597) MAYIN TEMİZLEMEYE “TÜRK” ÖNERİSİ…

Yayin Tarihi 28 Mayıs, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Emekli albay: Mayınlar 50 milyon liraya temizlenebilir

image00145.jpg

TSK’da uzun yıllar görev yapan Emekli Kurmay Albay Saffet Akkaya, hesaplı-garantili mayın temizleme formülünü verdi.

image00220.jpg

“Mayın döşemek ve kaldırmak kara muharebelerinde en önemli faaliyetlerden bir tanesi. Ancak son yıllarda kara mayınlarının kullanılmaması ve mevcutlarının kaldırılması konusunda tüm dünyada ortak bir görüş var.

Türkiye de soğuk savaş döneminde güvenlik ve kaçakçılığı önlemek amacıyla sınır boylarına bol miktarda mayın döşedi. Suriye sınırımız ise en çok mayın döşenen kara sınırımızdır.”

Yukarıdaki sözler emekli Kurmay Albay Saffet Akkaya’ya ait. Şu anda Ortadoğu Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, küresel güvenlik ve Ortadoğu konusunda doktora çalışmalarına devam eden Em. Kur. Alb. Akkaya, daha önce Suriye sınırında bulunan 250 bin dönüm arazinin temizlenmesi ve arazilerin ekonomiye ve yöre halkına kazandırılması konusunda bir çalışmaya başkanlık etmiş ve rapor hazırlamış.

2001’de Bosna-Hersek’te SFOR Karargahında görev yaparken Hırvatistan sınırında bir Alman firmasının modern makinalarla mayın temizliği yaptıkları haberini aldıklarını ve Türk personel olarak 4-5 kişi bölgeye gittiklerini söyleyen emekli Kurmay Albay Saffet Akkaya, “Bir dozer düşünün. Bunun ucunda aynen biçer-döver makinalarında olduğu gibi yüksek hızda dönen bir silindir ve silindirin üzerinde de dik açı ile tutturulmuş 10-15 cm aralıklı ve 50 cm uzunluğunda çelik bıçaklar var. Bu silindir yaklaşık 50 cm toprağa yüksek bir hızla giriyor ve toprakta ne varsa un-ufak ediyordu. Bu arada rastladığı mayınları da bir bıçağın domatesi kestiği gibi keserek patlatıyordu. Döner silindir ana makinadan yaklaşık 4 metre uzakta ve ileride olduğu için ne araca ne de personele zarar vermiyordu.

Aslında, orijinalinde orman niteliğini yitirmiş vasıfsız arazileri ıslah etmek ve toprağını sürmek amacıyla kullanılan bu araç iki Almanya’nın birleşmesi gündeme gelince, Doğu Almanya’nın döşediği mayınları kaldırmak amacıyla biraz değiştirilerek kullanılmıştı. Mühendisin ifade ettiğine göre, yaklaşık 300 km. uzunluğundaki iki Almanya arasındaki sınır hattı bu makinalarla 2 seneden az bir sürede tamamen ve yüzde yüz garantili olarak temizlenmişti.

Bu cihazın günlük temizlediği arazi 30 dönümdü ve temizleme yüzdesi binde 1000 idi. Klasik usullerle yapılan mayın temizlemede bu oran, örneğin BM standartlarına göre binde 997’dir. Yani arazide klasik yöntemlerle aranan 1000 mayından 3 tanesi bulunamaz ise, bu tam temizlenmiş sayılır. Ama bu mayın temizleme makinasının 3 metre genişliğinde ve 50 cm derinliğinde yaptığı temizlikte A/P veya A/T mayınlarının kaçması mümkün değildi.” şeklinde konuştu.

Mayın temizleyen Alman makinesinin fiyatının yaklaşık 2 milyon dolar olduğunu kaydeden Emekli Kurmay Albay Saffet Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Suriye sınırında yaklaşık 500.000 dönüm arazi var mayınlı olan. Bu makinadan 15 tanesinin (yaklaşık 30 milyon dolar) çalışarak günde 400-450 dekar mayınlı arazi temizlemesi, yaklaşık 3 yıl içinde de tüm araziyi mayından arındırması mümkün görünüyor. Ben şahsen ister sivil, ister asker olsun, bu işi yapmak üzere eğitilmiş 100 kişilik bir ekibin azami 50 milyon dolarlık bir harcama ile bu verimli arazileri birkaç yılda temizleyeblieceğine inanıyorum.”

Akkaya, sözlerini, “Umarım aklı selim galip gelir” diyerek tamamladı.

Suat Önalan/ Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

“597) MAYIN TEMİZLEMEYE “TÜRK” ÖNERİSİ…” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 28 Mayıs, 2009 09:26

  Albayımızın formülü boşuna.
  Bu işin böyle olması gerektiğine çoktan karar verilmiş.
  Yoksa mayın temizlemek mi?
  Türk insanı bunun binlirce formülünü bulur.
  Bir van münit başımıza neler açtı.
  Yoksa o da mı bir oyundu.

  Egemenlik ulusundur.
  Hangi partiden olursa olsun.
  T.B.M.M’sinin saygıdeğer üyeleri, bu işin gereğini yapacaklardır.

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 28 Mayıs, 2009 13:52

  *İNSAALLAH!
  *DİLERİZ.E.BEYİN,DEDİGİ GİBİ OLSUN.

 3. hayati piyi yorum tarihi 29 Mayıs, 2009 00:29

  Allah yardimcilari olsun

 4. mucit48 yorum tarihi 31 Mayıs, 2009 07:40
 5. sedat akkaya yorum tarihi 16 Haziran, 2009 00:38

  Mayınlarımızı temizliyoruz!
  sevgili vatandaşlar pamuk eller cebe!SMS lerinizi bekliyoruz,4 SMS gönder 1 mayın temizlensin.vs vs
  Benimkisi samimi bir öneri.Hani herşeye SMS gönderdi bu millet,hala gönderiyorlar…Bir el atsa Acun bu duruma veya Beyaz.
  Haydi Acun,haydi Beyaz,Haydi Cem,Orhan,Bülent hanım,Ferdi,Bayhan,Aydan…
  Bana düşen mayının maliyetini karşılamaya hazırım
  Kendi adıma çok samimiyim.

Yorum yap