58) ABD, YENİ KÜRDİSTAN HARİTASINI YAYINLADI !

Yayin Tarihi 16 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Amerika, Kürdistan sınırlarını Karadeniz’e dayadı

Amerikan dergisi ‘The Atlantic Monthly’, Türkiye’nin Doğu Karadeniz sınırına kadar uzanan bir Kürdistan haritası çizdi.

16 Ocak 2008 / 09:00

ABD’de Demokratlara yakınlığıyla tanınan aylık “The Atlantic Monthly” dergisi, Ocak-Şubat sayısında, parçalanmış Ortadoğu’nun nasıl bir hal alacağını kapak konusu yaparak tartışmaya açtı. “Irak’tan Sonra” başlığını atan derginin kapağındaki Kürdistan haritası Türkiye’nin Doğu Karadeniz sınırına kadar uzanıyor.image00199.jpgJeffrey Goldberg’in kaleme aldığı kapak yazısında ABD’nin Irak’ı işgalinin 5. yılında “hesapta olmayan” sonuçlar ortaya çıktığı ve bunlardan Kürt bölgesinin bağımsızlığının ilk sırada bulunduğu dile getirildi. Goldberg, Akdeniz’den İndus Nehri’ne kadar uzanan bölgedeki bütün ülkelerin sınırlarının tartışmalı olduğuna dikkat çekti.

Yazıda 2006’da ABD Silahlı Kuvvetler dergisinde Türkiye’nin bir bölümünü içine alacak şekilde Kürdistan haritası yayımlayan emekli asker Ralph Peters’in görüşleri de aktarıldı.

Kürtlere bağımsızlık sözü
Haritanın Türkiye’de “paranoya yarattığını” söyleyen Peters, “Haritayı kalemle ras gele çizdim. Ama Türklerin çok kızdığını biliyorum. Herkes o haritayı ciddiye aldı, 50 mil ileriye 20 mil geriye tartışmaya başladı” dedi. Peters, Avrupalı devlet adamlarınca geçen yüzyılda çizilen sınırlara ABD yönetiminin hâlâ sadık kalmasını “garip bulduğunu” da sözlerine ekledi.Goldberg, “Wilson Beyannamesi”nin 12. maddesinde Kürtlere bağımsızlık sözü verildiğini hatırlatarak, “Türkiye, en fazla desteğe muhtaç olduğu bir sırada ABD’ye yardım etmedi.
ABD, Türkiye’ye pek çok kişinin iddia ettiği kadar borçlu sayılmaz. Oysa Kürt liderler, sorumluluk içinde davranarak ülkelerini bir arada tutmaya çalışıyorlar” diye yazdı.
Kerkük Valisi Abdülrahman Mustafa’ya “Halkınız bağımsızlık istemiyor mu?” diye sorduğunu belirten Goldberg, Mustafa’nın “Dikkatli konuşacağım, istediğimizi yakında alacağımızı düşünüyorum. Bana neyi istediğimizi daha fazla sorma” yanıtını verdiğini aktardı. Goldberg’in yazısı www.theatlantic.com adresinde yer alıyor.

Milliyet

Paylaş:

Yorumlar

“58) ABD, YENİ KÜRDİSTAN HARİTASINI YAYINLADI !” yazisina 20 Yorum yapilmis

 1. hasan akgün yorum tarihi 16 Ocak, 2008 14:19

  siz hala karadeniz akdeniz deyip durun
  amerikan istanbul hükümeti kurulmak üzere
  istanbula vize lazım
  girenden ücret alınması lazım laf salataları ne diye zannediyorsunuz
  kuzey ırak habur kapısı da böyle haraç alma ile başlamadımı şimdi ğeçiş ücretine döndü ve adamları finanse ediyor. 1910 lu yıllarda da amerika istambuy ortadoks devleti kurmak istemedimi adamların ve adamlarının hevesi hala devam ediyor biz ise yorumlarla uğraşalım
  saygılarımla

 2. sedat ergenç yorum tarihi 16 Ocak, 2008 15:09

  Albay Peters esasen ABD.ordusuna er olarak girmiş, gösterdiği başarılar (!) “biz buna ortadoğu coğrafyasında yediği herzeler diyelim” sebebiyle (CIA görevlisidir) albaylığa kadar yükselmiştir.

  Çizdiği haritanın türkçe tam karşılığı “KAN SINIRLARI” dır.

  Yazıda ifade edildiği gibi masa başında çizilmemiş, yıllarca süren çalışmalar, birebir köylere kadar gidilerey yapılmış bir haritadır. Orjinal haritada kürt bölgesinin deniz bağlantısı yoktur.

 3. MUSTAFA ÖZGÜR yorum tarihi 12 Kasım, 2010 14:33

  BIZ KÜRTLER HEM DILLERIN HEMDE DINLERIN EFENDISIYIZ NE OLDU KARDES HALKLARIN SÖZÜ BIZ HIC TANINMADIK KI SIMDIKINI TANIYALIM SÜRGÜN ÜSTÜNE SÜRGÜN YASATTINIZ AMA SIZ TÜRKLER AKP YE DUA EDIN SAVAS COKTAN BASLAMISTI

 4. abdurrahman yorum tarihi 13 Aralık, 2010 16:11

  biz kürtler abd piçlerinin oyununa gelmeyeceğiz. hem dinimiz hem dilimiz bizim için kutsaldır. biz bilmiyormuyuz abd piçleri bizleri piyon olarak kullanmak istemektedirler. Türk Kürt kardeş Çanakkale ve bütün cepelerde bizler sırt sırta , sırtlan ve çakallara karşı beraber çarpıştık şimdiki piçlere… birlik beraberliğimizi ASLA ve ASLA bozamayaçaklar muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. TÜRK, KÜRT titre ve kendine dön… ne mutlu TÜRKÜM diyene…

