613) RUHBAN OKULU AÇILIYOR!

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Patrik Krill:

Ruhban okulunun açılacağını haber aldık!

image0018.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’yla ortaklaşa basın toplantısı yapan Rus Patriği Kirill’den önemli açıklamalar geldi.

Diyanet İşleri Başkanı ve Rus Patriği Kirill’le ortak bir basın açıklaması yaptı.Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Krill, Rusya’da yasaklanan Türkiyeli cemaatler ve Ruhban okuluyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Krill, Ruhban okulu il ilgili gelen soruya ‘Ruhban okulunun açılacağı bilgisi bize geldi’ şeklinde cevap verdi.

Krill, Rusya’da yasaklanan Türkiye cemaatleriyle ilgili soruya da ‘aynı şekilde davranan Hristiyan cemaatlerini de kapattıklarını’ belirterek Rus Anayasa’sının izin vermediği her cemaatin kapatılacağını savundu.

DÜNYA BÜLTENİ

ATATÜRK’ÜN PATRİKHANE HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ:

1)   Atatürk’ün Erzurum’da Yaptığı Konuşmanın Metni:

“Patrikhane cephane deposu halini almıştır.

Pek sağlam kaynaklardan elde edilen bilgilere göre İstanbul Rum Patrikhanesinde Mavri Mira adında bir kurul oluşmuştur. Bunun başkanı Patrik vekili Droteos, üyeleri, Atinegora, İnoz Metropolidi, Yunan Kaymakamı Giritli Kathakis, Katelopolos, Dipasimas, Ayinpa, Polimitis, Siyasi adındaki kişilerdir.

Kurul doğrudan doğruya Venizelos’tan talimat alıyor. Rumların ve Yunan Hükümetinin parasal yardımıyla pek büyük bir sermayesi vardır.

Görevi, Osmanlı illeri içinde çeteler oluşturmak ve yönetmek, açık hava toplantıları ve propaganda yapmaktır. Yunan Kızılhacı da bu Mavri Mira kuruluna bağlıdır. Görevi görünüşte gçömenlere bakmak gibi insani bir perde altında çete örgütlemek, ihtilal düzenini hazırlamaktır. Bu yolla tıbbi ilaçlar ve sağlık gereçleri adı altında silah, cephane ve teçhizatı Osmanlı ülkesine sokmaktadır. Hatta resmi göçmenler komisyonu da Mavri Mira kuruluna bağlıdır.

İstanbul Patrikhanesi ve Yunan Konsolosluğu silah ve cephane deposu durumunu almıştır ve hatta kiliseler tapınma yerinden çok askeri ambarlar gibi kullanılmaktadır.

Ermeni Patriği Zaven Edendi de Mavri Mira kurulu tarafından satın alınmıştır.

Rum okullarının önceden bizim yapıp da şimdi sırası iken ne yazık ki terkettiğimiz izci örgütleri bütünüyle Mavri Mira kurulu tarafından yönetilmektedir. İstanbul, Bursa, Bandırma, Kırklareli, Tekirdağ ve bunlara bağlı yerlerde izci örgütlenmesi tamamlanmıştır. İzciler yalnız çocuklar değildir. Yirmi yaşını aşkın gençler de içindedirler. Anadolu’da Samsun ve Trabzon cephane dağıtma yeridir. Uygun bir durumda bir yelkenli Yunan gemisi durmuş olarak cephane ve silahlarla yüklü bu yerlerde bulundurulacaktır. Ermeni hazırlığı da Rum hazırlığı gibidir.”

Mustafa Kemal
Erzurum / 22 Ağustos 1919

2) Atatürk’ün Hakimiyet-i Milliye’ye Verdiği Röportaj:

“Patrikhane bir fesad ve hıyanet ocağıdır!

Bir fesad ve hıyanet ocağı olan ve memleketimize nifak tohumları eken, uyuşmazlıklar yaratan, Hıristiyan hemşerilerimizin huzur ve refahı için de uğursuzluğa ve felakete sebep olan İstanbul Rum Patrikhanesi’nin artık topraklarımız üzerinde bırakamayız. Bu tehlikeli teşkilatı memleketimizde muhafazaya bizi mecbur etmek için ne gibi vesile ve sebebler gösterilebilir? Türkiye’nin Rum Patrikhanesi için arazi üzerinde bir sığınılacak yer göstermeye ne mecburiyeti var? Bu fesad ocağının hakiki yeri, Yunanistan değil midir? Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilmekte olan yeni Türkiye, Babıali’nin taht-ı idaresindeki eski Osmanlı İmparatorluğu değildir. Yeni Türkiye şeref ve haysiyet, kudret ve kuvvetini müdrik ve hukukunu muhafaza için mevcudiyetini tehlikeye atmaya hazır ve amadedir.”

Mustafa Kemal

Hakimiyet-i Milliye Gazetesi / 20 Ocak 1923

Paylaş:

Yorumlar

“613) RUHBAN OKULU AÇILIYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Halim DUMAN yorum tarihi 7 Temmuz, 2009 16:04

    suçları ve yaptıkları sabit olan bir kurumu ve bu kurumun açılmasının önünü açan zavallıları kurşuna dizmeli ve kullanılan (kurşun) ekipman ve leşlerinin kargo paralarınıda iplerini elinde bulunduran şerefsizlerden talep etmeliyiz. İvedi olarak bu uygulanmalıdır…….

  2. esraünal yorum tarihi 30 Temmuz, 2009 21:24

    ah ah nekdarda korkutucu.kursuna dizmeliymiş.kim dizecek.cok gülünc sözler.olmayacak seyler.Türkiyede su hala anlasılmadı sanırım.darbe nezaman yapılabilir.AMERİKA İZİN VERDİGİ ZAMAN.DEMOKRASİ NEZAMAN UYGULANIR.AMERİKA İSTEDİGİ ZAMAN.türkiye devletini ülkemi tüm kurumları kim yönetir amerika.bütün kurumlar kimin emrinde ve güdümündedir amerikanın.hersey bukadar acıktır.Ülkenin basbakanı neden asılır.amerika izin verdigi zaman.

Yorum yap