611) ORTA ASYA, SOVYETLERİN RADYOAKTİF ÇÖPLÜĞÜYMÜŞ!

Yayin Tarihi 3 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Orta Asya Sovyetler’in radyoaktif çöplüğüymüş!

image0013.jpg

Orta Asya’da, Sovyet döneminden kalma 810 milyon ton radyoaktif atık bulunduğu ortaya çıktı. Rus gazetelerine yansıyan bu bilgi, Kırgızistan’ın Sovyet döneminden kalma radyoaktif atıklardan kurtulmak için mali yardım talep etmesiyle ortaya çıktı. Temizlik işlemleri için 42 milyon dolara ihtiyaç duyan ülkeye, AB ve BDT yardım yapacaklarını açıkladılar.

Uzmanlar Orta Asya’da toplam 810 milyon ton radyoaktif atık bulunduğunu belirtiyor. Önemli bir kısmı tehlikeli bölgelerde bulunan atıkların Orta Asya’da birikmesinin sebebi, 1940-60 yılları arasında SSCB’nin uranyum ihtiyacının önemli bir kısmının bölgeden karşılaması gösteriliyor.

Uzmanlar, sadece Kırgızistan’da bulunan atıkların nehre karışmasının 5 milyon insanın zarar görmesi ile sonuçlanacağını ifade ediyor. Dikkat çekilen bir başka tehlike ise, uluslararası terör örgütlerinin bu atıkları kullanarak tehlikeli silahlar üretebileceği iddiası..

 Kırgız basını ise nükleer atıkların temizlenmesi için alınacak yardımın yolsuzluklarla buharlaşmasından ve tehlikenin yine devam etmesinden endişe ediyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap