624) MEDYADA KİM, KİMDİR?

Yayin Tarihi 1 Ağustos, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Medyada kim kimdir,

hangi yazar hangi kampa mensuptur?

ziyaretcidefteri.gif

Meslek yaşamımda çeyrek asrı doldurdum. 7 ayrı kurumda çalıştım ve 6’sında Ankara Temsilciliği yaptım.
Medyanın tepesinde bulunanların tamamına yakınını  tanırım. Pek çoğu ile özellikle dış seyahatlerde defalarca beraber oldum.
Buradan hareketle bugün medyamıza ayna tutup, kamuoyunda nasıl göründüğünü ya da imajının ne olduğunu  ortaya koymaya çalışacağım.
İşte kamuoyunda tanınan gazetecilerin duruşları ile imajları:

Biadcı grup:
Mustafa Karaalioğlu, Ekrem Dumanlı, Akif Beki, Ahmet Kekeç, Hüseyin Gülerce, Bülent Korucu, Mustafa Ünal, Nuh Gönültaş, Erhan Başyurt, Tamer Korkmaz, Adem Yavuz Arslan.

AKP’ye yaranma derdinde olanlar:
Nazlı Ilıcak, Deniz Gökçe, Engin Ardıç, Mahmut Övür, Ergun Babahan, Hasan Celal Güzel, Fikri Akyüz, Mustafa Akyol.

Siyasal İslamcılar:
Fehmi Koru, Hasan Karakaya, Abdurrahman Dilipak, Mehmet Metiner, Ali Karahasanoğlu, Serdar Arseven, Salih Tuna, M.Emin Koç.

Bağımsız, güdümsüz samimi İslamcılar:
Mehmet Şevket Eygi, Ahmet Taşgetiren, Afet Ilgaz, Ali Bulaç, Hakan Albayrak, Rasim Özdenören, Ekrem Kızıldağ, Zeki Ceyhan, Mustafa Özcan, Fatma Barbarosoğlu, Yavuz Bahadıroğlu, Sibel Eraslan, M.Emin Koç, Kazım Güleçyüz.

AKP Taşeronu sözde liberaller:
Mehmet Barlas, Taha Akyol, Hasan Cemal, Aslı Aydıntaşbaş, Şahin Alpay, Cengiz Çandar, İhsan Dağı.

Görevli  imajlılar:
Ahmet Altan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar, Etyen Mahçupyan, Ali Bayramoğlu, Oral Çalışlar, Eser Karakaş.

Milliyetçiler:
Arslan Bulut, Altemur Kılıç, Ahmet Seyhan, Sadi Somuncuoğlu, Yiğit Bulut, Namık Kemal Zeybek, Özcan Yeniçeri, Hasan Demir, Ümit Özdağ, Emin Pazarcı, Mustafa Aslan, İsrafil Kumbasar, Yavuz Selim Demirağ, Selcan Taşçı, Orhan Karataş, Hasan Ünal, Sırrı Yüksel Cebeci, Lale Şıvgın, Metin Özkan.

Ulusalcılar:
İlhan Selçuk, Hasan Pulur, Ali Sirmen, Çetin Yetkin, Mustafa Balbay, Hikmet Çetinkaya, Deniz Som, Ümit Zileli, Mehmet Faraç, Rahmi Turan, Rıza Zelyut, Esfender Korkmaz, Hulki Cevizoğlu, Behiç Kılıç, Serdar Akinan, Mehmet Şehirli, Vural Savaş.

Her dönemin şakşakçıları:
Mümtaz’er Türköne, Ali Atıf Bir, Tayfun Talipoğlu, Yılmaz Öztuna.

Haberciler:
Uğur Dündar, Mehmet Ali Birand, Ali Kırca, Yılmaz Özdil, Enis Berberoğlu, Emin Demirel, Rıdvan Akar, İbrahim Yıldız, Murat Akgün, Murat Çelik, Talat Atilla, Aykut Işıklar, Yalçın Bayer, Okan Müderrisoğlu, Ruşen Çakır, İbrahim Karagül, Bekir Hazar, Abdullah Özdoğan, Doğan Yurdakul, Yavuz Semerci, Murat Sabuncu, Serkan Kalemciler, Duygu Göktaş, Yener Atlı, Ünal Tanık, Korcan Karar.

Durumu idare edenler:
Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, İsmail Küçükkaya, Erdal Şafak, Hakan Aygün, Serdar Turgut, Yalçın Doğan, Fatih Çekirge, Bilal Çetin, Reha Muhtar, İsmet Berkan, Murat Yetkin, Aydın Ayaydın, Muharrem Sarıkaya.

