590) HESAPLARI ALTÜST EDEN GANİMET

Yayin Tarihi 15 Aralık, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Hesapları altüst eden ganimet

image00113.jpg

İranlıların uçağı elektronik olarak ele geçirdikleri idiası doğruysa insansız casus uçaklar ve insansız savaş uçakları bağlamında Amerika’nın tüm hesaplarını yeniden gözden geçirmesi gerekecek

 

Bu ileri teknoloji ürünü insansız casus uçağı İran’ın Amerika’dan elde ettiği ilk ganimet değil.

İran İslam Devrimi sonrasında üniversiteli öğrenciler “Casus Yuvası” dedikleri Amerikan Büyükelçiliğini basmışlar ve elçilik çalışanlarını rehine almışlardı. Amerika rehineleri kurtarmak için “Kartal Pençesi” kod adlı bir hava operasyonu düzenlemiş ama daha hedefi görmeden “kartalın pençesi” kırılmıştı.

24-25 Nisan 1980 de düzenlenen operasyonunun merkez üssü olarak seçilen Tabes çölünde evdeki hesap çarşıya uymamış, ters giden işler sonrasında daha hiçbir şey yapılmadan operasyon başlamadan bitmişti. Bir transport uçağı ve bir helikopter çarpışarak tahrip olmuş Amerikalılar geride 5 sağlam helikopteri bırakıp kaçış gitmişlerdi. Üstelik 8 özel tim mensubu ölmüş dördü de yaralanmıştı. Tüm bunlar İranlılar bir kurşun bile sıkmadan hatta onların haberi olmadan olmuştu. Geriye İranlılara sağlam 5 helikopter ganimet kalmıştı.

İranlılar bu hadiseyi İslam tarihindeki “Fil Hadisesi”ne benzetirler.

Ama bu seferki ganimet gerçekten önemli ve Amerika’ya milyarlarca dolara mal olacak bir sonucu olacak.

Öncelikle ele geçirilen teknoloji harikası insansız uçaktan bahsedecek olursak: RQ-170 Sentinel tipi insansız casus uçakların en yeni versiyonu. Zaten İran gibi sıkıntılı bir coğrafyada kullanılıyor olması bunu ortaya koyuyor. Yüksekten uçan ve “hayalet” vasfını taşıyan radara yakalanmayan bir uçak. Usame bin Ladin operasyonunda da kullanıldığı söyleniyor. Uçak gerçek zamanlı video görüntüleri de geçebiliyor.

Uçağın İran tarafından ele geçirilmesi hesapları alt üst edecek dememizin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle; Amerikan’ın istihbarat savaşlarında en önemli silahlarından birisi düşmanı İran’ın eline geçti. İran milyarlarca dolar harcasa böyle teknolojiyi elde etmesi mümkün değildi. Kaldı ki Amerikalılar da ar – ge çalışmaları için milyarlarca dolar harcayarak bu tür savaş enstrümanlarını elde ediyorlar. Dolayısıyla İran ne uçağa ne de teknolojisine para vermeden bu teknolojinin üzerine kondu. Teknolojiyi ne kadar çözebilir o ayrı konu.  En kötü ihtimal uçağa ilgi duyan gelişmiş bazı ülkelerle teknolojiyi elde etme ve üretme yoluna da gidebilir.

Bunda daha da önemlisi İranlıların uçağı elektronik olarak ele geçirdiklerini iddia etmeleri. Dünyaya ele geçirdikleri uçakla ilgili geçtikleri görüntüler de bu iddialarını güçlendiriyor. Böyle bir durum gerçekten de söz konusu ise insansız casus uçaklar ve insansız savaş uçakları bağlamında Amerika’nın tüm hesaplarını yeniden gözden geçirmesi gerekecektir.

Amerika’nın yeni nesil savaş planları bu hadise ile altüst olmuştur. İranlılar blöf yapıyor olsa bile Amerikalılar bundan böyle hesaplarında kesinlikle değişiklik yapmak durumunda kalacaklardır.

Uluslar arası toplum nezdinde Amerika hem itibar kaybına uğramış ve hem de suçlu duruma düşmüştür. Egemen bir ülkenin hava sahasında bu casus uçağın ne yaptığının hesabı sorulacaktır kendisine BM’de ve diğer platformlarda.

Hadiseden bu operasyonları gizli ya da açık sürdüren CIA büyük darbe alacaktır. CIA hiyerarşisinde bazı kellelerin koparılması sürpriz olmaz.

Tabes hadisesi sonrasında dönemin başkanı Jimmy Carter seçimleri kaybetmişti. Amerika’nın tüm hesaplarını alt üst eden bu hadise Obama’nın başkanlık seçimini nasıl etkiler hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Mahmut Osmanoğlu/Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

“590) HESAPLARI ALTÜST EDEN GANİMET” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. perle inci yorum tarihi 15 Aralık, 2011 21:32

    İRANI TUTACAGIM AKLIMA GELMESEDE..2004 DEN BERİ AKLIM BU MEVZUYLA MESGULDÜ HEP!SONUNDA!::))NE HOS*
    AMA ACABA SİMDİKİLER TEKRAR DOSTLUK KRABİLDİLERMİ?YOKSA SAVASAMI GİDİYORUZ?:(

Yorum yap