64) PKK’YA KARŞI “BAYRAKTAR”

Yayin Tarihi 19 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

PKK’ya karşı BAYRAKTAR

Mehmetçik, sınır güvenliğini sağlamak için artık yerli yapım mini casus uçağı Bayraktar’ı kulanıyor.

19 Ocak 2008 / 15:24

image001110.jpg

Mehmetçik sınır kesiminde bir süredir ‘mini casus uçak’ kullanarak, PKK’lı teröristlerin sızmasını engelliyor, dağlarda bulunduklarını yerleri saptayarak tepelerine biniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içinde ve sınırda terör mücadelesi devam ederken Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sızan PKK’lı teröristler adım adım takip ediliyor. Günler öncesinde Şırnak’ın Cudi, Bestler Dereler bölgesi ve Kato Dağı’nda başlatılan operasyonlar aralıksız sürerken, Mehmetçik sınır boyunda keşif, gözetleme ve hedef tespitinde ise kanat boyu 1.5 metrelik ‘mini casus uçak’ kullanıyor. Yerli yapım olan bu uçaklar batarya ile çalışıyor, saatte 65 kilometre hız yapabiliyor.

Havaya elle ya da özel rampasından bırakılıp yerden kumanda edilen ‘mini casus uçak’ için pist gerekmiyor. Havada 1 saat 15 dakika kalabilen, yerden bakıldığında kuş zannedilen ve batarya ile çalıştığı için sessiz olan ‘mini casus uçak’ üzerindeki öze kamerayla elde ettiği görüntüyü, koordinatlarıyla birlikte yer istasyonuna aktarıyor.
Mehmetçiğin, Şırnak dağlarındaki operasyonlarda da kullandığı ‘mini casus uçak’ sayesinde alınan bilgilerle geçen ay Küpeli Dağı’nda yapılan operasyonda 5 PKK’lı ölü ele geçirildi.

Bayraktar’ı Türk mühendisleri geliştirdi
Baykar Makina tarafından tasarlanan ve yüzde 100 yerli malzeme ile üretilen mini insansız hava aracına ‘Bayraktar’, halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılıyor.
Çok hafif olan ‘mini casus uçak’ elle ya da özel bir rampadan atılıyor. Batarya ile çalıştığı için havada sessizce uçuyor. ‘Bayraktar’ın üzerinde hassas kameralar buluyor. Alınan görüntüler aynı anda yerdeki ekrana aktarılıyor. Yerden kontrol edilen casus uçak, 15 kilometre uzaklıktan görüntü aktarabiliyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Baykar Makina arasında 2005’de imzalanan anlaşmaya göre bu yıl sonuna kadar 76 mini insansız hava aracı ve 19 sistem Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

ENSON HABER

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap