588) Bu Haber, Atatürk Düşmanlarına ithaf olunur!

Yayin Tarihi 15 Mayıs, 2009 
Kategori ATATÜRK, BASIN-YAYIN

Zübeyde Hanımın Büyük Bağışı

 

image00133.jpg 

——————————————————————

 

Ortaya çıkan yeni belgede Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921′de Darüşşüfaka’ya resmen bir servet bağışladığı ortaya çıktı. İşte o büyük bağışın miktarı…

Darüşşafaka’nın arşiv ve müzesinde yapılan tarama sırasında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışı içeren bir vasiyeti ortaya çıktı. Zübeyde Hanım’ın Darüşşafaka’ya 1921’de yaptığı 20 bin kuruşluk bağışın bugünkü değerinin 2 milyon liraya denk geldiği hesaplandı. Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, “Herkesi bağışçımız olmaya bekliyoruz” dedi. Zekeriya Yıldırım Başkanlığındaki Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, arşiv ve müzede yenilemeler yaparken, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921 yılında Darüşşafaka’ya 20 bin kuruşluk bağış yaptığını içeren vasiyetini gün yüzüne çıkardı. Yıldırım, “Kuruluşu 1863’e uzanan Darüşşafaka, tarih boyunca bağışlarla yaşayan bir kurum. Darüşşafaka, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dan ablası Makbule Ata’ya, Sait Faik’e uzanan değişik kesimlerden bağış ve destek görmüştür” dedi. Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Adnan Dovan, İş Bankası hisselerinden yola çıkarak yaptıkları hesaplamayla, Zübeyde Hanım’ın bağışladığı 20 bin kuruşun değerinin bugün 2 milyon liraya denk gelebileceği sonucunu çıkardıklarını bildirdi.

Çeviri 1968 tarihli

Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanvekilleri Talha Çamaş, Davuk Ökütçü, Beşir Özmen, Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın’la birlikte düzenlediği sohbet toplantısında, Zübeyde Hanım’ın 20 bin kuruşluk vasiyetine nasıl ulaştıklarını şöyle anlattı: “Cemiyetimizin arşiv ve müzesinde yenileme-düzenleme çalışmaları başlattık. Bu çalışmalar sırasında Zübeyde Hanım’ın 1921 tarihli vasiyetnamesini gördük. Aslında vasiyetname 1968 yılında incelenmiş, noter tasdikli çevirisi de o günlerde yaptırılmış, yeniden arşive konulmuş. Zübeyde Hanım, vasiyetnamesinde okul öğrencilerine mevsim meyvelerinden yedirilmesini tavsiye ediyor.”Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Adnan Dovan, 1921’deki 20 bin kuruşun, 2 milyon liralık bir değere denk gelişini nasıl hesapladığını şöyle açıkladı: “Aslında enflasyona, altına, dövize göre de hesap yapılabilirdi. Ancak, bunların sağlıklı olamayacağını düşündük. Önümüzdeki en güzel örnek İş Bankası hisseleriydi. Zübeyde Hanım’ın Darüşşafaka’ya 20 bin kuruş bağışlamasından 3 yıl sonra Atatürk, İş Bankası’nın kuruluşu için 200 bin lira vermiş. İş Bankası halka açık ve hisseleri borsada işlem görüyor. 20 bin kuruşu İş Bankası hisseleriyle değerlendirdiğimizde, bugünkü büyüklüğü 2 milyon liraya ulaşıyor.”

 

Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka’yı “Bitmeyen bir hikaye” olarak tanımladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Darüşşafaka’ya zaman zaman devlet de el uzatmış ama esas itibariyle bağışlarla 146 yılı geride bırakmışız. Zübeyde Hanım gibi, Sait Faik gibi toplumun önde gelen insanlarının yanısıra, ismi kamuoyunca bilinmeyen çok sayıda bağışçımız var. Son dönemlerdeki en büyük desteklerden biri de İş Bankası’nın 81 ilden 81 öğrenciyi Darüşşafaka’da ve sonra da üniversite bitene kadar okutması projesi oldu. Herkesi ’bitmeyen hikaye’nin yeni sayfaları olmaya çağırıyoruz.”

(……)

Her yıl Kadir Gecesi’nde hatim ve dua şartı koydu

ZÜBEYDE Hanım’ın Darüşşafaka’ya bağış belgesinde çok ilginç bir şartı da bulunuyor. Dindar bir Müslüman olan Zübeyde Hanım, bağış belgesinde her yıl Kadir Gecesi’nde bir Darüşşafa öğrencisinin Hatmi Şerif (Kuran-ı Kerim’i baştan sona okumak) icra etmesini ve bundan hasıl olacak sevabı, başta Hazreti Muhammed ve ailesi olmak üzere enbiya ve evliyalara, kendi gelmiş geçmiş aile efradının ruhlarına bağışlanmasını şart koşmuş.

(……)

MİLLİYET

image0028.jpg

Mustafa Kemal, annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule – 1905

 

Paylaş:

Yorumlar

“588) Bu Haber, Atatürk Düşmanlarına ithaf olunur!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 25 Mayıs, 2009 12:38

  Yapılan yardım kırşığında, her kadir gecesinde, hatim ve dua şartı.

  Kaldı ki, Zübeyde Hanımın gençliğinde okuma yazma bilen, kuran okuyan nadir hamımlardan.
  Namı da Zübeyda Molla.

  Son çıkan belgeyle, Allahtan korkmadan bir takım iftiralar üretenlerin dilleri kayboldu mu.
  Büyük soru?
  Kaybolduysa nerede kayboldu.

 2. esraünal yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 18:19

  Aman molla demeyin.Sonra yargılanırsınız.Atatürk’ün annesini seratcı laiklik düsmanı göstermekten.Sakın olamaz demeyin.Bu ülkede hersey olabilir.size heran bu sebepten dava acılabilir.seriatı istiyorsunuz diye.bu ülkede okdar kolayki bu işler.sizin böyle düsünmemeniz önemli degil.Karsınızdaki kişi sizin bu konusmanızı böyle algılayabilir.kanıta gerek yok.dikkat etmek gerek.düsüncemizi acıklarken kelimeleri laiklige uygun secmeliyiz.

 3. Erdem Bozok yorum tarihi 29 Eylül, 2009 23:04

  Esra Ünal
  Zübeyde ana gibi yiğit doğurabilir mi senin anan
  ona kalırsa komünizm düşüncesinden sınır dışı edilenler hatta faliyete geçenler idam edildi.
  Çok da iyi oldu.
  Bu ülkenin yönetim rejimini değiştirecek her türlü olay ülkemizi sarsar

  Şeriati İSTİYORUM dedim ben şimdi bakalım dava açılacak mı görecez.

 4. esraünal yorum tarihi 15 Kasım, 2009 19:56

  senin anan dogururmu? erdem bozok. nekadarda anlamlı yazı yorum.sana ne diyeyim ben.cok cahil birisin.

 5. Sinan Meydan yorum tarihi 8 Şubat, 2013 00:43

Yorum yap