622) “DOÇ. DR. HİKMET BUDAK’I” KUTLARIZ…

Yayin Tarihi 30 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Sabancı Üniversitesi araştırma ekibine rekor ödül

image00175.jpg

Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Budak ve ekibi, biyo-yakıt üretimi konusunda yürüttüğü çalışmayla ABD Tarım ve Enerji Bakanlıkları tarafından verilen 1.3 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

Konuyla ilgili Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, ABD Tarım ve Enerji Bakanlıklarının, genetik ve moleküler biyoloji araçlarını kullanarak bitkilerden biyo-yakıt üretimi için yürütülen 7 proje için toplam 6.3 milyon dolarlık kaynak ayırdığı belirtilerek, Doç. Dr. Hikmet Budak’ın yönetiminde, çeşitli üniversite ve araştırma kuruluşlarından diğer 5 bilim adamı ile birlikte yürütülen araştırmanın 1.3 milyon dolar değerindeki ödüle değer bulunduğu kaydedildi.

Projenin, bu alanda Türkiye’de yürütülen tek araştırma projesi olma özelliğini taşıdığı bildirilen açıklamada Hikmet Budak’ın, büyük ölçüde Türkiye’de yetişen, buğdaya benzer “Brachypodium distachyon” isimli bitki üzerinde, 3 yıldır araştırmalar yürüttüğü ifade edilerek, bugüne kadar, Sabancı Üniversitesi’nde bu bitkinin 116 değişik saf halinin geliştirildiği belirtildi. Açıklamada Budak’ın, genetik ve moleküler biyoloji araçlarının kullanılarak bu bitki uzerinde biyo yakıt üretiminin Türkiye’ye uyarlanması konusundaki çalışmalarını 3 yılda tamamlamayı hedeflediği, projenin tamamlanmasından bir yıl sonra araştırma sonuçlarının ürüne dönüştürülmesinin mümkün olabileceği kaydedildi.

Doç.Dr. Hikmet Budak ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Çalışmalarımızda artan nüfus ve enerji gereksiniminin karşılanması için alternatif kaynaklar bulunması ve bu kaynakların yaratılması için alternatif yöntemlerin geliştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

İklimsel ve sosyolojik değişimlerin sınırında olan bir dünyada yaşadığımızı bu nedenle de sorunların giderilmesi için ileri ve yenilikçi bilimsel araştırmanın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Doç. Dr. Budak “Bu çalışma, Türkiye’de alternatif/yeni biyoyakıt üretiminde önemli sonuçlar elde edilerek ülkemizin enerji bağımlılığınının azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca proje çercevesinde yetişecek lisansüstü öğrenciler ve doktora sonrası arastırmacıların da yetişecek olması bizim için mutluluk vericidir” görüşünü dile getirdi.

BU ALANDA TEK PROJE

ABD Tarım ve Enerji Bakanlıkları, genetik ve moleküler biyoloji araçlarını kullanarak bitkilerden biyo-yakıt üretimi için yürütülen 7 proje için toplam 6.3 milyon dolarlık kaynak ayırdı. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Budak, çeşitli üniversite ve araştırma kuruluşlarından diğer 5 bilim adamı ile birlikte yürüttüğü araştırmasıyla, 1.3 milyon dolar değerindeki ödülün sahibi oldu. Proje, bu alanda Türkiye’de yürütülen tek araştırma projesi olma özelliğini taşıyor.

Doç. Dr. Budak`ın araştırma projesinde, ayrıca, “USDA-ARS Western Regional Research Center (Albany, CA)”, ABD’den Dr. John P. Vogel, Namık Kemal Üniversitesi’nden Metin Tuna ve Avustralya’dan “Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) ‘dan Dr. Michelle Watt ve Robert Furbank görev alıyor.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

“622) “DOÇ. DR. HİKMET BUDAK’I” KUTLARIZ…” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Atilla Altin yorum tarihi 16 Kasım, 2009 00:32

  Oncelikle basarilarinizin devamini diliyorum.Son yillarin en onemli bulusu oldugu kanaatini tasiyorum.Bu vesile ile teyzemin oglu Hikmet kardesime selamlarimi gonderiyorum.

 2. Prof. Dr. Mustafa Türkmen yorum tarihi 15 Kasım, 2012 05:17

  ENERJİ SORUNUNA ALTERNATİF KAYNAK BİYOYAKIT
  http://www.vatangiresun.com/yazar_yazilari.php?yazi_no=338
  NEDEN DENİZ BİYOTEKNOLOJİSİ?
  http://www.vatangiresun.com/yazar_yazilari.php?yazi_no=341

 3. Ramazan K. Kurt yorum tarihi 14 Ocak, 2013 10:40

  Genetik – Biyomühendislik ve Irka Özel İlaç
  http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale&id=1482
  Biyoterörizm Genetik ve Biyomühendislik
  http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale&id=1779
  konuyla ilgili mutlaka seyrediniz
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Constant_Gardener_(film)

Yorum yap