583) “MUKTEDA SADR” TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ!

Yayin Tarihi 1 Mayıs, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Mukteda Sadr Türkiye’ye sığındı’ iddiası

image001.jpg                        

Irak’taki direnişin sembol isimlerinden olan Mukteda El-Sadr, bu sabah özel bir uçakla İran’dan Türkiye’ye getirildi. Haber Dışişleri’nce de doğrulandı.   Sadr’ın Türkiye’ye sığındığı öne sürülürken, bu iddia halen doğrulanmadı.

ATV haber’in verdiği bilgiye göre, Mukteda El Sadr’ın örgütü olan Mehdi Ordusu’nun resmi internet sitesinde verilen haberde, Mukteda Sadr’ın Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağladığı bir özel uçak ile Ankara’ya götürüldüğü, Sadr’a Türk istihbarat servisinden bir timin eşlik ettiği duyuruldu.

Dünya Bülteni Haber Merkezi’nin telefonla ulaştığı Irak’ın Ankara büyükelçiliği yetkilileri de Sadr’ın Ankara’da olduğunu doğruladı, ama sığınma konusunda kendilerinin bir şey bilmediğini, Türk Dışişleri’nden açıklama beklediklerini söyledi.

Mukteda El Sadr’ın Türkiye’ye getirildiği Türk Dışişleri kaynakları tarafından da doğrulandı.

Türk istihbarat görevlileri eşlik etti

Mehdi ordusu lideri muktade Mukteda El Sadr, özl bir Türk uçağıyla geldi.  İran saatiyle 11’de havalanan el Sadr’a Türk istihbarat görevlileri eşlik etti. Çok gizli gerçekleşen bu operasyon, El Sadr’ın örgütünün resmi internet sitesinde yayımlanınca dünyanın haberi oldu.

El Sadr’ın kaldığı yer sır gibi saklanıyor

Irak’taki El Sadr’a bağlı kaynaklara ve Türk Dışişlerine ulaşan Atv haber olayı doğrulattı. Şu anda Mukteda el Sadr Ankara’da. Ancak nerede konuk edildiği sır gibi saklanıyor.

Barış süreci başlıyor mu?

Türk dışişleri yetkililerinin verdikleri bilgilere göre Mukteda Sadr ile Irak’taki güvenlik ve istikrar konusu ile ilgili Türkiye’nin öncü rol aldığı barış süreci görüşülecek. Bu görüşme Irak’ta Sünniler, Kürtler ve Şiiler arasındaki uzlaşıda Türkiye’nin rol üstlenmesinin bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Mukteda El Sadr kim?

Dedesi Saddam tarafından idam edilen, babası ise Irak İstihbaratı tarafından arabasında öldürülen Sadr, Amerikan işgaline karşı en şiddetli direnişi gösteren isimlerin başında geliyor.

El Sadr, ABD’ye karşı Sünnilerle işbirliği yapmıştı

El Sadr, 2004 yılında Amerikan Ordusu’nun yaptığı Felluce operasyonunda Sünni Araplarla aynı safta yer aldı.

Şubat başında İran’a geçmişti

Amerikan kaynakları, geçtiğimiz Şubat ayının başlarında, Sadr’ın İran’a sığındığı yönünde haberler çıkarmıştı. Sadr yanlıları ise liderlerinin İran’a sığınmadığını, sadace bir müddet İran’da kalacağını duyurmuştu

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“583) “MUKTEDA SADR” TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 3 Mayıs, 2009 13:01

  *GÖRÜNEN O Kİ;ÜLKEMİZDE AJANDAN GECİLMİYECEK!
  -İNSAALLAH?!BİZİM İSTİHBARATIMIZDA!
  **ARTIK,ÜLKEMİZİ VE BİZ TÜRKLERİ AYNI BÜTÜTNLÜK İCİNDE DÜSÜNÜR.CÜNKÜ;ARTIK GÜVENİMİZ ÖYLE SARSILDIKİ!
  *ASKERİMİZDEN BASKA GÜVENECEK YERİMİZ KALMADI;(
  -BUNU İSPAT EDERLERSE?RAHAT NEFES ALACAGIZ.
  KENDİNİ VE ÜLKESİNİ GÜVENSİZ HİSSETMEK ÖYLE ACI Kİ!

Yorum yap