637) 1907 YAPIMI CEP SAATİNDE, “BOZKURT”

Yayin Tarihi 21 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, TÜRK DÜNYASI

1907 YAPIMI CEP SAATİNDE

BOZKURT

image00135.jpg

Türkler’in kurucu ve hakim millet olduğu Türk – Osmanlı Devleti’nde yaşayan unsurlara milliyetçilik düşüncesinin sirayet etmesi ve devletin sınırlarının buna bağlı olarak devamlı surette küçülmesi üzerine; Türk münevverler, hakim millet olmanın getirdiği bir zorunlulukla devletin müşterek yapısına vurgu yapmayı bırakmışlar ve kendi milletlerine özgü özellikler üzerine yoğunlaşmaya başlamışlardır.  

Böyle bir uyanış, o millete ait eski hikayelerin gündeme getirilip yeniden yorumlanmasını beraberinde getirmiş ve Türkler’i esir eden vadinin ismi, aynı zamanda Türkler’in esaretten kurtuluşuna verilen isim de olan Ergenekon, yeniden zihinlerde yer etmeye başlamıştır. Türk Milleti’nin, kendisini esir eden demir dağlarla örülü vadiden, bir kurdun rehberliğinde kurtuluşu, kurt hayvanını, Türk mitolojisinin ve destanının önemli bir öğesi haline getirdi.  

2. Meşrutiyet ortamında gün yüzüne çıkan bu efsane, Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte, tüm Türk Milleti tarafından simge olarak benimsendi. Kağıt paraların üzerine kurt resmi konuldu… ‘Bozkurt’ isimli sigara paketleri çıkarıldı ve daha bir sürü uygulama…      

Manşette görülen cep saati üzerine işlenmiş kurt motifi tam olarak 1907 yapımıdır ve Türkçü bilim adamı Dr. Ahmet Ali Arslan (Garipkafkaslı) tarafından, Kırgizistan’da bir Kırgız vatandaştan satın alınmıştır. Kurt motifli cep saatinin 1907 yapımlı olması, Orta Asya Türk nüfusunda, kurt simgesinin çok eskilere dayandığını ve Türkler’in 20. yüzyılda yapacakları atılımın manevî kökenlerini göstermektedir.

HABERİNİZ.COM

Paylaş:

Yorumlar

“637) 1907 YAPIMI CEP SAATİNDE, “BOZKURT”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 13 Eylül, 2009 15:29

    ERGENEKON,YURDUN ADI.
    BÖRTEÇİNE,KURDUN ADI.

Yorum yap