594) “KRALİÇE GÖREVE” ÇAĞRISI!

Yayin Tarihi 23 Mayıs, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Kraliçe göreve’ çağrısı!

image00139.jpg

İngiltere’de Kraliçe’ye meclisi dağıtması çağrıları yapılıyor. İşte nedeni

İngiltere’de milletvekillerinin kişisel harcamalarını hükümete ödettiklerinin ortaya çıkmasıyla başlayan skandal durulmuyor. Kraliçe’ye meclisi dağıtması çağrıları yapılıyor.

İngiltere’de meclis üyelerinin, özel harcamalarını devlete ödettiğinin ortaya çıkmasından sonra patlayan skandalın yankıları büyüyerek devam ediyor. Son olarak usulsüz harcamalara adı karışan Avam Kamarası Başkanı Michael Martin’in 21 Haziran’da görevini bırakacağını açıklamasının ardından, İngiliz basını Kraliçe 2’inci Elizabeth’in de durumdan büyük üzüntü ve endişe duyduğunu yazdı. Geleneksel olarak kamuya veya basına siyaset ile ilgili yorum yapmayan Kraliçe’nin, Başbakan Brown’a, skandaldan duyduğu rahatsızlığı söylediği belirtildi.

Kraliçe’nin ülkeyi karıştıran bu skandal hakkında yorum yapmaması, her ne kadar İngiliz devlet geleneğinin bir parçası olsa da özellikle muhafazakar basın ve halk tarafından eleştiriliyor. Başta resmi yayın kuruluşu BBC olmak üzere birçok internet sitesindeki okuyucu yorumlarında Elizabeth’e “İngilitere’yi sahipsiz bırakma, doğuştan ve yasalarda aldığı hakkı kullan ve meclisi dağıtarak erken seçim ilan et” çağrıları yapılıyor. Bir yorumda ise, “Siz ve aileniz, yıllardır bizlerden aldığınız parayla lüks içinde yaşıyorsunuz. Şimdi size ilk kez bir görev düştü. Görevinizi yapın ve kokuşmuş meclisi dağıtın” denildi. İngiliz Kral veya Kraliçeler’inin meclisi dağıtma veya dağıtmama hakları bulunuyor. En son Elizabeth’in büyük dedesi 5’inci George tarafından 1923’te kullanılmış, ve başbakanın ısrarına rağmen, meclisi feshetmeyip, hükümet kurma görevini başkasına vermişti. Söz konusu skandal, milletvekili ve kabine üyelerinin seçim bölgelerindeki evleri ve diğer masrafları için devletten fazla para talep ettikleri ve lüks harcamalarını devlete yüklediklerinin ortaya çıkmasıyla patlak vermişti.

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“594) “KRALİÇE GÖREVE” ÇAĞRISI!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Mayıs, 2009 13:54

  —ZATEN,ORADA,KESİN BİR DEGİSİKLİK OLUCAKMIS!HEP ÖYLE DENİR..
  –AMA SÖMÜRGELERİ COK NASILSA:( GİDİP ORAYA YERLESİRLER:(
  –YANİ;BASTA ÜLKEMİZE..SONRA,ARAP ÜLKELERİNDEN BAZILARINA!ONLARIN YERLERİ HAZIR HEP;(
  *AMA;BU CAGRIYI,MUHAKKAK!AKLI BASINDA,-IRKCI:( OLMAYAN!İNGLİZLER YAPIYORDUR.
  -DUA EDİNİZ DOSTLAR!!!BİZİMLE UGRASAN HER MİLLETİ,***KENDİ DERDİNE DÜSÜR YARABBİİİİİMM*
  -BÖYLELİKLE BURADAKİ,SAHTE ÜLKE SEVERLERDE,ARKALARINI YASLIYACAK DÜSMAN DUVARI BULAMASINLAR.
  ***B İ Z KENDİMİZİ D Ü S Ü N M E L İ Y İ Z*!!!

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 24 Mayıs, 2009 11:49

  AB’ye girseniz ne olacak.
  Kaldı ki sizi almayacaklar, hiç bir şekilde almayacaklar.
  Adamlar, bizi almayacaklarını, en yetkili ağızlardan defalarca ikrar ettiler.
  Ve buna rağmen bunca taviz niçin.

  Şimdi bu meclis, bu basın, bu cumhurbaşkanı…
  İngilteredeki bu olayı örnek alıp derhal harekete geçmeli.
  Haydi!

 3. Kürşad yorum tarihi 26 Mayıs, 2009 11:34

  Bizi kimsenin istemediği gerçeğini ne zaman göreceğimizi hep merak etmişimdir. ABD bizi işine gelince kullanıyor, işine gelince dost oluyor, işine gelince terör gurbu oluşturuyor, işine gelince pkk nın 10 senelik silah ve ihtiyaçını karşılıyor dosta bak.. AB de; içinde bir abd ajanı istemediğinden bizi almıyor, müslüman olmamız yada Türk olmamız gerekçesi biizm hüsnü kuruntumuz… Araplar bizi şeriat a yakın olan hükümetlermizde beğeniyor, diğerlerinde Türkiye diye bir ülke yokmus gibi davranıyor, ama genelde Türkün adından bile nefret ediyor. Türki cumhuriyetlere ve devletciklere özal ve süleyman beyimizin sayesinde 3 maymun politikalarımız neticesinde çook uzak kaldık ve onların dejenere oluşlarına şahit olduk, kendimiz gibi… Artık titreme ve kendine gelme zamanı gelmedimi çok merak ediyorum.

Yorum yap