593) SIRA ANITKABİR’E Mİ GELDİ?

Yayin Tarihi 26 Ocak, 2012 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Sıra Anıtkabir’e mi geldi?

image00121.jpg

Dün Yeni Akit gazetesinin manşetinden Anıtkabir için “Yunan Tapınağı” benzetmesi yapılmış, ben internette gördüm haberi.. “Anıtkabir Yunan tapınağına benziyormuş, hatta arada hiçbir fark yok muş, liderler bile gidip orada ağlıyormuş ve bu benzeme de Atatürk’e haksızlık imiş”.. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Gül tarafından Atatürk Kurumu’nun başına getirilen ve bu önemli görevden sonra bile Atatürk’e sayıp döken Mümtazer Türköne gibi “överek yıpratma”yı da unutmamış yazanlar..

Yani Türkler için bunca yıldır en saygı, sevgi duyulan bir anıt, çoluk-çocuklarıyla her gidişte bağlılıklarını, sevgilerini, takdirlerini perçinledikleri Büyük Önder’in, Ata’larının mezarı tam bir kendini bilmezlikle Yunan tapınağına benzetiliyor. Daha doğrusu “Yunan” benzetmesine gerek yok, orada asıl amaç “tapınma” fiiline yer bulmak..

AİLE MEZARLARINDA TAPINIYOR MUSUNUZ?
Ailenizde sevdiğiniz bir büyüğün mezarını ziyarete giderken “tapınma”dan söz edilebilir mi, edilemez.. Burada da edilemeyeceği aşikardır, bir “saygı” gereği olarak, “unutmadığınızı, yaptığı iyilikleri, ülkeye ve bizlere verdiği hizmetleri takdir için” ziyaret ediliyor Ata’mızın mezarı.. Dünya liderlerinin bugün bile “benzersizliğini” vurguladığı, dünyanın en ünlü tarihçilerinin O’nu anlatmak üzere kalın ciltler dolusu kitaplar yazdığı ve bize her karışı düşman işgalindeki topraklardan “özgür bir vatan” elde etmiş “bir kahraman”ı anmak üzere gidiliyor..

Çocuklarımıza O’nu anlatmak, o devirde bile giydiği şık kıyafetleri, savaşta giydiği üniformaları, arabalarını, kullandığı eşyaları göstermek için onları da götürüyoruz Anıtkabir’e.. Bunun neresi “tapınmaktır” ha?.. Ama evet, bu cumhuriyeti Atatürk kurduğu, Türkiye’yi her tür “kötü niyet ve akım”a karşı koruyan “laik-demokratik rejim”i de o inşa ettiği için zor ve sıkıntılı anlarda da oraya koşanlar var. Her ne kadar artık kalkıp yardım edemeyecek olsa da “ona şikayet ederek” rahatlıyor insanlar, ne olmuş, yoksa bu özgürlük de mi yasaklanmalı?

ÖNCE İDDİA, SONRA EYLEM
Artık önce bazı gazetelerin, bazı köşe yazarlarının veya üç günde yıldız yapılmış bazı TV şahsiyetlerinin “Atatürk’le ya da milli bayramlarla ilgili ipe sapa gelmez olumsuz iddiaları”nın, “önemsizleştirme” çabalarının arkasından o konularda eyleme geçilmesine sıkça rastlandığı için insan “sıra Anıtkabir’e mi geldi” diye düşünüyor. O zaman da “Ee yetti artık, bırakın bu işleri, kimse yutmuyor” demek gerekiyor.

Sıra Anıtkabir’e kadar geldi mi acaba? “Dilini yutmuş bir toplum” ile gelir efendim!

Ruhat Mengi – [email protected]

http://haber.gazetevatan.com/Haber/426960/1/Gundem

Paylaş:

Yorumlar

“593) SIRA ANITKABİR’E Mİ GELDİ?” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Resül KARA yorum tarihi 26 Ocak, 2012 16:39

    Bu soysuzların dine imana saygıları kalmadığı gibi Türkün ve Müslümanın Kabir kültürüne de el attılar. Müslümanım diye diye Milleti dinden imandan ederler bunlar.

  2. selim anertanolgun yorum tarihi 27 Ocak, 2012 22:49

    bunlarin hepsinin Allah belalarina versin soysuzlar…orada ki yatan adam olmasiydi hepsi piç cocuklari olcaklardi ..saygisizlar hepsini lanet liyorum yahu birak su atamiz la ugrasmaya!!!caniniz cok sıkıyorsa defolun gidin ulkemden ..mustafa kemale Rabbimden gani gani rahmet diliyorum ve ekliyorum o cennete cunku vatan namus la ugrasti …ve mertebe nedir..sehit …

Yorum yap