Bağımsız gazeteciler:
Sedat Ergin, Oktay Ekşi, Güngör Mengi, Can Ataklı, Bekir Coşkun, Hıncal Uluç, Fikret Bila, Umur Talu, Yavuz Donat, Okay Gönensin, Tayfun Devecioğlu, Soner Yalçın, Oray Eğin, Emre Kongar, Mehmet Ali Kışlalı, Saygı Öztürk, Yaşar Nuri Öztürk, Altan Öymen, Cüneyt Ülsever, Erdal Sağlam, Ahmet Hakan Coşkun, Güneri Civaoğlu, Derya Sazak, Ruhat Mengi, Metin Münir, Meral Tamer, Necati Doğru, Güngör Uras, Serpil Yılmaz, Ece Temelkuran, Mustafa Mutlu, Mahir Kaynak, Mehmet Tezkan, Nuray Mert, Şükrü Küçükşahin, Tufan Türenç, Melih Aşık

19.07.2009/ YENİÇAĞ

Sabahattin ÖNKİBAR

[email protected]

Paylaş:

Yorumlar

“624) MEDYADA KİM, KİMDİR?” yazisina 19 Yorum yapilmis

 1. esraünal yorum tarihi 1 Ağustos, 2009 20:32

  bakıyorumda burda hiç chpli ve mhpli gazeteci yok.tabiki bu hiç inandırıcı degil.özellikle chp için.cumhuriyet gazetesi özellikle.ayrıca darbeci gazetede yok degilmi.sözcü gibi.yani tabiki ordaki yazarlar.tarafsız gibi gözüküp aslında tam taraflı bir yazı.sadece parti olarak akp nin tarafını gösteren tek siyasi partiyi destekleniyormus gibi.ah objektif samimi ve dürüst nezaman olabilicez.sinsi olmayalım bu kadarda.

 2. sercan karadağ yorum tarihi 2 Ağustos, 2009 14:27

  !anlayamadım esra hnm yazdıklarınızdan mhp lide yok demişsiniz oysaki MHP de bakan olmuş milletvekiliği yapmış mhp genel başkanlığına soyunmuş idealist ve çokda samimi birçok insanımızın adıda gecmekte.makale bu.

 3. bedir kaya yorum tarihi 6 Ağustos, 2009 06:52

  listeye baktım hemen hemen her yazılan ismin resmine haberine itinayla inceledim yalnız fazla bilgiye ulaşamadım bu bilgiler hazırlanırken nelere dikat etiniz tercubeleriniz meseleki bilginizin buyuk etkisi olamalı yalnız ben 5,6 kişi dışında internet sitelerinde bu konu hakında bilgi göremedim örn Ergun Babahan sabah gzatesi yazazrı dior sabah gazatesi cumhuriyetçi bir gazate dilmi oysa akp yalakaları gurubunda bu konu hakında bizi bilgilendirirseniz memnun kalırım

 4. esraünal yorum tarihi 13 Ağustos, 2009 21:54

  hayır hep akp adı gecilerek alta isimler yazılmıs.hiç baska parti ismi göremedim.siz nasıl orda mhp adını gördünüz.gizli şifreylemi yazıldıda ben anlayamadım.o yazı acık taraflı akp medyayı ele gecirdi haberlerini pekiştirmek için belli amac için yazılmıs ama tarafsız gibi gözüküp sinsice hazırlanmıs bir yazı.bizim halk aptal kabul ediliyorya bunu bu sekilde yaparsak beyinlere bu düsünceyi asılarız diye düsünülerek kurgulanmıs.

 5. ahmet yorum tarihi 29 Ocak, 2010 19:34

  tarafsız gazeteciler dedikleri,hepsi ergenekonun şakşakçıları..tamammen zıt bir yazı yazıyı ters çevirirsek doğru algılanabilir.türkiye halkına yutturulur cinsten yazı..

 6. ziya varelci yorum tarihi 19 Şubat, 2010 14:32

  senden senin gibi akrabalardan utanıyorum sayın önkibar

 7. Cemal Gören yorum tarihi 2 Mart, 2010 02:17

  Sabahattin Önkibar Kimdir?
  Bu yazının sahibi… Bir zamanlar İslamcı(Enver’in kibarı) iken şimdi ulusalcı ve darbe şakşakçısı… Bukalemun değişkenliği gösteren, şahsına münhasır bir değişken.

