599) SÖMÜRÜNÜN ADI ENTEGRASYON

Yayin Tarihi 31 Mayıs, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

image00150.jpg

Amerika’nın keşfinin istila ve soykırım olduğuna dikkat çeken Bolivya lideri, “Kaynaklar serbest ticaret anlaşmasıyla ele geçiriliyor” dedi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Peru’daki Titicaca gölü kıyısında düzenlenen Amerikan Yerlileri Zirvesi’ne mesaj yolladı. Morales, yerli halklarına “kendi kaderlerini kendi ellerine almalarını ve arzu ettikleri dünyayı kendi elleriyle kurmaları” çağrısında bulundu.

Taviz vermeyeceğiz
Morales, zirvede okunan mesajında, “Şunu herkes bilsin ki, mücadelemiz bitmedi. Direnişten isyana, isyandan devrime gidiyoruz: İkinci ve nihai bağımsızlık vakti gelmiştir” ifadesini kullandı. Amerikan kıtasının hep sömürüldüğünü hatırlatan Bolivyalı yerli lider, resmi tarihin Amerika’nın istilasını “Amerika’nın keşfi”, soykırımı ise “fetih” olarak takdim ettiğini belirtti ve “Bugün de zenginliklerimize serbest ticaret anlaşmalarıyla el atmanın adını entegrasyon koydular…” dedi. Bolivya, 1825’te İspanyollardan kazanılan bağımsızlık yolundaki ilk isyan hareketinin 200. yıl dönümünü kutluyor. İsyan, seneye de birçok Latin Amerika ülkesinde büyük törenlerle kutlanacak.

Toprak reformuna vurgu
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkede yerlilerin toprakları ile ilgili anayasal düzenleme yaparak tarımsal reform başlatmış, Amerikan şirketlerinin tarım alanları ve tarım ürünleri ile ilgili yatırım taleplerine de mesafeli yaklaşarak milli bir program devreye sokmuştu. Yerli halkın toprak edinimine tepki gösteren zengin eyaletlerde ise zengin kesim huzursuz olmuştu.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“599) SÖMÜRÜNÜN ADI ENTEGRASYON” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 2 Haziran, 2009 10:46

  Bütün dünya, derhal tazminat davası açmalıdır.
  Vietnam katliamı için.
  Irak, Afganistan katliamı için.
  Kızılderili katliamı için.
  Biz de açmalıyız.
  Son otuz yılda güneydoğduak ölümlerimize sebep olduğu için.
  Derhal.

Yorum yap