634) AÇILIMIN, YOL HARİTASI APO’DAN!

Yayin Tarihi 15 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Yol haritasını önce Ankara okuyacak!

image00127.jpg

Eruh baskınının yıldönümü olan 15 Ağustos’ta açıklanacağı iddia edilen ve uzun süredir tartışılan “yol haritası” için dün gözler İmralı’daydı. Akşam saatlerinde Öcalan’ın avukatları yazımın sürdüğünü söyledi. Ancak, yol haritasının önce Ankara’da inceleneceği, sakınca görülmezse açıklanacağı öğrenildi

İmralı’ya giden Öcalan’ın avukatlarının dönüşü gün boyunca merakla beklendi. Avukatlar, saat 09.30’da gittikleri İmralı’dan akşam saat 19.30’da döndüler.

Yol haritasını önce Ankara inceleyecek

Gazetecilerin merakla bekledikleri avukatlar, Abdullah Öcalan’ın yol haritasının yazımını henüz tamamlamadığı açıklamasını yaptı. Yol haritasını üç gün sonra alabileceklerini belirten avukatların Çarşamba veya Cuma günü hava muhalefeti olmadığı takdirde İmralı’ya giderek yol haritasını teslim almaları ve Öcalan’ın kararına bağlı olarak hangi tarihte ve nerede açıklanacağını duyurmaları bekleniyor. Ancak avukatların “yazımı bitmedi” dedikleri yol haritasının tamamlanmasının ardından önce devletin ilgili birimleri tarafından incelenmesi ve uygun bulunduğu takdirde avukatlara teslim edilmesine izin verilmesi bekleniyor. Bu sürecin kaç günde tamamlanabileceği konusunda bir netlik bulunmuyor.

‘Bugün Eruh’ta açıklanacak’ denilmişti

Öcalan’ın barışa dönük yol haritasının ne zaman ve nerede açıklanacağının da henüz netleşmediği belirtiliyor. Tarihin, yol haritasının açıklanmasının uygun bulunmasından sonra kesinleşeceği ifade edilirken, açıklamanın nerede ve kim tarafından yapılacağı konusunda da İmralı’dan gelecek mesajın belirleyeceği olacağı kaydediliyor.

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, çatışmalı dönemin Eruh’da başlaması nedeniyle Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan gelecek mesajının Eruh’ta açıklanacağını söyledi.

Özçelik, yol haritasının haftaya kaldığı belli olmadan önce yaptığı açıklamada, DTP Genel BAşkanı Ahmet Türk’ün özel bir programı nedeniyle gelemeyeceği Eruh’a, DTP Eş Başkanı Emine Ayna ve diğer DTP’li milletvekillerinin bugün öğle saatlerinde ulaşacaklarını bildirdi.

Özçelik, Öcalan’ın açıklaması nedeniyle, il, ilçe ve belde başkanlarının da Eruh’a geldiklerini ifade etti. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından İrfan Dündar ise avukatların İmralı’da Öcalan ile görüşmede oldukları saatlerde, “Sayın Öcalan’dan gelecek açıklamanın içeriğini bilmiyoruz. Ancak açıklanacak yer de Sayın Öcalan tarafından belirlenecek. Yani arkadaşlar döndükten sonra açıklama olup olmayacağını, ya da yerine ilişkin detayları öğreneceğiz” dedi.

Ancak İmralı’ya giden Öcalan’ın avukatların yol haritasının haftaya kaldığını söylemesinden sonra açıklamanın nerede yapılacağı ile birlikte ne zaman yapılacağı da belirsizliğe büründü.

Kaynak: Vatan

Paylaş:

Yorumlar

“634) AÇILIMIN, YOL HARİTASI APO’DAN!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 16 Ağustos, 2009 20:59

  Bakın Türkün sonu ne olmuş ki var olmayan bir sorun için ve abartılmış olan sahte Kürt sorununu çözmek için APO’dan öneri alacağız…

  allah allah bu ne biçim memleket ki bunca aydın ve siyaset adamı bir problemi çözmek için çocuk katili ve terorist başı APO’dan yol harıtası rica ediyort….

  allah kahretsin bu rezilliği yaratanları…

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 2. Ozan yorum tarihi 17 Ağustos, 2009 15:06

  Türkiyedeki aydınların (ki sokaktaki adam bile onlardan daha bilgili ve aydındır, onurludur) yarısı sahte aydındır. Abd tarafından eğitim görmüş türkiyenin aleyhine çalışan (aydın demeye dilim varmıyor) karanlık”lardır. Para uğruna ülkesini satan vatan hainleri bir avuç şeref fakiridir. en acısı da halkın bunları bilmemesidir. Çünkü bilseler bu şerefsizler bu kadar rahat içinde 1 saat bile bu ülkede keyif çatamazlar (Fethullah ve orhan pamuk’un abd’ye kaçtığı gibi).

Yorum yap