 8. mahmut şat yorum tarihi 8 Mayıs, 2010 09:37

  SADECE TEK BİR PARTİ ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRME YAPMIŞSINIZ BEN SİZİN OBJEKTİF OLDUĞUNUZA NASIL GÜVENEBİLİRİM İÇİNDE DOĞRU OLANLARIDA VAR KATILMADIKLARIMDA

 9. Enver Nalbant yorum tarihi 21 Temmuz, 2010 02:58

  Bağımsız gazeteciler bölümünde (…) Okay Gönensin’i görünce uzun yaşamımda sadece yazılarında değil, yaşamında da yakından izlediğim
  Onu doğru tanımladığınızı gödüm. Okay’da listedekilerin çoğu da öyle. Mesleklerini olması gerektiyi gibi bağımsız sürdürüyorlar.Bu Okay için olağan bir durum, ama bu günlerde çok saygı değer.

 10. muzaffer gümüş yorum tarihi 27 Temmuz, 2010 22:39

  be hey … yazar be hey … bilmezmisin senin bir hesabın var da , tek ve yüce olan Allah ın bir hesabı yok mu sanarsın ?

 11. BESTE TANSEVER yorum tarihi 29 Ağustos, 2010 15:38

  İYİ DE SAYIN ZİLELİ EMİN ÇÖLAŞAN NEREDE MERAK ETTİM

 12. R.Cakir yorum tarihi 4 Eylül, 2010 09:00

  Yukarda adi gecen gazeciler veya adi gecmeyen gazetecilerin hepsi benim icin degerli insanlardir
  Bence gazetecileri fikri düsüncelerinden dolayi elestirmemiz dogru degil dogru’da olmaz.Cünki her gazetecinin bir dünya görüsü olmasi pek tabiidir, sagcisi,solcusu,islamcisi,ulusalcisi gibi vesaire.
  Hepside kendi dünya görüsünü söylemekte hür dür.Hosumuza gitsede gitmesede dolayisiyla insanlari katakurize etmemek lazim gelir. Ah ne zaman bizim insanimiz iyneyi önce kendine batirma
  erdemligini ögrenecek.Yani önce herkes kendi dogru bildiginden baslamali.
  “hatasiz dost arayan dostsuz kalir”

 13. nurettin DAĞDELEN yorum tarihi 15 Eylül, 2010 10:38

  hemşerim akşam tv de konuşmalarınızı dinledim fakat bu referandumda mhp büyük yara aldı sizce mhp yendiden yapılanmayı düşünmüyormu eşki mhp lileri küştürdüler bunla ilgili görüşünüz ne.

 14. narin hazar yorum tarihi 3 Kasım, 2010 16:30

  Vallahi Yiğit Bulut milliyetçi ise böyle milliyetçilerden Allah bizi korusun…

 15. asdf yorum tarihi 20 Şubat, 2011 01:56

  etiketleme amaçlı olan bu yazıyı kınıyorum!!!

 16. abooooo yorum tarihi 9 Mayıs, 2011 02:23

  Bağımsız Gazetecilere bir bakarmısınız
  Sedat Ergin, Oktay Ekşi, Can Ataklı, Bekir Coşkun, Hıncal Uluç, Umur Talu, Okay Gönensin, Soner Yalçın, Yaşar Nuri Öztürk. Bunların nesi tarafsız, tescilli CHP’liler ve AKP düşmanları. Zaten senin ne olduğunda ortada.

 17. ahmet yarar yorum tarihi 17 Ocak, 2012 00:36

  bağımsız gazeteciler bölümüne bakılırsa chp li bağımsızlar anlaşılıyor oktay ekşi can ataklı bekir coşkun bunlar bağımsız gazeteciler değilmi neden kendi görüşünüze göre yazıyorsunuz yaptığınız yorumlar yanlı olabilir ama verdiğiniz isimler net olmalıdır doğruyu yansıtmalıdır yaşar nuri öztürk chpnin milletvekilliğini yapmış adama bağımsız nasıl dersiniz oktay ekşi bağımsızmış çok saçma lütfen

 18. burhan topcam yorum tarihi 23 Haziran, 2013 12:24

  bence dahil olmaya calistiginiz güruha yaranma cabalarınız sizi bu makale(msi!)nizde biraz daha ele veriyor ve komik duruma düşürüyor.yillarca din istismari yapan grubun sözcülüğünü yaptiniz ve şimdi de bu pistlerde at koşturmaya çabaliyorsunuz.yazi(!)larinizdaki doz asimi samimiyetsizliginizi ispatliyor.Türk Milleti ikiyüzlülüğe gelemez,fakat bir orta oyunu sergileniyorsa da vakit geçirmek için seyreyler.işte siz sadece bir eğlencesiniz….

 19. Arslan Bulut yorum tarihi 2 Mayıs, 2017 15:06

Yorum yap