640) BAŞBUĞ’DAN, “KÜRT AÇILIMINA” YANIT…

Yayin Tarihi 25 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

image00143.jpg

‘TSK üniter devletin korunmasına taraftır..’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Zafer Haftası dolayısıyla yayımladığı mesaj, Kürt açılımı ve MGK kararına yönelik eleştirilere ilişkin yanıtlar içeriyor. İşte o mesaj:

Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen bağımsızlık mücadelesinin son halkası olan Büyük Zafer’in 87’nci yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

Zafer Haftası, 26 Ağustos 1922 günü sabahı KOCATEPE’den yapılan topçu ateşleriyle başlar ve 9 Eylül günü Türk Ordularının İzmir’e girişi ve İzmir’in kurtuluşu ile sona erer.

ATATÜRK, Büyük Taarruz’u ve Büyük Zafer’i şu şekilde anlatır:

“Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin neticeli ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yön vermekte kesin tesirli böyle bir meydan muharebesi hatırlamıyorum. Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı.”

Büyük Taarruz ve Büyük Zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu ve gelişimine yol açan devrimin başlangıcıdır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yoksul bir halktan hem bir ordu hem de bir millet yaratarak gerçekleştirdiği bu inanılmaz devrim, Türkiye Cumhuriyeti’ne laik, sosyal, demokratik ve hukuk devleti niteliklerini kazandıran bir devrimdir.

Bu eşsiz zaferi kazandıran ve devrimi geçekleştiren başta Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere bu mücadelede hayatlarını kaybeden ve bugün o eşsiz zaferin kazanımlarını yurdumuzun her karış toprağında canlarını vererek koruyan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Anayasa’nın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan 3’üncü maddesinde ifade edildiği gibi “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir.” Türk Silahlı Kuvvetleri, ATATÜRK tarafından bizlere emanet edilen ve Anayasa’nın 3’üncü maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir.

Ülkelerin ve milletlerin bütünlüğünün korunmasının bir bedeli vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri; bu bedelde kendisine düşen tarihi görev ve sorumlulukların bilinci içerisindedir.

Bugüne kadar bölücü terör örgütü ile mücadelesinde 5003 evladını şehit veren Türk Silahlı Kuvvetleri, Anayasa ve yasalar çerçevesinde, bölücü terör örgütüne karşı bugüne kadar dünyada eşine hiç rastlanmayan bir başarı ve özveriyle yürüttüğü mücadeleye bundan sonra da artan bir kararlılıkla devam edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, güvenlik alanının dışında kalan ekonomi, sosyo-kültürel ve uluslararası alanlarda da devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğuna inanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konularla ilgili görüşleri bilinmekle birlikte, emsalsiz Büyük Zaferi kutladığımız bu hafta münasebetiyle, bu konulara ilişkin düşünce ve duruşumuzun bir kez daha ifade edilmesinde yarar görülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri;

– Ulus-devlet ve üniter-devlet yapısına hiçbir gerekçeyle zarar verilmesini kabul edemez.

– Kültürel farklılıklara saygılıdır. Ancak kültürel farklılıkların siyasallaştırılmasını, başka bir ifadeyle siyasal temsil aracı olmasını, toplumsal siyasal kimlik unsuru haline getirilmesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içinde mümkün göremez.

– Terör örgütü ve destekleyicileriyle ilişki kurulmasına yol açabilecek hiçbir faaliyet içinde bulunamaz.

– Demokrasinin sunduğu fırsat alanlarını kullananların, bireylerin en temel hakkı olan yaşam hakkını hedef alan terör faaliyetlerini hiçbir nedenle hoş görmelerini kabul edemez.

– Usul ve yöntem esası belirler, noktasından hareketle takip edilecek usul ve yöntemlerde özenli olunmasının gereğine inanır.

– Her konuyu tartışabilme özgürlüğünün, devletin varlığını riske sokacak, ülkeyi kutuplaşmaya, ayrışmaya ve çatışma ortamına sokacak konuları içermemesi gerektiğine inanır.

Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri olan laiklik, demokrasi, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine yürekten bağlılığı, üstün disiplin anlayışı, köklü gelenekleri, itidalli ve kararlı yaklaşımı, hepsinden önemlisi Türk milletinden aldığı güçle dün olduğu gibi bugün de ve yarın da üstlendiği her görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.

Şüphesiz ki; “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’dir.”

Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu hassas coğrafyada birlik ve ülkesine sadakat içinde vatanını ve milletini seven insanlarıyla çağdaş toplumlar arasında hak ettiği yeri almalıdır.

