590) TÜRK ŞEHİTLİĞİ ANITLARININ BULUNDUĞU ÜLKELER

Yayin Tarihi 10 Ocak, 2012 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Hangi ülkede kaç tane Türk şehitliği var

image00110.jpg

Türkiye’ye en uzaktaki şehitlikler Japonya, Güney Kore ve Mymanmar’daki şehitlikler olurken, en fazla şehitlik ise sırasıyla Azerbaycan, KKTC ve Ukrayna’da yer alıyor.

34 ÜLKEDE 78 ŞEHİTLİK

Yurtdışında 34 ülkede 78 Türk şehitliği bulunuyor. Türkiye’ye en uzaktaki şehitlikler Japonya, Güney Kore ve Mymanmar’daki şehitlikler olurken, en fazla şehitlik ise sırasıyla Azerbaycan, KKTC ve Ukrayna’da yer alıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Malta’dan Hindistan’a kadar çok geniş ve farklı coğrafyada Türk şehitliği bulunuyor.

TÜRK ŞEHİTLİĞİNİN BULUNDUĞU ÜLKELER

Türk şehitliğinin bulunduğu ülkeler, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Filistin, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Libya, Lübnan, Macaristan, Malta, Mısır, Myanmar, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan.

En fazla 9 şehitlik Azerbaycan’da yer alırken, bu ülkeyi KKTC’deki 8 şehitlikler izliyor. Ukrayna 7 şehitlikle yurt dışında en fazla şehitliğin bulunduğu üçüncü ülke olurken, biri Gazze’de olmak üzere İsrail-Filistin bölgesinde de 6 şehitlik yer alıyor. Yunanistan’da 4, İngiltere, Suriye, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da da üçer şehitlik bulunuyor.

Esir düştüler bir daha dönemediler

Osmanlı Devleti döneminde yapılan savaşlar sebebiyle Türkiye’den uzak coğrafyalarda şehit düşen Türk askerleri için oluşturulan şehitliklerin bakımı ve koruması büyükelçilikler tarafından yürütülüyor.

Türkiye’ye en uzak mesafede bulunan şehitliklerin başında ise Japonya’daki Ertuğrul Şehitliği, Güney Kore’deki Pusan Şehitliği ve Mymanmar’daki Thayetmo ve Meikhtila şehitlikleri geliyor. Mymanmar’daki şehitliklerde yatan Türk askerleri ise Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizlere esir düşen Osmanlı askerlerinden oluşuyor.

İngilizler tarafından önce Hindistan’da ardından da eski adı Burma olan Mymanmar’a götürülen ve demiryolu inşaatı gibi ağır işlerde çalıştırılan esir Türk askerleri bir daha Anadolu’ya dönemedi. Yaklaşık 12 bin Türk askerinden şehit olanlar, Thayetmo ve Meikhtila’da defnedildi. Daha sonra bu alanlar şehitliğe çevrildi.

Thayetmo şehitliğinde Türkçe olarak, ”Birinci Dünya Savaşı’nda Irak, Suriye, Filistin ve Arabistan cephelerinde Osmanlı ve İngiliz orduları arasındaki çarpışmalar sırasında İngilizlere tutsak düşerek Burma’ya getirilen ve burada vefat eden aziz Türk askerlerinin anısına” ifadesi yer alıyor.

En uzaktaki şehitlik: Ertuğrul

1889 yılında Türk donanmasına ait Ertuğrul Fırkateyni, II. Abdülhamit’in özel elçisi Osman Paşa ile birlikte Japon İmparatoru Meici ve milletine dostluk ziyaretinde bulunmak için Japonya’ya gitmişti. 15 Eylül 1890 tarihinde İstanbul’a dönmek üzere hareket eden Ertuğrul Fırkateyni, yakalandığı tayfun nedeni ile 19 Eylül 1890 tarihinde Oşima adası kayalıklarına çarparak parçalanmıştı.

Faciadan kurtulan 69 denizci İmparator Meici tarafından iki savaş gemisi ile İstanbul’a gönderilirken Oşima Adası halkının gayreti ile toplanabilen 260 Türk denizcisinin cenazeleri, askeri törenle şehitliğe çevrilen mezarlığa defnedilmişti.

http://www.ensonhaber.com/hangi-ulkede-kac-tane-turk-sehitligi-var-2012-01-10.html

image0021.jpg

ÖNEMLİ NOT:

“34 Ülkede 78 Türk Şehitliği var” yazısında “Yemen Türk Şehitliği” gösterilmemiştir. 11.01.2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından “Yemen Türk Şehitliği Anıtı” açılmıştır.

Tüm Şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Yılmaz Karahan

image0031.jpg

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/78613/yemende-turk-sehitligi-aniti.html

Paylaş:

Yorumlar

“590) TÜRK ŞEHİTLİĞİ ANITLARININ BULUNDUĞU ÜLKELER” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 22 Temmuz, 2012 00:16

    ukraynyı okuyunca!simdiyse cıyak cıyak bagıran,türk?!denilen=AMA TÜRK OLDUGUNU ZANNETMEDİGİM;(-BİZDEN GİDEN ERKEKLERİ PROTESTO EDEN!GÜYA!??SARISIN PROTESTOCULARLA DOLU BİR ÜLKE..-RUSYA İYİ CALISMIS!TÜRKLÜK NASILDA ASİMİLASYONA UGRAMIS:(LANET OLASICALAR:(

  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 24 Şubat, 2015 14:27

Yorum yap