62) 2007 ARŞİVİ

Yayin Tarihi 31 Aralık, 2007 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

 

image00194.jpg          2007 Arşivi

NEVAL KAVCAR

Geçtiğimiz yıl neler yaşandı. Kısa başlıklar altında vererek girelim 2008″e. Başbakan Erdoğan, bayramlaşmak için gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğünde:

”Türkiye’de 36 etnik unsurun hepsi birdir, beraberdir, bütündür. Bunun da şemsiyesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır” dedi”

( 1 Ocak 2007- CNNTurk)

 Merak edip sormuştum, “Emniyette ki polisler Başbakana, Türkiye”de kaç etnik köken olduğunu mu sormuşlar diye.”

***

Meclis başkanı Arınç o günlerde zirve yapmış olan 367 kavgaları üzerine: “184 vekil ile açılışı yaparım” demişti. Anayasadan bihaber bir meclis başkanı ve hukukçu Bülent Arınç dediğini yaparak, kaosun fitilini ateşledi.

**

19 Ocak”ta Hrant Dink katledilmiş. O sıra TBMM de “Petrol yasası” görüşmeleri olduğunu hatırlatarak, TBMM i gözden ırak kaldı. İşin tuhaf yanı katil ilan edilen genç kılık kıyafetini çıkarmadan, silahı ile birlikte saatler sonra yakalandı. Hrant Dink”in katili ilan edilen zanlılarına rağmen hala karanlıkta bir şeyler kaldığı gerçeği dile getirildi o günlerde. “Petrol yasası Kurbanı” diyenler de çıktı, bu vesile ile 301 hallolur diyenlerde. Kerkük görüşmeleri günü de cenazesi kaldırıldı. Ogünlerde kamuoyunda bolca,

 “Hepimiz Ermeniyiz” sloganı tartışıldı.

***

Muhalefet yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile “erken seçim”i dillendirirken Başbakan “Aç tavuk kendini buğday ambarında görür” demiş. Abdullah Gül ondan aşağı kalmamış. ABD” ye gittiğinde CFR” de yaptığı konuşmasında:

”ABD’nin Irak’taki başarısı, bizim başarımız olacaktır” demiş.   Amerika”nın başarılarını, Türkiye”nin hanesine yazan bir Cumhurbaşkanına sahip olduk, ne mutlu bizlere.

****

Şubat Ayında, 43. Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Putin”in ” ABD tüm ülkelere kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışıyor. Kimse kendini güvende hissetmiyor, çünkü kimse uluslararası hukuk kurallarına güven duymuyor.” Demesi, tek kutuplu dünyanın sonu mu söylentilerini başlattı. O günden itibaren, eski ezeli iki rakibin birbirini tartması ile geçti bir yıl denilebilir.

****

Şubat ayı ile birlikte ülkede Cumhurbaşkanı tartışmaları ayyuka çıktı. Tüm tartışmalar sanki Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak üzerinden yapılıyordu o tarihte. Oysa Amerikan kaynakları

“O aday Erdoğan değil” diye açık olarak belirtiyordu.

****

Şubat ayında kamuoyu yoklamalarında AKP nin yerlerde süründüğü gerçeği dile getirildi. Kömür AKP iktidarı ile altın çağını yaşıyordu oysa. Devlet kesesinden basılan okul kitapları ve mucize maden kömüre rağmen, iktidar ipini göğüsleyemeyeceği yazılıyordu köşelerde. Gündemin tek maddesi ise “Cumhurbaşkanlığı” seçimi idi. Aklı başında olanların, “gelin nisanda genel seçimi, mayısta da Cumhurbaşkanlığı seçimini yaparak, bir yılı heba etmeyelim” söylemi bir işe yaramadı.

***

AKP, iktidar benim istediğimi yaparım derken, yaklaşan seçim için halkın içinde daha çok görünmeye başladılar. Başbakan Erdoğan Rize”de gasil hane açılışına bile katıldı.

Bugüne kadar gelenler hep sağları düşünüyorlardı. Ölüleri kimse düşünmüyordu. Bizim Mümtaz (Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan) şimdi ölüleri bile sağlama aldı. Onlara da hakikaten gayet güzel, şık bir yer hazırlamış.”

****

Nisan Ayında Genel Kurmay başkanının uyarısı olan PKK nın büyük şehirler başta olmak üzere saldırıya hazırlandığı ikazı ve tezkere istemi on ay sonra hayat buldu. Şimdi eksi 20lerde ki Mehmetçiğimiz, soğuk ve PKK ile mücadele ediyor.

