643) PEŞMERGE VE IRAK ORDUSU ALARMDA

Yayin Tarihi 20 Kasım, 2012 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Peşmerge ve Irak ordusu alarmda

image00128.jpg

Irak’ta Bağdat ve Erbil yönetimleri arasında uzun bir süredir devam eden gerilimde kritik bir noktaya gelindi. Sosyal medyada ve birçok internet sitesinde iddia edildiği gibi onlarca kişinin öldüğü çatışmalar yaşanmasa da, hem Peşmerge hem de Irak ordusu karşılıklı teyakkuz halinde bulunuyor. Orduların alarma geçirilmesinin arka planında ise Tuz Hurmatu’da yaşanan bir çatışma ve Maliki’nin kurduğu Dicle Operasyon Komutanlığı var.

Kerkük’ün 80 kilometre güneyinde bulunan ve çoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı Tuz Hurmatu’da geçtiğimiz Cuma günü peşmerge birlikleri ve Dicle Komutanlığı’na bağlı Irak askeri arasında çatışma çıktı. Bu çatışmada bir peşmerge ve bir sivil hayatını kaybederken, 6 Irak askeri de yaralandı. Peşmerge bakanlığı olayın ardından çatışmanın kişisel sebeplerle çıktığını açıklasa da, Bağdat-Erbil arasında aylardır devam eden gerilimde ilk kez kan akması iki orduyu alarm durumuna geçirdi.

Cuma gününden itibaren Tuz Hurmatu kasabasına hem peşmerge hem de Irak ordusu asker ve teçhizat yığmaya başladı. Dün Bağdat’tan kalkan zırhlı araçların bölgeye ulaşması için Bağdat-Tuz Hurmatu yolu kısmen ulaşıma kapatıldı. Irak ordusunun Tikrit’ten geçişi sırasında bombalı saldırıya hedef olması ise gerilimi artıran bir başka unsur oldu. 3 kişinin yaralandığı saldırılardan kısa süre sonra yapılan açıklamalarda, bu olayın Peşmerge birlikleri veya Kürtler ile ilgisi olmadığı duyuruldu.

Bağdat yönetimi güneyden asker sevkıyatını artırırken, Kürt yönetimi de alarm halinde bulunuyor. Olayların ardından Peşmerge de Tuz Hurmatu’ya yeni birlikler sevk etmeye başladı. Kürt Yönetimi’nin zirvesi de bundan sonra atılacak adımları tartışmak üzere Erbil’de bulunuyor. Dün itibarı ile Süleymaniye’den Erbil’e gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile görüşmeleri sürdürüyor.

Gerilimin Kerkük merkezine sıçramasından da endişe edildiği için Kerkük Valisi Necmettin Kerim ile de sık sık görüşmeler gerçekleşiyor. Ancak bugün itibarı ile Kerkük merkezinde olağanüstü bir durumun ve askeri hareketliliğin olmadığı belirtiliyor.

Öte yandan ABD’nin de gerilimi azaltmak için duruma müdahil olduğu belirtiliyor. Irak basınında çıkan haberlere göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Irak Başbakanı Maliki’yi arayarak, Peşmergelerin kendileri için kırmızı çizgi olduğunu ve gerekirse tartışmalı bölgeleri ABD’nin koruyabileceğini söyledi. Bu önerinin Maliki tarafından hemen reddedildiği belirtiliyor. Ancak Kürt yönetimi ve Peşmerge bakanlığı kulislerinde ABD’nin müdahil olması ile sıcak çatışma ihtimalinin azaldığı konuşuluyor.

Irak ordusu ve peşmerge birlikleri geçtiğimiz yaz aylarında da Diyala ve Anbar vilayetlerinin tartışmalı bölgelerinde karşı karşıya gelerek, alarma geçmişti. İki ordu arasında gerilimin yaşandığı bu bölgeler ise çoğunlukla kontrolün Erbil’de mi, yoksa Bağdat’ta mı kalacağı belli olmayan tartışmalı bölgeler.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin geçtiğimiz yaz aylarında kurduğu Dicle Operasyon Komutanlığı ile bu bölgelerde askeri varlığını artırması ise Kürt Yönetimi’nde rahatsızlık doğurmayı sürdürüyor.

Simla Yerlikaya / Erbil

Bu yazı TRT TÜRK Erbil muhabiri Simla Yerlikaya tarafından Dünya Bülteni için kaleme alınmıştır.

image0027.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“643) PEŞMERGE VE IRAK ORDUSU ALARMDA” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. perle inci yorum tarihi 20 Kasım, 2012 17:04

    EFENDİİİİMMMM…SİMDİ BURADA HERKİ BASARI ELDE EDE?BİLİRSE!?SONUC;TÜRKİYE NİN AFEDERSİNİZ,NE..SİNE BATCAK;;((BENİM DERDİM BUDUR!;;((GERİSİNİ MÜHİMSİYEMİYECEGİM*AMA TEK DUAMIZ*YİYİN ALLAH BİRBİRİNİZİ**TÜM DÜSMANLAR!SONUNDA ULU RAB*SİZLERE BİRBİRİNİZİN KAFALARINI KOPARTTIRSIN(*BİZİ RAHAT BIRAKIN BU DÜNYADA ARTIK!

Yorum yap