60) KENDİNİZE ENGEL OLMAYIN

Yayin Tarihi 30 Ekim, 2013 
Kategori ÖYKÜ

 

KENDİNİZE ENGEL OLMAYIN

1950’li yıllarda kamuoyunda; doktorların araştırmalarına dayanarak “Bir mil dört dakikanın altında koşulmaz. Bu insan fizyolojisi açısından mümkün değildir” yargısı vardı. Bu görüşler atletizmle uğraşan atletleri ve atletizm otoritelerini etkilemiştir. Atletizim otoriteleri ve atletler bu görüşün etkisinde kalarak bir mili dört dakikanın altında koşmayı hiç düşünmediler. Yarışmalarda bütün atletler artık rekor kırmak için değil sadece birinci olmak için koşuyorlardı.  

Roger 1954 yılında yapılacak olan yarışa, bir yıl kala bir mili dört dakikanın altında koşmak için hazırlanmaya başladı. Bu hedefine ulaşmak için tam bir yılı vrdı. Bir yıl boyunca bütün fiziki çalışmalarını yaptı; ama Roger biliyordu ki bu yarışmada hedefe ulaşmak için sadece fiziksel antremanlar yeterli değildi. O her gün zihinsel antremanlar da yapmayı ihmal etmedi. Zihninde artık tek bir düşünce vardı: ‘Hedefe ulaşmak’ Hedef ise bir mili dört dakikanın altında koşmaktı. Bunun için bütün yolları deneyecekti.

O, bu yarışa hazırlanmaya “Bir mili dört dakikanın altında koşacağım” diye başladı. Kendisine olan güveni tamdı. Zihninde hep bir yıl sonraki yarışı ve onun sonunda kıracağı rekoru düşünüyordu. Yarış başladığında tüm yarışçılar birinci gelmeyi düşünürken Roger rekora koşuyordu. Onun tek hedefi vardı, bir mili dört dakikanın altında koşmak.

Onu gerçekleştireceğinden şüphesi yoktu. Yarış Roger’ın birinciliği ile bitti. Onun için birinci gelmek önemli değildi. Skorborda yöneldi orada yazan rakam 3.59’du. Roger başarmıştı. Bir yıl boyunca sarf ettiği hedefine ulaşmıştı. Roger zaferi bedensel gücü ile değil, zihinsel gücü ile kazandı.

Roger’dan sonra gelen birçok sporcu da zihin gücünü keşfederek inanılması güç olan rekorlara imza attılar. (Kardelen duvar takvimi)

Sözünözü:

Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı, başarılı olacağım diye başlayanın ve başarılı olanındır.” ATATÜRK  

image00116.jpg

Sir Roger Gilbert Bannister İngiliz atlet.

6 Mayıs 1954’te Oxford’da yapılan ikili koşuda bir mili (1,609 m) 3:59.4’te koşarak 4 dakikanın altına inen ilk atlet.

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap