588) MACAR GÖZÜYLE “MOHAÇ SAVAŞI”

Yayin Tarihi 10 Aralık, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

 

Macar gözüyle Mohaç Savaşı

image0017.jpg

1526’da Osmanlı Ordusu ile Macarlar arasında yapılan meydan muharebesi film haline getirildi.

 

Macaristan’da bir ekip, Mohaç Savaşı’nı anlatan animasyon film çekti. Bütün detayları ve sahneleri gerçeğe son derece uygun yapılan filmde, askerlerin giydikleri kıyafetler, kullandıkları silahlar ve bayraklar dönemin şartlarına uymaktadır.

Projeyi gerçekleştiren Tamás Baltavári aynı zamanda tarihçi ve öğretmen. Baltavári, proje için Budapeşte’deki Harbiye Askerî Müzesi’nden destek aldı. Film ekibi, savaş sahnelerini düzgün şekilde yapabilmek için çok sayıda deneme yaptı. Bu denemelere Karoli Gaspar Üniversitesi’nden çok sayıda öğrenci katıldı. Ekip tarihî bilimsel kaynakları da kullandı. Ayrıca bu çalışmalara grafik sanatçıları da dâhil edildi. Film ekibi, muharebe sahasını, çevre şartlarını, su şebekesini, bitki örtüsünü, karayollarını, toprağı, yerleşim merkezlerini, askerî birliklerin durumunu ve fiziksel özelliklerini incelediler. Böylece ortaya gerçeğe yakın bir animasyon film çıktı.

Tamás Baltavári “zihinlerde hâlâ yaşayan önyargıları bozmak istedim. Birçok insan Mohaç Savaşı’nı, Macar Ordusu’nun berbat bir performans gösterdiği için kaybettiğini düşünüyor. Ancak durum öyle değil. Elimizden gelen herşeyi yaptık ama Osmanlı Ordusu sayıca ve performans olarak çok daha güçlüydü ve Macarlardan daha intizamlıydı. Galiba teknik olarak da Osmanlılar daha üstündü” dedi.

Mohaç Meydan Muharebesi, 29 Ağustos 1526 günü, Osmanlı İmparatorluğu ve Macaristan Krallığı orduları arasında meydana gelen ve Macaristan’ın büyük bölümünün Osmanlı hâkimiyetine girmesiyle sonuçlanan savaştır.

Sayıca üstün Osmanlı ordusunun hafif süvarileri, o zamana kadar Avrupalılar’ın karşılaşmadıkları 300 seyyar top ve etkin tüfek kullanımı sayesinde, Macar ordusunun esas gücü olan ağır süvarilerini kısa sürede kaybetmelerini takiben, ağır bir Macar yenilgisi ile sonuçlanan Mohaç Meydan Muharebesi iki saat kadar sürmüştür.

Áron Kerékgyártó / Budapeşte – Dünya Bülteni

FİLİMİN FRAGMANI:

 

Paylaş:

Yorumlar

“588) MACAR GÖZÜYLE “MOHAÇ SAVAŞI”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 10 Aralık, 2011 17:38

    *BİRDE BUGÜNKÜ HALİMİZE BAKINIZ!ASLINDA CUMHURİYET DÖNEMİNDE*HEP ASKERİMİZİN GÜCLÜ OLMASI BU SEBEPTENDİR TABİİKİ***AMMA GELİN GÖRÜNKİ;SÜREKİ ZAYIFLATILMISIZ;;((TERÖR SEKTÖRÜYLE İSE TAMAMEN CANIMIZA OKUYORLAR!:(–BUNU DİN YOLUNU KULLANARAK YAPIYORLAR!**O HALDE?BİZDE NİYE DİYANET GÜCLÜ OLMASIN?Kİ;O KÖTÜ NİYETLERLE BASA CIKABİLELİM*

Yorum yap