641) TERÖRÜN, TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADARDIR?

Yayin Tarihi 26 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

TERÖRÜN, TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADARDIR?

image00146.jpg

Türkiye’nin 1984’den bu yana PKK terörü ile mücadele yaptığı dolaylı ve dolaysız harcamalar konusunda birçok şehir efsanesi vardır. Daha 1990’lı yılların ortalarında Türkiye’nin PKK ile ilgili harcamalarının 100 milyar Dolar olduğu yetkili yetkisiz bir çok kişinin ileri sürdüğü bir görüştü. Son yıllarda AKP Hükümetinin bakanları ise yaptıkları açıklamalarda PKK için harcanan para miktarının 1 trilyon Dolar ile 300 milyar Dolar arasında olduğuna dair açıklamalar yapmaya başladılar. 1980’li yılların başından beri siyasetin içinde olan ve bir çok hükümette görev alan Cemil Çiçek’de “Eğer PKK terörüne para harcamasaydık dünyanın ilk büyük beş ülkesi arasında olurduk” şeklinde bir açıklama yaptı.

Oysa gerçek rakamlar çok farklı. Türkiye’nin PKK ile ilgili dolaylı ve dolaysız harcamaları konusunda tek bilimsel çalışmayı yapan Başkent Üniversitesi Ekonomi Bölümünden Prof. Dr. Servet Mutlu, çok farklı bir sonuca varmış. Prof.Dr. Mutlu’nun devlet kayıtlarını inceleyerek yaptığı çalışma sonucunda vardığı sonuç, Türkiye’nin 1984-2005 arasında PKK ile mücadelesinde yaptığı doğrudan ve dolaylı harcamaların tutarının 53.95, yani 54 milyar dolar olduğu.

Bu rakamın içinde PKK’nın tarıma verdiği zarardan yıktığı köy okullarına, yaktığı araçlara kadar her türlü dolaylı harcama/zarar olarak nitelendirilebilecek harcamalarda var. Esasen Türkiye’nin PKK ile mücadelede harcayacak 1 trilyon Doları hiç olmadığı gibi böyle bir harcamaya gerekte olmadı. Ancak 54 milyar Doların da hiç küçük bir para olduğu düşünülmemeli. 

HABERİNİZ.COM

Paylaş:

Yorumlar

“641) TERÖRÜN, TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADARDIR?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. muhammet arslan yorum tarihi 27 Ağustos, 2009 01:08

    terör için 54milyar dalar harcadıgımız dogrudur lakin vatan savunmasında harcanan para yı bukadar gündeme getirirlerken yok pahasına satılan sanayimiz türk telekom limanlar ve bankalardan ugranılan zarar neden gündeme taşınmıyor ve bu zarardan büyük bir kar elde edilmişgibi gösterilmekte ve bu zararlar 20 yıl olmadı sadece 7 yıl zarfında ugradıgımız zarar bence önce bunun hesabını vermek zorundalar çünki hesap apaçık ortada

Yorum yap