628) YAHUDİ KÜRTLER, KÜRDİSTAN’A…

Yayin Tarihi 4 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Davud Bağıstani: Yahudi Kürtler geri dönsün!

 

image00113.jpg

 

K. Irak’ta İsrail yanlısı dergi çıkaran Barzani’nin yakın adamı Bağıstani, Yahudilerin bölgeye dönmesi için kampanya başlattı.

Erbil’de yayına yeni başlayan haftalık bir derginin İsrail’deki Kürt Yahudileri Kuzey Irak’a geri dönme çağrısı yapması tartışma doğurdu. Bölgede yaşayan İslamcılar “İsrail Kürtler” dergisinin çağrısını hem yasalara aykırı buldu hem de Irak’ın dış politikası ile çeliştiğini söyledi.

AFP’ye konuşan Kürdistan İslami Grup yöneticisi ve milletvekili Zana Rustabi, “Ben kuşkuluyum ve Kürtler Müslüman ulusa bu denli aitken ve Kürdistan Irak’ın bir parçası iken bu tür yayınların bir yararını görmüyorum” dedi.

Dergiyi çıkaran Kürt politikacı ve Kürdistan İnsan Hakları Komitesi eski başkanı Davud Bağıstani ise yaptıkları çağrının gerekçesi olarak İsrail’de yoğun nüfuslu Kürt asıllı Yahudi’nin yaşamasını gösterdi. Birçok kez İsrail’i ziyaret etmiş olan Bağıstani, Yahudi Kürtlerin Irak’a geri dönmesinin Filistinlilere de faydalı olacağını savundu.

“Yahudi Kürtlerin, Kuzey Irak’a dönmesini istiyoruz” diyen Kürt politikacı, “eğer Irak’taki durumdan ve Irak’ın geleceğinden yana emin olurlarsa birçoğu geri dönmek ister” şeklinde konuştu.

1947 doğumlu olan Bağıstani, aslen Mardin kökenli. Çok uzun yıllardır Kuzey Irak’ta bulunan Bağıstani’nin ismi, bir zamanlar Türkiye ile peşmergeler arasındaki gerginlikte arabulucu olarak geçmişti. Erbil’de yaşayan ve çok iyi Türkçe de bilen  Bağıstani, Mesud Barzani’ye çok yakınlığıyla biliniyor. Aynı zamanda kendisini AB’nin bölgedeki temsilcisi olarak da tanıtan Davud Bağıstani dergisine yayın izni vermelerine rağmen Kürt liderlerin bu konuda kendisiyle farklı düşünebileceklerini de söyledi.

1500 adet basılan “İsrail Kürtler” dergisi elli sayfa ve iki sayfalık bir İngilizce eke sahip

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“628) YAHUDİ KÜRTLER, KÜRDİSTAN’A…” yazisina 12 Yorum yapilmis

 1. Aytekin Arıman yorum tarihi 5 Ağustos, 2009 00:48

  Okuduğum 13 üncü kabile kitabından edindiğim bilgilerie göre kürt yahudilerin soyu hazar türklerine dayanıyor 10 cu yüzyılda yahudiliği kabul eden hazarların kıralları Als roy 10.cu yüz yılda kudüsü müslümanlardan kurtarıp kudüste bir yahudi devleti kurmak üzere bağdat cıvarına gelirler bir savaş yaparlar sonda ırağın kuzeyine çekilirler buralar kuzey ırakdaki kürtlerin yaşadıkları bölgelerdir.Bir kısmı anadoluya geçerler ve şırnağın batısına gelirler orada hazaryadaki baş şehirleri” İTİL “adına izefeten idili kurarlar bu gün orada bir çok yahudi kürt yaşamaktadır.
  Fakat bizim kürt kardeşlerimiz bunları bilmedikleri için türk olmadıklarını bir mezepotamya ırkı olduklarını iddia etmektedirler
  saygılımla
  Aytekin ARIMAN

 2. mustafa sever yorum tarihi 25 Ağustos, 2009 16:22

  Valla dünya’da bunların soyunun dayandığı en son ırk Türk ırkıdır.Tarihin hiç bir döneminde Türkler Kalleşlik yapmadı,bunların cesaretle yaptıgı hiç bir şey yokki!Nerde kalleşlik varsa bunlardan biri vardır…ırkımızı lekelemeyelim bunlarla illada bir ırksal baglantı kurmamıza gerek varmı?Benim genlerimde namussuzluk,alçaklık,devlete başkaldırı,askere polise,ögretmene,çocuklara,kadınlara silah çekmek,öldürmek yok..hiç bir Türk’ün genlerindede böyle birşey oldugunu sanmıyorum.O yüzden bunlarla biz kati suretle aynı ırktan gelmiş olamayız..

