618) ARAP İŞİ DOLANDIRICILIK!

Yayin Tarihi 19 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Arap iş dünyası 10 milyar dolarlık

skandalla sarsıldı!!!

image00150.jpg

Suudi Arabistan’ın dev aile şirketlerinden birinin, ‘aileden’ diğer bir Suudi milyarderi 10 milyar dolarlık sahtekarlıkla suçlaması Arap dünyası ve küresel piyasaları ayağa kaldırdı.

Küresel ekonomik kriz ve düşen petrol fiyatları nedeniyle zor durumda kalan Körfez ülkeleri, şimdi de Suudi Arabistan’da akrabalık bağı olan iki şirket arasında patlak veren dev bir dolandırıcılık skandalıyla sarsılıyor. Krizden kötü etkilendiği bilinen Suudi Arabistan’ın en saygın aile şirketlerinden Ahmad Hamad Algosaibi & Brothers Company (AHAB) ile toplam varlığı 30 milyar dolar düzeyinde tahmin edilen Saad Group arasındaki ihtilaf, benzer sorunların Kraliyet ailesin in araya girmesiyle ‘aile içinde’ çözüldüğü Suudi Arabistan yerine New York’taki mahkemeye taşındı.

YILLAR SÜREN DOLANDIRICILIK

İki şirketin yerel ve uluslararası bankalara toplam 30 milyar dolarlık borcu olması nedeniyle küresel piyasalarda da endişeyle izlenen dolandırıcılık davası, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Mashreqbank’ın, AHAB’ın döviz işlemlerinden kaynaklanan 564.3 milyon dolarlık borcunu ödemediği gerekçesiyle New York’ta dava açmasıyla başladı. Başta sözkonusu işlemden haberi olmadığını belirten AHAB, daha sonra Suudi milyarder Maan El-Sani tarafından, AHAB’ın ‘yıllardır devam eden’ geniş çaplı bir dolandırıcılığa maruz kaldığını, sözkonusu işlemin de bu kapsamda gerçekleştiğini belirterek El Sani’nin şirketin 10 milyar dolarını zimmetine geçirdiğini iddia etti. El Sani’nin, büyük çaptaki işlemleri, AHAB’ın finans kolu Money Exchange’in başında olduğu sırada gizlice gerçekleştirdiği belirtiliyor.

STAR

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap