633) ÖNCE ÖLDÜRECEKSİN! SONRA SEVECEKSİN!

Yayin Tarihi 14 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Köleye özgürlük madalyası!

image00123.jpg

ABD’nin kölelikten devşirdiği füme renkli başkanı Barack Obama, insanlık tarihinin en büyük soykırımına uğrattıkları Kızılderililer’in şefi Joe Medicine Crow’a  ‘Özgürlük Madalyası’ taktı.

Önce öldür sonra madalya tak
ABD Başkanı Obama, tarihin en büyük soykırımına uğrattıkları Kızılderililer’in şefi Crow’u “Özgürlük Madalyasıyla” onurlandırdı.

ABD’nin siyahi Başkanı Barack Obama’nin ’imaj düzeltme’operasyonları sürüyor. ABD tarafından soykırıma uğrayan  Kızılderililer’in gönlünü almak isteyen Obama, şef Joe Medicine Crow’u  ’Özgürlük Madalyası’yla onurlandırdı. ABD Başkanı Obama, Crow’un yanı sıra Sidney Poitier, Harvey Milk, Desmond Tutu, Muhammed Yunus ve Stephen Hawking’in de bulunduğu 16 kişiye, ülkesinin en büyük sivil nişanı olan madalyayı taktı. Beyaz Saray’da düzenlenen madalya töreninde konuşan Obama, bilim, sanat, tıp, siyaset ve spor alanlarında gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı  seçilen söz konusu 16 ismin dünyayı değiştirenler olduğunu söyledi. Başkan Obama, “Bu kişilerin ortak noktaları, ırk, cinsiyet ya da bedensel engellerin insan ruhunu sınırlandıramayacağı yönündeki inançlarıdır” dedi.

Ortak noktaları…
Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu, Nobel Barış ödüllü ve yoksulların bankası Grameen Bank’ın kurucusu Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus, İngilitereli astrofizikçi Stephen Hawking ve İrlanda’nın ilk kadın Devlet Başkanı Mary Robinson, Amerikalı olmadıkları halde bu ödüle layık görüldü. Madalya verilecek kişiler, bizzat ABD Başkanı ya da Üstün Hizmet Ödülleri Heyeti tarafından belirleniyor.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap