619) UYGUR KATLİAMININ GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU

Yayin Tarihi 22 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Uygur katliamının görgü tanığı konuştuimage00156.jpg

Çarşamba, 22 Temmuz 2009 13:45

Uygur bölgesinde 196 Uygur Türkünün kurşuna dizilerek idam edilmesi üzerine Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlı bir görgü tanığı, bölgede daha fazla insanın idam edildiğini belirtti.

Görgü tanığı, “Bu rakam sadece Türkiye’ye gelen bilgi. Bizim bilgilerimize göre 1000’in üzerinde Uygur erkeği kurşuna dizilerek idam edildi” dedi.

196 Uygur Türkünün kurşuna dizilerek idam edilmesi üzerine Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları İHH İnsani Yardım Vakfı’nın genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Hamit Göktürk ve Doğu Türkistan’dan yeni gelen bir görgü tanığı katıldı. Güvenliği için yüzünü kapatan ve ismini veremeyen gördüğü tanığı, yaşadığı dehşet anlarını sıcağı sıcağına anlattı.

Güvenlik güçlerinin yanı sıra Çinli sivillerinin bir kısmının da silahlarla Uygur Türklerini yok ettiğini anlatan görgü tanığı, “Hapishanelere atılan 600 kişiden haber alınamıyor. “Türkiye’ye en son 196 kişinin idam edildiği bilgisi gelmiş. Bu rakam sadece Türkiye’ye gelen bilgi. Bizim bilgilerimize göre 1000’in üzerinde Uygur erkeği kurşuna dizilerek idam edildi.

Çin dünyaya kapattığı bölgede istediğini asıp kesiyor. Ben çeşitli yolları kullanarak Türkiye’ye geldim. Ancak Doğu Türkistan’da bulunan ailem ve yakınlarım için endişeliyim. Hiç birisinin garantisi yok. Çünkü Çin için suçlu olmak için suç işlemek gerekmiyor. Çin yönetiminin gözünde bütün Müslüman Uygur Türkleri zaten potansiyel suçlu ve terörist” dedi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da, katliamların durdurulması için İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Arap Birliği ve Birleşmiş Milletlere (BM) çağrıda bulundu.

Yıldırım şöyle konuştu: “Dünya sessiz kalırsa bütün Çin, Uygurların hepsini yok edene kadar öldürecek. Uygurların bütün insani hakları ellerinden alınmış durumda.

Doğu Türkistan politikasında Türkiye’de bir takım hatalar yaptı. Ne yazık ki Türkiye geçmişte Çin tarafından Uygurca dilinin yasaklanmasına sessiz kaldı. 23 Aralık 1998 tarihinde 36 sayılı başbakanlık genelgesi ile Doğu Türkistan’a insani yardımın götürülmesi engellendi. Bu durum düzeltilmelidir. İslam dünyasının Çin ile 133 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardır. Hac ve Umrede satılan malzemeler bile Çin malı. Çin’e karşı boykotun başlatılması için İKÖ, İslam ülkelerini bir araya getirmeli. İKÖ’ya böyle zamanlarda ihtiyaç var.”

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ise “Çinli askerler, Doğu Türkistan’dan hemen çekilsin. Çin’in iç kesimlerine zorla götürülen işçi kız ve Uygur erkekleri ile hapishanelerdeki binlerce masum insan serbest bırakılsın” dedi.

Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Hamit Göktürk ise Doğu Türkistan’daki katliamlara uluslar arası örgütlerin sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Göktürk, “Dünya ülkeleri maalesef Çin ile olan bir takım ticari ilişkileri sebebiyle bu katliamı görmezden geliyor. Bu sessizlik devam ederse bir halk yok olacak” şeklinde konuştu.

Dünya Bülteni

Paylaş:

Yorumlar

“619) UYGUR KATLİAMININ GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Temmuz, 2009 00:03

  *İNSANIN UZUN ZAMANDIR UYGULANAN BU ZULÜME DURUN!DEMEK ÜZERE O ÜLKEYE GİDEBİLMESİ GEREKMEZMİ?
  -ORADAKİ GAZETECİLER BİLE KAPI DISARI!EDİLMİSLER.
  -NASIL BİR DÜNYADIR BU?
  BUNCA İNSAN;ADALET+ÖZGÜRLÜK ARAR DURUR.AMA BU ARAYIS ASLA İNSANLARIN LEHİNE SONUCLANMAZ!
  –DİGER YANDAN,EU.KENDİ VATANDASININ BURNU KANASA,HEMEN!KORUMAYA ALIYOR.
  OYSA TÜRKİYEYİ YÖNETEN?LER BU KONULARDA,YILLARCA HİC GÖRMEDİM,DUYMADIM!DEMİSLERDİR!
  TÜM İSCİLERİMİZİN,BÖYLESİNE! MİLLİ DUYGULARININ ZAYIFLAMASINA SEBEP OLMUSLARDIR.ONLARDA SADECE DİNLERİN SARILMISLARDIR.TABİİ;POLİTİKACILAR,BUNDAN YARARLANMAYI İYİ BİLİYORLAR.
  *TÜRK OLMAK NE BÜYÜK ONUR YARABBİ!

 2. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 24 Temmuz, 2009 10:42

  kardeşim bu Çin’liler kedi ve köpek eti yiyorlar, SARS hastalığı kediler hastalığıdır ve ilk kez Çin’liler bu hastalığa bulaşdılar. Hamam Boceğini tavada kızartıp deser olarak yiyorlar. karınca çorbası en pahalı çorba bu ülkede yılan eti ve siçan eti en pahalı et bü ülkede. mademki bu insanlar böyle şeyleri yiyorlar bunların İnsan olmadıklarına hiç şüphelenmemek gerek. İnsan olmayan birisi ise İnsan haklarını tanımayıp ona uymaz. peki bu Böcek yiyen Çin’li Hayvanlardan bundan fazla bişey beklenmez.

Yorum yap