591) ALIN SİZE “İYİ ŞEYLER”

Yayin Tarihi 17 Mayıs, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

image00126.jpg

Sonunda bu da oldu! AKP Milletvekili İhsan Arslan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Atatürk’ün ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sözünün silinmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt sorununda önemli gelişmeler olacağını söylemesinin ardından sansasyonel açıklamaların ardı arkası kesilmiyor. AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda yer alan “Ne Mutlu Türküm Diyene” özdeyişinin dağlardan silinmesi gerektiğini söyledi. Milliyet’in haberine göre, sözde Kürt sorununu çözme sürecine girdiklerini belirten Arslan, tartışılan “Kürt açılımı” konusunda, “Doğrusu artık hiç kimsenin, ülkenin bu sorun nedeniyle bedel ödemesine tahammülü yok. Dolayısıyla denenmemiş her çareye başvurulacak. Bu gelinen süreçte kurumlarımız önce mutabakata bir şekilde varmışlardır ve yeni tedbirler üzerinde çalışmaktadırlar. Bu mutabakat nedir, şimdiye kadar denenmemiş şeyler denenecek” dedi. Yeni adımlar atılacağını da kaydeden Arslan, “Takvim şu anda yok. Ama iyi bir  fırsat var deniliyor. Dediğim şey kapalı kapılar ardında görüşülerek adım adım mesafeler alınarak yapılacak şeydir” şeklinde konuştu.

Öcalan’a yoldaş yolda
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden olan AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, önerilerini şöyle sıraladı:
* Dağlardaki “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının sosyal tedbir çerçevesinde silinmesi gerekir. Bunlar daha önce başçavuşun talimatıyla yazılmış yazılardır. Bugün de başçavuşun talimatıyla silinir.
* (Köylere Kürtçe isim verilmesi konusunda) Yasal düzenlemeyi gerektirmeksizin yine ildeki amirin talimatıyla çözülür, uygulanır. Özel televizyonlarda Kürtçe yayın serbest bırakılabilir.
* (Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın yanına hükümlü gönderilmesi) O da planlandı zaten. Orası bir tip haline dönüştürülüyor, orada birden fazla mahkûm söz konusu olacak.
* Talebimiz koruculuk sisteminin ıslah edilmesi. Bir kısmının silahsızlandırılması, bir kısmının emekli edilmesi, bir kısmının başka kurumlarda istihdamı anlamına gelebilir.

DTP ile mutabakat şart
* Vatandaşlıktan çıkarılan varsa, bir kanlı olaya karışmadıysa mutlaka onların da vatanlarına dönmelerinin temini gerekir. Bunlar benim bireysel düşüncelerimdir.
* DTP tarafıyla zımnen de olsa mutabakat şart. Tek taraflı dayatma ile asla ilerleme olmaz. DTP’yi yok sayarak iyileştirme yapsanız bu DTP tarafından kabul görmedikçe karşı tarafta karşılık bulmaz.

Misak-ı Milli ile çizilen sınırların anlamı yokmuş!
1992 yılında yayınlanan ’Kürd Soruşturması’ adlı kitaba katkıda bulunan isimler arasında yer alan AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan’ın sarfettiği sözler, duyanların tüylerini ürpertecek cinsten. Misak-ı Milli sınırlarının önemli olmadığını söyleyen, kendi vatanının Kürdistan olduğunu ifade eden Arslan’ın kitapta yer alan şok sözlerinden bazıları:
* Kemalist, laik ve demokratik ilkeler, TC Anayasası’nın ilk ve temel ilkeleri, Türkiye’de yaşayan herkese zorla dayatılmaktadır. Yani Türkiye’de varolan herkes, bu ilkelere iman etmek ve yaşamının her safhasında ona uygun amel etmek zorundadır.