****

AKP nin uzlaşmaz ve batıya aşırı tavizkâr tutumundan endişe duyan milyonlarca kişinin başlattığı “Cumhuriyet ve bayrak” mitingleri yapıldı. Bugünlerde, o yürüyüşlere Türk milletinin itibar etmediği bir takım karanlık zihniyetlerce dillendiriliyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde, muhalefet oylara sahip çıkabilse idi bugün başka bir iktidar manzarası olabilirdi karşımızda.

****

Mayıs ayında Abdullah Gül”ü Cumhurbaşkanı adayı gösteren Erdoğan, 367″i hiçe saymak istedi olmadı. Bugün referandum ile 367 den kurtuldular. 166 vekil ile meclisi açıp, 134 ü ile istedikleri yasayı çıkarabilirler. 2007 de, “Tek partilik” demokrasi oyunu sahnelenmeye başladı iktidar tarafından.

***

PKK düğmeye tekrar basılması ile yoğunluk kazandı. İktidar ve yandaşları, seçim öncesi eksi puana sebebiyet verir diye, “şehit cenazelerine” katılımı sınırladı. Hicreti bitmeyen hoca tarafından, bu cenazelerde ki acıyı belirtme ifadesinin “İslami” olamayacağını duyurdu. Haziran ayından itibaren Türkiye”de uçan kuşların bile AKP yanında politika yapması sağlandı. Devletin valileri seçim kürsüsüne çıktı.

***

Devletin imkânları tamamen secim yatırımı olarak kullanıldı. TOKİ konutlarının açılış bahanesi ile iktidar seçim mitinglerini hem bedavaya getirdi hem de reklâmını yapma fırsatı buldu. ABD”de bile seçimler eski düzen devam ederken Türkiye”de bir ABD bankasının açtığı kredi ile alt yapısını Amerika”nın kurduğu sistem SECSIS devreye girdi 22 Temmuzda. Büyük bilge Tarhan erdem”im kehaneti gerçek oldu, nüfusu belli olmayan ve oynak seçmen sayısı ile AKP % 47 oy aldı.

***

21 Ekimde 11. Cumhurbaşkanını seçeceğini zanneden halkı aldatmanın adı “demokrasi” oldu. PKK saldırıları için medyaya vereceği cevap için 5 Kasım”da ki ABD ziyareti sonrasına bırakılmasını isteyen bir başbakan ile TSK i, PKK ya karşı mücadelesini yürütüyor. (PKK ve El Kaide”nin, Washington kontrolünde örgütler olduğu dip notu ile)

2007 yılında şaibeli olduğu aleni belli olan bir seçimle AKP tekrar iktidar oldu. Eski meclis başkanı Arınç”ın deyimi ile bir de “Müslüman Cumhurbaşkanımız” oldu.

Unutmadan olimpiyat çadırında Cumhurbaşkanımızın kızını da evlendirdik.

Sabah ve Atv”yi alan Çalık Grubunun genel müdürü Başbakanın damadı ile “medya demokratikleşme yolunda adımlarına devam ediyor.” Geçtiğimiz yıl Hürriyet gazetesi yazarı Emin Çölaşan AKP karşıtı yazıları sebebiyle, amiral gemisinden atıldı. Muhtemeldir ki” Demokratikleşiyoruz” söyleminin aslında “tek partilik demokrasi oyunu olduğunu anlayamamıştı.

2007 yılı böyle heba oldu efendim.

Yeni yılda 2007 yi aramamanız dileği ile

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“62) 2007 ARŞİVİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Nuriye Özdinçer yorum tarihi 31 Aralık, 2007 23:29

    Sn.Neval Kavcar 2007 yi acı gerçekleri ile mükemmel ifade etmiş..2007 nin karanlığından,2008 in aydınlığına tüm Kemalist Ulusalcılarla birlikte ulaşırız dileklerimle..

  2. Samet Acar yorum tarihi 1 Ocak, 2008 15:38

    Bir yılın özeti bukadar güzel olur.Arkadaşlarımıza tavsiyem:özet bilgileri arşivinizde saklayınız.Lazım olduğunda hatırlama babında mükemmelbilgiler ortaya çıkar.İhmal etmeğiniz.Hanım Efendi’nin yazılarını takip ediyorum çok güzel püf noktaları içeriyor.ONA’DA sağolsun diyor,yeni yılda başarılarını diliyorum .Yılmaz bu alıntıyı iletmeniz kayda değerdir.Size de sağolun diyorum,nice yeni yıllara .Acaroğlu

Yorum yap