614) RABİA KADİR’İN AÇIKLAMALARI

Yayin Tarihi 8 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Rabia Kadir:

Artık Çinlilerle yaşayamayız

image00120.jpg

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, “Son olaylar, artık Uygurların Çinlilerle birlikte yaşamayacağını göstermiştir” dedi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, NTV’ye açıklamalarda bulundu. İşte Rabia Kadir’in son dört günde yaşanan olaylar hakkındaki açıklamaları:

“ÇİNLİLERLE BİRLİKTE YAŞANAMAZ”

Son olaylar, artık Uygurların Çinlilerle birlikte yaşamayacağını göstermiştir. Urumçi’de 5 Temmuz günü barışçıl şekilde protesto yürüyüşüne çıkan kadın, çocuk ve gençler Çin hükümeti tarafından vahşice bastırılmıştır.

Çin hükümeti, Doğu Türkistan’daki olaylarda, Uygurluları suçlu gösterme yoluyla güvenlik güçlerinin vahşi tavrını örtmeye çalışıyor. Çinlilerin nefteri körüklenmiştir; Uygurlara saldırılar başladı…

“ÖLÜ SAYISI 1000’İ AŞTI”

Son oalrak Urumçi’de, Çinlilerin saldırısı sonucu 4 Uygur kızının öldü haberini aldık. henüz protesto yürüyüşü bitmeden 400 kişinin öldüğü haberini aldık. Bence tüm bunları değerlendirdiğimizde, ben ölü sayısının 1000’i aştığını düşünüyorum.

“YARALILAR ÖLÜME TERK EDİLDİ”

Çinliler bölgeye çok büyük bir silahlı güç yerleştirdiler. Protescuları bastırıyorlar ve ölenlerin çoğunluğunu Uygurlar oluşturuyor. Çin hükümeti, tutuklanan Uygurlu sayısını 1500 olarak ilan etti ancak alınan haberlere göre olaylar başka yerlere de sıçradı. Oralarda da gösteriler yapıldı, çatışmalar çıktı. Bizim dün aldığımız haberlere göre, tutuklanan kişi sayısı 5000’i geçiyor.

“ÜÇ BİN ÖLÜ ABARTI OLMAZ”

Bence ölü sayısı yükselebilir. Çünkü yaralılar var. Bu rakam Çin hükümetine göre 800 ve bunlar ölüme terk edilmiş durumda. Ben, 2000 – 3000 ölü sayısını abartılı bulmuyorum.

Rabia Kadir Çin’in kendisini olayları başlatmakla suçlamasıyla ilgili soruya şu cevabı verdi:

“Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettğinden beri baskıcı politika izledi. Dini, örfi, adeti baskı altına aldı. Siyasi baskı 60 yıldır devam ediyor. Ekonomik baskı sürüyor.

Özellikle Çin’in iç bölgelerinden Doğu Türkistan’a milyonlarca Çinli yerleştirildi. Doğu Türkistan’daki genç kadın ve kızlar, Çin’in içlerine taşınmaya başlandı. Doğum kontrol uygulaması ile 7-8 aylık bebekler bile anne karnından alındı. Vahşi bir politika yürütmüştür. İşte bu siyaset, Uygurların sabrını taşırmış ve tabi bir sonuç olarak bunlar yaşanmıştır.

Yakın zamanda, Doğu Türkistan’ın tarihi şehri Kaşgar, yeniden imar bahanesiyle bozulmuş ve tahrip edilmiştir. Uygur medeniyetini yok etmeye çalışıyorlar.

“OLAYLARLA İLGİM YOK”

Bana yöneltilen suçlamaları reddediyorum. Bütün sorumlukluk Doğu Türkitanda’ki Komünist Partisi Başkanı ve Yerel Hükümet Başkanı’ndadır. Herkesin yürüyüş yapma ve protesto hakkı vardır.

Tüm dünyadaki Uygurları protestı yürüyüşü yapmaya çağırıyorum. Etrafımdaki kişilerle birlikte Doğu Türkistan halkının durumunu dünya kamuoyuna anlatmaya çalışıyorum. Çiin hükümeti de benim bu faaliyetimi ve gelecek desteği yok etmeye çalışıyor.

“TÜRKİYE İKİ KEZ BENİ REDDETTİ”

Türkiye’ye giremediği konusundaki haberlerin hatırlatılması üzerine çevirmeni Kadir’in Türkiye’ye giriş talebinin iki kez reddedildiğini söyledi. “Talep 2006 ve 2007 yıllarına aitti. Ancak Türkiye Washington Büyükelçiliği vize vermedi. Gerekçe ise ‘Türkiye’ye girmesi istenmeyen şahıs’tı” ifadelerini kullanan çevirmenin ardından söz alan Kadir, “Çin yönetimimn baskısı mı var Türkiye üzerinde?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Elbette ki Çin hükümetinin baskısı olduğunu düşünüyorum. Ancak vize verilmemesi beni üzmedi. Türk halkının Doğu Türkistanlılara desteği devam ediyor önemli olan da budur. Seyit Tümtürk benim yardımcım ve Türkiye’de faaliyetlerde bulunuyor.

Türk Büyükelçiliği’ndeki sekreter, yetkili hanım neden olarak ‘Siz Türkiye’ye girmesi sakıncalı kişi olarak gösteriliyorsunuz. Onun için vize veremeyiz’ dedi. Ben de ona ‘Türkiye benim vatanım sayılır bir gün gireceğim’ dedim.”

TÜRK KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜRLER

“Ben her şeyden önce son olaylarda Doğu Türkistan’da Türkiye’deki kardeşlerimizin bize gösterdiği destek ve yardımdan dolayı teşekkür ederim. Bizim derneklerimizin orada yaptığı gösterilere katılan tüm kardeşlerimize teşekkür ederim. Türkiye hükümetine, Uygur siyasi aktivistlerini Çin’e geri göndermediği için teşekkür ederim. Oradaki kardeşimizin vatandaşlık meselelerinin halledilmesi istiyorum. Oraya gelecek olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin vatandaşlık işlerinin halledilmesi istiyorum.”

Rabiya Kadir, programın sonunda, bir şey söylemek istediğini belirterek, “İki kelime Türkçe… Ben Türk kardeşlerimle böyle Türkçe konuştuğum için çok memnunum” dedi.

Kaynak: NTV

Paylaş:

Yorumlar

“614) RABİA KADİR’İN AÇIKLAMALARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. KUBİLAY NECİP yorum tarihi 14 Temmuz, 2009 22:49

    OOOOOO yine okyanus ötesinden fetva var desenize 🙂 gerçi biz alışığız okyanus ötesi fetvalara demeçlere açıklamalara hoca efendimiz sayesinde !!! RABİA anamızda maşallah en çok beyanı NTV ye TARAF a veriyor !!! enteresan işler bunlar 🙂

Yorum yap