Vatanı Kürdistanmış
* Türkiye coğrafyasının Misak-ı Milli ile çizilen sınırları hiçbir anlam ifade etmemektedir…
* Yapmaya çalıştığım izah çerçevesinde, doğduğum yer olması itibariyle Kürdistan vatanımdır.
* İster TC’nin zulmünden, devletin teröründen bahsedelim, ister PKK’nın Kurtuluş Mücadelesi’ne dönüşen eylemleri yahut sivillere yönelik katliamlardan bahsedelim, ister bu gelişmeler karşısında bölgede Müslümanlar’ın takınması gereken tavrın ne olması gerektiğinden, netice değişmiyor…

Teröristlere gerilla
* İğneyi kendinize, sonra çuvaldızı karşınızdakine batırın. Bu inkarcı ve kanlı politikalar karşısında siz olsaydınız ne yapardınız? Son İslam devletini, hilafet makamını ve onun müesseselerini hangi sebeple olursa olsun ortadan kaldıran ve yegane politikası İslam’a düşmanlık ve onu yok etme esası üzerine kurulan bir zihniyet ve otoriteye karşı girişilen tüm isyan ve baş kaldırıları alkışlamak gerekir.
* Mücadelenin ilk günlerinde bir köye gece gizli gidebilen gerilla timleri, artık gündüzleri gitme imkanı bulmuştur…
* Zulme karşı verdiği mücadele sonunda halkın mazlumiyeti yanında ve onun yegane koruyucu ve destekçisi konumuna giren gerilla hareketi, bu imajı ile bölge halkının gözünde muteber bir kişiliğe sahip olmuştur.

Eyalet hayal ediyor
* Devlet geçen 70 yıl boyunca Kürtler’e haksızlık yapıldığını açıkça itiraf ederek Kürtler’in sosyal ve siyasal yaşamda kendilerini ifade etmelerine imkan tanınmalıdır…
* Askeri önlemlerin çare olmayacağı düşüncesinden hareketle bölgedeki tüm ilave askeri birlikler geri çekilmeli, Özel tim ve koruculuk sistemi kaldırılmalıdır.
* Kısa vadede alınması gerekli yegane önlemin (aynı zamanda yegane çözümün) Türkiye’nin tamamına uygulanacak yeni bir ’Eyalet Sistemi’ olduğunu hatırlatmak isterim.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“591) ALIN SİZE “İYİ ŞEYLER”” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. kamil akyüz yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 11:53

  Türkiye’de kürt sorunu yoktur…Etrafımıza bakalım…Mesela üniversitelerde okuma,burs alma şartı vb yok…Bölgelerarası fark yok…Aynı şey siyasette de geçerlidir…Herkes istediği yerlere gelebilir….Bu bağlamda kürt sorunundan bahsedilebilir mi? Bundan bahsedenler olsa olsa vatan hainidir….Son Türke kadar bu aziz vatan bölünmeyecektir.

 2. Arkun yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 13:08

  iki erkek sahibi anne olarak benim tüylerimi diken diken eden bir cümle.vatan toprakları içindeki dağlarda ne yazması gerekiyor?ne lutfederler acaba!bunu isteyen hangi parti milletvekili olursa olsun,milletin temsilcisidir.böyle birşeyi oturduğum yerde benim kanım kabul etmezken,tüylerimi diken diken ederken acaba bu vatan toprakları için kan dökenlerin kemikleri ne eyler ne der!hiçbir milletvekili kendi egosunu tatmin kendi şahsi isteklerini yerine getirmek için seçilmez.Türk olmak bir özelliktir ama kıymetini bilene.Türk dendiği yerde kanınızın hızlandığını hissedersizniz,kimyanız değişir.eğerki bunları hissedemiyorsanız zaten sizin için yapılabilecek birşey yoktur,siz bir hiçsiniz.DOKUNMAYIN KANIMA.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 3. ABDULKADİR BAŞ yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 14:19

  (Söyleyecek söz bulamıyorum bir insan yemek yediği tasa tükürmez afedersiniz bunlar herşeylerini yaptılar…)
  VATANSIZLARA İNAT NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…
  YÜCE ALLAH TÜRK’Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN

