620) UTAH’TA, CEMAAT HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI…

Yayin Tarihi 23 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

UTAH’TA CEMAAT HAKKINDA

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

image00158.jpg

Cemaat Okullarına ilk ciddi inceleme hareketin en önemli merkezlerinden birinde gerçekleşiyor.

ABD’nin Utah Eyaleti’nin Başkeni Salt Lake City’de bulunan ve Gülen Cemaati’yle bağlantılı olduğu iddia edilen The Beehive Academy’nin para kaynakları ve istihdam yöntemleri Eyalet Eğitim Kurulu tarafından incelemeye alındı.

The Salt Lake Tribune gazetesinde Pazar günü yer alan habere göre, Charter School adı verilen Beehive (Arıkovanı) Academy’nin yönetimi bir eski veli ve bir öğretmen tarafından Eğitim Kurulu’na şikayet edildi. Şikayetçiler okulun parasal işlemleri ve işe alma yöntemlerinin Fetullah Gülen’le ilişkili olduğunun ispatı olduğunu iddia ediyor.

Kirsten Stewart imzalı haber, “2005’ta faaliyete girdiğinden bu yana hızla büyüyen okulun öğrenci başına eyalet bütçesinden aldığı yardım da aynı şekilde yükseldi. Bu seneki bütçesi 1 milyon doları aşıyor” ifadesini kullandı.

Haberin Pazar günü gazetede yayınlanmasının ardından internet sayfası yorumlarla doldu. Okuldan memnun olduğunu söyleyen veliler de var. “Bu parayı veren arkadaşlar kim, Gülen Hareketi bu paraları nasıl işletiyor?” diye soranlar da.

Okuldaki işinden atılan bir öğretmen Gülen okulu’nun müdürü Muhammed Frank Erdoğan’ın Yahudi Soykırımı’na inanmadığını iddia etti.

Çocuklarını okuldan alan Okul Aile Birliği Eski Temsilcisi Kelly Wayment ise yönetimi “kaprisli ve ayrımcı istihdam politikası uygulamakla” suçladı.

Wayment’e göre çok fazla personel değişimi yapılıyor ve öğretmenler büyükçe bir şebekenin içindeki diğer okullardan alınıyor. Wayment, gazeteye yaptığı açıklamada  Türk ve Orta Asya kökenli öğretmenlerin ülkede çalışma vizesiyle yaşayanlar olduğunu ve tecrübeli öğretmenlerden daha çabuk terfi ettirildiklerini iddia etti.

Soruşturmayı yürüten Brian Allen The Salt Lake Tribune gazetesine “Ortalıkta görünen bir dini baskı yok. Ben para trafiğini incelemeyi tercih edeceğim” dedi. Dedi ama işin içinden de çıkamadı. Okulun eski Müdürü’nün Murat Bıyık’ın 61.000 dolarlık maaşının okula “borç” olarak verildiği ortaya çıktı. Bıyık şimdi California’daki bir başka Gülen Okulu olan Magnolia’da yönetici.

Kısacası sadece Türkiye değil, Amerika da hatta Gülen Cemaati’nin “Operasyonel merkezi” olan Utah bile artık Cemaati tartışmaya başladı.

İlgilenenler için Salt Lake Tribune’deki haberin linki:

http://www.sltrib.com/education/ci_12855515

Odatv.com

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap