları Antarktika ve Grönland adasında da yürütülüyor, ancak dünyada ilk defa sondaj çalışması yüksek dağ zirvesinde yapılıyor.

KOMPLO TEORİLERİ BAŞLADI

Rusların bu çalışması, bazı kuşkucu çevreleri komplo teorileri üretmeye itti. Bir teoriye göre Ruslar, iklim değişikliği ile ilgili değil, yeni ve çok gizli bir silah geliştirmenin peşinde. Bir başka teoriye göre ise bu sondaj çok pahalıya mal olacak ve bu nedenle sadece iklim değişikliğini izlemek için yapılan bir araştırma olmaktan öte, Ruslar bir yeraltı zenginliğine ulaşmaya çalışıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“643) RUSLAR’DAN GİZEMLİ SONDAJ!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. recep gök yorum tarihi 28 Ağustos, 2009 18:44

  hani bir söz vrdı millet çıkmış aya biz kalmışız hala yaya acaba merak ediyorum hindistan pakistan bile uzaya uydu fırlatacak teknelojiye sahipken bizim ne teknelojimiz var ne tür bilim çalışmaları yapıyoruz acaba kendimizi ülke olarak hiç geliştire bildikmi ne kadar gücümüz var duyduğuma göre kırgızistanda bile lazer topu varmış bizim neyimiz var yahu hep merak ediyorum ama şu bir gerçekki bizim hiçbir şeyimiz olamaz bizler hiçbir zaman ileriye gidemeyiz taki nezaman bu ülkeyi gerçekten TÜRKLER yönetir işte ozaman bu acizlikten bu fakirlikten ve bu rezilliklerden kurtuluruz

 2. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 31 Ağustos, 2009 12:30

  sevgili Recep bey
  ben önceki yorumlarımda ise söledim madem ki Türkiye’yi Ermeniler, Gürcüler, Amerikancılar, Kürtler ve Kürtçüler ve Lürtlerle işbirliği yapanlar, Sahte dinciler Nurcular, Fetullahçılar vb yönetiyorsa durum bundan daha kötü olabilri ki düzelmez.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 3. Cihat Kuzu yorum tarihi 28 Temmuz, 2016 16:41

  Koskoca Rusya bile sondaj yaptırıyorsa vardır bunun bir hikmeti. Demek oluyor ki sondaj önemli bir iş. Bizde sondajcılara kötü gözle bakılır. Niye? Çünkü pis iş. Yahu kardeşim pis iş falan ama yer altından su ve petrol çıkarıyorsun. Su sondajı işte bu yüzden önemlidir. Uyu Türkiyem uyu…

 4. Mithat Kuzu yorum tarihi 28 Temmuz, 2016 16:43

  Kardeşim haklı su sondajını gerçekten iyi yapan bir sondaj firması var. Evet, onun adı http://www.reklosondaj.com . Su sondajı yaptırmak isteyen varsa kesinlikle Reklo Sondaj’a yaptırmalı. Hem de çok ucuza yapıyorlar. Ellerine sağlık…

Yorum yap