 4. selin yegen yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 16:22

  BENİM ÜLKEMDE KÜRT SORUNU DİYE BİR SORUN YOK SORUN ONLARIN BEYNİNDE…. O BEYİNLERİ KAZIRIP BEN TÜRKÜN KÜRDÜ RAHMETLİ ÖZAL AHISKA TÜRKLERİ İÇİN NE GÜZEL CÜMLELER DÖKÜLMÜŞ YÜREGİNDEN ODA BİR KÜRTTÜ AMA TÜRKÜN KÜRDÜYDÜ İNSANDI TOTON DAYI VE NASIL ONLARI BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI SUSTURMAYI BİLİYOSA… ŞİMDİDE BİRİLERİ BİLMELİ VE BU ÇİRKİN BEYİN YAPILARINI YOK ETMELİ VE ÖZALIN TOTON DAYININ DÜNYA TÜRKLÜĞÜ İÇİN SÖZLEDİKLERİ UYGULANMALI. ALLAH TOTON DAYIYA VE RAHMETLİ BAŞBUĞUĞUM!ALPARSLAN TÜRKEŞE! ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLSİN ,KABİRİNİ NUR MAKAMINI BİN NUR ETSİN

 5. Barış AYKUL yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 20:21

  Geliniz buradan bir kampanya başlatalım…

  Genelkurmay Başkanlarımız yaptıkları her konuşmayı

  ”NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”diyerek bitirsinler…

  Ne dersiniz?

 6. Arkun yorum tarihi 17 Mayıs, 2009 22:22

  Bence çok doğru bir kampanya olur ama sadece askerden beklememeli,tüm devlet büyükleri,bu bayrak altında nefes alan herkes söylemeli. Bu cümleyi söyleyebilecek kaç babayiğit çıkacak merak ediyorum.Zira, artık herkesin harcı değil gibi geliyor bana.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..

 7. Barış AYKUL yorum tarihi 18 Mayıs, 2009 09:13

  Tüm devlet büyükleri bu duyarlılığı gösterebilecek konumda olsalar zaten mesele bu hallere gelmezdi Arkun Bey.Zaten yazınızın sonunda ”herkesin harcı değil gibi geliyor bana”diyerek sizde buna parmak basmışsınız.

  Bugün sokaktaki vatandaşı Türkiyeye şeriat gelecek deyip yokladığımızda ”Gelmez”Neden gelmez? ”Çünkü ordu var.”diyorsa,
  Türkiye bölünecek dediğimizdede aldığımız yanıt ”Bölünmez,ordu var.”oluyorsa o zaman bu eylem en çok TSK nın komuta kademesine düşer diye düşünüyorum.

  Ve bana kalırsa böylesi bir eylem,seçimlerden önce verilen e-muhtıralardan,basın mensuplarının karşısına tam kadro geçip parmak sallayarak yapılan tehditkar konuşmalardan daha anlamlı ve olumlu olur…

 8. Arkun yorum tarihi 18 Mayıs, 2009 16:55

  Barış bey sizinle aynı fikirdeyim.Bana göre Türkiyeye şeriat falan gelmeside söz konusu değil, zira bu fikirde olan malum kişiler, zaten müslümanlık örneği göstermiyorlar ki yapmak istedikleri bu değil.Hepimizde bunu biliyoruz.gizlisi saklısıda kalmadı.keşke bu kadarda basit olsaydı,daha başedilebilirdi.

 9. züleyha bingöl yorum tarihi 22 Mayıs, 2009 15:48

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. Bin kere, yüz binkere, binlerce kere NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
  Bence Türkiye’de bir tek sorun var. O da kürt sorunu değil. Bu tür konuşanlara fazla özgürlük verdiğimizin sorunudur.

 10. esraünal yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 21:34

  nasıl yani.fazla özgürlük.ne mutlu türkiyeliyim dense.Bence daha anlamlı olur.Cünkü herkes türk degil.yani türk ırkına ait olamayanlar var.cerkes abaza laz ermeni yahudi vb…Yani almanyada veya fransada bir türke dedirtilse ne mutlu almanım dedirtilse.veya fransızım dedirtilse.ben nekadar sinir olurum o ülkeye.En iyisi ne mutlu türkiyeliyim densin.mantıklı bence

Yorum yap