 3. selim oner yorum tarihi 25 Mart, 2010 00:39

  selam benim aslimda yahudilerden geliyor ve şuan AMED te yaşiyorum…

 4. gulo oz yorum tarihi 28 Kasım, 2010 23:48

  tabiki kurtler yahudi olabilir cunku hz ibrahim ve israil in annesi kurttur irklari kurtlerden gelir israilogullarinin amq kesinlikle turk degiliz bi kere dilimiz asla turkceyle alakasi yok bilimadamlari dna lari arastirdi ve turklerle hicbir alakamiz yok anlayin yapistiniz yakamiza

 5. bahoz yorum tarihi 28 Aralık, 2010 23:51

  Kürtlerin yahudilerle hiç bir kan bağı yoktur türkler yahudilerin yakın dostudur bu dunyanın en korkak halkıda türklerdir.
  Biz Kürdüz Hz.İbrahim Irkındanız.
  müslümanız.

 6. Yılmaz Karahan yorum tarihi 12 Mart, 2011 21:14

  “noname”
  Yorumlarınız hakaret ve küfürlü olduğu için yayınlanmamaktadır.
  Fikirlerinizi ve mensubiyetinizi elbette yazabilirsiniz…

 7. ela yorum tarihi 20 Mayıs, 2011 00:38

  Bazı türk olmuş ama insan olamamış diğer sitelerde ki bazı cins şahışlar kürtlere soysuz demekle kendi soysuzluklarını söylemek istemişlerdir

 8. ceylan yorum tarihi 29 Şubat, 2012 02:30

  ben mardinli yahudi kürtlerindenim . dünya genelinde farklı dine mensup çok kürt vardır. suriye, iran , ırak ve türkiyede buna dahildir. dedemin bize söyledigi kadarıylada soyumuz ermenistana dayanıyormuş ilk olarak agrıya sonrada mardine göç etmişiz . ve tarihte şunu söylemektedirki kürtlerin asıl ana vatanı ve gerçek sahibi oldukları topraklar şuanki türkiyedir…..

 9. Selahaddin El Kurdi yorum tarihi 22 Eylül, 2012 00:01

  Kürtler Müslümandir ve Kürdistanda islam hakim olacaktir, hak din islamdan sonra hala yahudi oldugunu sacmalayan akilsizlar karsilarinda müslüman kürtleri göreeceklerdir, ve biterler.Mossad ajanin Davut Bagistaniye mi güveniyorlar, onun sonu yakindir, önemli bir adamini Iranli kardeslerimiz alip götürdü.

 10. Serhad Kurdi yorum tarihi 2 Ekim, 2012 09:16

  Bırakın bu işleri ya Ben bir Kürt olarak diyorum ki Elhamdülillah Hakka Mümin Müslümanız. nedir bu yahudilik zerdüştlük takıntıları ya bırakın bu boş işleri. Türkler Gök tanrı der Kürtler Zerdüştlük der. böyle aptalca şeylerle ne vakit harcıyorsunuz üstelik büyük günahlara giriyorsunuz bir kardeş tavsiyesi.
  Kim kâfir olan dokuz atasını onlarla izzet ve şeref kazanmak düşüncesiyle sayarsa, cehennemde onların onuncusu olur.” (Ahmed bin Hanbel, 5/128)”Bir kısım insanlar vardır ki, cehennem kömüründen başka bir şey olmayan adamlarla iftihar ederler, övünürler. İşte bunlar ya bu övünmeden vazgeçerler, ya da Allah nezdinde, pisliği burunlarıyla yuvarlayan pislik böceklerinden daha değersiz olurlar.” (Ahmed bin Hanbel, 2/524; Ebû Dâvud, Edeb 111)

 11. hayat yorum tarihi 16 Ağustos, 2013 16:56

  neden öfkenız Kürtlere? Kürtler türklerden cok daha önce müslüman olmuşlardır ama siz ehr zamankı gibi kendınız uydurup kendınız ınanıyorsunuz palavralarnıza

 12. john akıgo yorum tarihi 13 Aralık, 2013 15:35

  soylarının israil ve ermenistana dayandığını söyleyenler toplasınlar bavullarını oralara gitsinler o zaman.

Yorum yap