Aziz Türk milletinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarının Zafer Haftasını en içten dileklerimle kutlarım.

HABER MERKEZLERİ

Paylaş:

Yorumlar

“640) BAŞBUĞ’DAN, “KÜRT AÇILIMINA” YANIT…” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. münür tuzla yorum tarihi 25 Ağustos, 2009 16:24

  BU AÇIKLAMA YETMEZ BAŞBUĞUM T.C DEVLETİNİN ÜNİTER YAPISINI BOZMAYA,TÜRK MİLLETİNİ ETNİK KÖKENLERE AYRIŞTIRIP PARÇALANMA SÜRECİNİ HIZLANDIRMAYA YÖNELİK CİDDİ ÇALIŞMALAR VE YASA DEĞİŞİKLİKLERİ YAPILMIŞTIR BU OYUNDAKİ FUGÜRANLARIN YAPTIKLARI YANLARINA KAR KALMAMALI DEMOKRASİLERİN İŞLEMEDİĞİ İŞGAL EDİLDİĞİ ORTAMLARDA EN SON GÖREV SİZE AİTTİR

 2. NAZMİ AYDIN yorum tarihi 25 Ağustos, 2009 19:05

  SAYIN GENEL KURMAY BAŞKANIM AĞZINIZA YÜREĞİNİZE SAĞLIK BU AÇIKLAMANIZ TÜRK MİLLETİNİ MEMNUN ETMİŞTİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR BÜTÜNDÜR BÖLÜNEMEZ SAYIN PAŞAM SAYGILAR SUNARIM NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .

 3. MAHMUT YUNUS GÖRCE yorum tarihi 25 Ağustos, 2009 21:46

  BU SES ATATÜRKÜN EMANETİNİN EN HASSAİSYETLE SAVUNUCUSU OLMASI GEREKEN BİR KURUMUN SESİDİR. BU KURUM TÜRK ULUSUDUR VE ONUN İÇİNDEN ÇIKAN ORDUSUDUR. KUŞKUSUZ DEMOKRASİYE VE CUMHURİYETE SADAKAT ESASTIR. AMA YILLARDIR CUMHURİYETİ VE ATATÜRK İLKELERİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞMAKTAN BIKMAYAN İÇERDEKİ CUMHURİYET DÜŞMANLARI İLE ABD VE İNGİLİZ MANDACISI İKİNCİ CUMHURİYETÇİLER ÜLKEMİZ ÜZERİNDE EMELLERİ OLAN DIŞ GÜÇLERLE BİRLEŞEREK TÜM ATAÜRKÇÜLERE VE CMHURİYETÇİLERE SAVAŞ AÇMIŞLARDIR. NE YAZIKKİ CUMHURİYETİN NİMETLERİNDEN DE YARARLANARAK HUKUK DIŞI YOLLARLA ÜLKESİNE HİZMET ETMİŞ ÇOK DEĞERLİ BİLİM ADAMLARINI VE PAŞALARIMIZI HAPSE ATTILAR.
  DÜNYA LİDERİ EŞSİZ İNSAN ATATÜRKÜN BURSA NUTKUNDA SÖYLEDİKLERİ TAM BU GÜNLER İÇİN. ARTIK TOP YEKÜN ATAMIZIN DEDİKLERİNİ YAPMAZAMANIDIR.
  İŞTE BU SES İNŞALLAH ATAMIZIN BİZE VERDİĞİ GÖREVİ BAŞLATACAK BİR SES OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM
  EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARIMLA

 4. halil ibrahim yorum tarihi 26 Ağustos, 2009 10:31

  ya tam susturalım paşam ya kan kusturalım bir gece ansızın….kırın şu kalemi paşam atamın karşisinda şahlansın şu millet…atsın ölü toprağı üstünden …madem türksün göster ürksün…

 5. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 26 Ağustos, 2009 20:53

  işte buna Kürt Açılımına HAYIR bir cevap, demek ki TSK bile bu açılıma karşı geliyor çünkü TÜRKİYE DEVLETİNİN DİLİ TÜRKÇE deyince herşeyi bitirdi çünkü Kürt açılımın bir kolu İKİ Dilde eğitim ve iki dilli bir devlettir ve sayın Başbuğ bu konuyu açıkça söyledi yani eğer kürt açılımda böyle bi şey varsa ki aslında bu plan da var TSK buna karşıdır ve asla kabul edemez.

  yaşasın TSK ve yaşasın ATATÜRKÜN böyle KORKMAZ ASKERLERİ….

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap