9) MGK’DA 221. MADDE RAFA KALKTI !

Yayin Tarihi 31 Aralık, 2007 
Kategori BASIN-YAYIN

Son MGK’nın perde arkası:

TCK 221 rafa kalktı

MGK’DA ASKER ‘OLMAZ’ DEDİ


Teröristlerin dağdan indirilmesi için etkin pişmanlığı düzenleyen TCK’nın 221. maddesinin esnetilmesine dönük çalışmalarda MGK sonrasında yeni bir aşamaya gelindi. Hükümet, 5-10 teröristin bile dağdan inmesinin terör örgütü PKK’da çözülmeyi başlatacağına inanıyor. Askeri kanatta ise operasyonların sürdüğü aşamada yapılacak düzenlemenin kamuoyunda
“af” olarak algılanacağı ve terörle mücadelede görev alan kadroların moralini bozacağı endişesine dikkat çekiliyor.

221 İLE AMAÇLANAN NE


Hükümet, askeri operasyonlar devam ederken; sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik önlemlerin yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun etkin pişmanlığı düzenleyen 221’inci maddesinin esnetilmesi ile terör örgütünde çözülme sürecinin hızlanacağını düşünüyor.

5-10 TERÖRİST BİLE ÇÖZÜLMEYİ BAŞLATIR
TCK 221’inci maddeyi esnetme üzerine kurulu bu bölümle ilgili hükümetin savunduğu tez, “5-10 teröristin bile teslim olması örgütün çözülme sürecini hızlandırır” oldu. Hükümet, “Geçmişte çıkarılan eve dönüş yasaları istenen sonucu vermedi. Çok fazla terörist teslim olmadı. Bu paket de öyle olur” tezinin bugünkü şartlarda geçerli olmadığını savunuyor.

KAPSAMLI AF GİBİ ALGILANABİLİR


Askeri kanat, operasyonlar sürerken bu maddenin esnetilmesinin toplumda ve terörle mücadeleyi yürüten unsurlar tarafından, “Adı af olmasa bile af olarak algılanabileceği ve moral bozukluğuna yol açabileceği” gerekçesiyle biraz daha bekletilmesi taraftarı. Askerler, 221’inci maddeyi yeterli bir düzenleme olarak görüyor ve “örgütün amacı doğrultusunda suç işlemeyen ve verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayanlar” tanımının esnetilmesi düşüncesinin bir süre daha değerlendirilmesini yararlı buluyor. Asker, planı bu yönüyle bir süre daha inceleyecek.

NEDİR BU 221. MADDE


1- Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.

2- Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz. 3- Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenmesine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.ENSONHABER

Paylaş:

Yorumlar

“9) MGK’DA 221. MADDE RAFA KALKTI !” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. edibe yazar yorum tarihi 31 Aralık, 2007 15:44

  Pişman olmuş bir itirafçının konuşmalarını dinledim ATV de.
  terörün sebebinin sadece doğu ve güneydoğnun ekonomik ve kültürel durumuna beğlemenın yanlış olduğunu, çok uluslu bir mesele olduğunu, Affın bir işe yaramayacağıhnı, daha öncede denendiğini ama bir sonuç vermediğini söyledi..
  Nitekimde öyle oldu. Affedilenre yeniden dağa çıktılar.
  One denlede muhalefet başarılı olmamış bir uygulamanın yeniden getirilmesine karşı çıkmaktadır.
  Anack bir çok konuda olduğu gibi, bu konudada iktidarın uygulamalırını izahını yapmaz zor ve fafa karıştırıcı, iç bulandırıcıdır.
  DTP yede hak verildi.SOnuç tam bir fiyaskı..
  Göreceksiniz buda öyle olacak..

  Dileğimiz elbetteki bu kanın durmasıdır.. ama yine biliyoruz ki; tavizle bir yere varılamaz. Ne dedi zana.
  Zorladık zorladık bir çok şey elde ettik, Şimdi sıra federasyondadır..
  yorunumu ve değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum.
  İyi niyetimiz daima istismara döndü.. Umarım tarih bu kez de tekekrrürden ibaret olmaz.

 2. Samet Acar yorum tarihi 31 Aralık, 2007 17:49

  Sayın Yılmaz Bey, Türkiye’de kanunlar kişilere göre çıkarıldığını,bazı şahısların Türk hukukunun üstünde olduğunu ,galiba geçlerimiz yeni duyuyor.Bir rivayete göre derlerya “hukukun üstünlüğü” ben şahsen istisnaların dışinda Türkiye’de ki hukuka,savcısına,yargıcına çok mükemmel hukuk adamıdır diğe inanmıyorum.İnananlar da yanılmıştır.Belki elli yıl sonra yeni nesil bu işi başararak Türkiye’de hukukun üstünlüğünü toplum bilinciyle kabul edilir.Şimdi bunlar zor karşısında hukuku safsata haline getirmişlerdir.Terör,Terörist,gerila yasaları kalbura dönmüştür.Acaroğlu

 3. SEFA ŞAT yorum tarihi 31 Aralık, 2007 18:48

  ya arkadaş biz ne aptal milletiz kimi niye affedeceğimizi bile bilmiyoruz.topluma kazandırılacak o kadar insanımız varki terör örgütü mensupları asla af kapsamına girmemeli,eve dönecekmiş varsın dönmesin dönenlerin tekrar dağa çıkmayacağını kim garanti edecek?

Yorum yap