 5. yusuf aslan yorum tarihi 24 Aralık, 2010 15:35

  hagi krdeşten bahse diyosunuz okulun ilk beş yılını diyer kardeşin dilin öğrnmek için harcadım diyer kardeşten 5.0 yenik biz bunu istemiyoruz geleceyimiz artık kendi elimizde olcak biz başkasının hayatını deyil bir başkası bizim hayatımızı takip etmek zorunda olacak.haklar istemekle olmaz zatan istemiyoruz alcağız dünyanın kuralı budur şöyle bi dünya devletlerine bakın hangisi özgürlüğü için şavaşmamıştır .şuanki kazanımlarımız bzim gücümüzün kanıtıdır.yaşasın özgürlük.kürdistan.

 6. ali can yorum tarihi 4 Ocak, 2011 02:20

  kardeşlerim sizleri kukla olarak kulnıyorlar turkıyeyı parçalayıp içine oturmak ıstıyorlar vede bunu kurtleri galyana getırmekle başarmak ıstıyorlar…yani yıllar once belkı zulum olmuş olabilir ama ondada gizli güçlerin eli var şu an hangi kurde zulum uygulanıyo bn nasılsam bi kurtte aynı bnle haklara sahip Allah Peygamber aşkına kendinize gelin oyuna gelmeyın türkıyenın sızden sizin de turkıyeden baska dostunuz yokkk….

 7. Gökhan Sahin yorum tarihi 8 Ocak, 2011 16:14

  Beyler bu amerikanın oyunudur kürtleri kandrp türkiyeyi bolmeye caısıyor , kurtlerde helal olsun kandı , işin özü şudur .

  Amerika Türkiyeyi bölmek için Kürtleri bağane olarak kullanıyor , kürtlerinde bu isten haberi yok özgürlük hayalini kuruyor Türkiye bölününce özgürlüğü napcaklar sizin bizden baska dostunuz yoktur ,..

 8. ortdodoğu yorum tarihi 20 Mart, 2011 14:49

  Önce Türkiye’nin G.Doğusu bölünecek.Daha sonra geri kalan toprak parçası da bölünecek. İsrail, Kürtleri katledip; kendi insanını yerleşitirecek. Filistin de olduğu gibi. Haçlılar da Türkleri yok edecek.2023 Kürdistan Projesi,2053 Sevr Projesi,2071 Anadolu’da bir tek Türk kalmayacak. İşte Deccal ABD,Yecüc İng.Frsız.Alman;Mecüc Çin, Rus, Yahudi projesi. Peki bizim projemiz ne? Maalesef bizim projemiz yoktur.Mehdinin gelmesini beklemekten başka yapacağımız hiçbir şey yoktur.Çünkü biz müslümanlar İslama ihanet etmiş bulunmaktayız. Beklyein Hz.Mehdiyi, her sorun çözülecek.

 9. ortdodoğu yorum tarihi 20 Mart, 2011 14:52

  Ey Türk öz kültürüne döneceğin gün yakındır. Ey Türk İslama döneceğin gün yakındır.Allah’ın vaadi haktır.

 10. yagız arslan yorum tarihi 22 Mart, 2011 11:33

  Türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkes kardeştir bunun aksini söyleyen haindir kanıtı çanakkaledir neolur oyuna gelmeyin açılım diye diye iyice bölüyorlar gerçekten bu cografyadan asil kanlı bir lider çıkmadıktan sonra bu ülkeye dirlik gelmez uşak olmayan birilerinin gücüyle gelmeyen kendi vatandaşın iradesiyle gelmiş piyon olmayan biri lazım aklımızı başımıza alalım ırak libya olmayalım Allah devletimizi ve bizleri korusun..

 11. sefer altun yorum tarihi 17 Nisan, 2011 22:27

  HZ.MUHAMMET (S.A.S)
  BİR HADİSİ ŞERİFTE,

  müslümanlar kardeştir,birbirinizi sevin,birlik beraberlik içinde olun demiştir,

  birbirinizi sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsınız demiştir,

  elhamdülillah hepimiz müslümanız,dinimiz islam,kanımız birdir,bu zamana kadar hep beraber yaşadık,türklerden gelin aldık gelin verdik,ben bir kürt olarak bunlar yahudilerin müslüman devletlere açmış oldukları oyunlarıdır diye düşünüyorum,,misal IRAK,değerli kardeşlerim,ırak ne halde filistin ne halde bırakalım böyle safsataları,ıraka demedilermi size huzur getiriceğiz şunu getiriceğiz bunu getiriceğiz,şerefsziler oradaki kardeşlerimize işkenceler yaptılar,kadınlara tecavüz ettiler,tv lerde hep gördük,uyanalım artık birlik olalım,bu gibi oyunlara gelmeyeleim dostlar,kardeşliğimizi bozacak safsatalardan kendimizi uzak tutalım,zaten bunu kürtlerde türklerde bildiği için iç savaş çıkmadı,yoksa oyuna gelselerdi kürtler şimdiye ortalık çoktan karışmıştı,birlik dirlik olalım,ıraktaki filistindeki heryerdeki müslüman kardeşlerimize sahib çıkalım,türk ile kürt aynı kanı taşır,birbirimizi sevelim,

 12. ilham aksoy yorum tarihi 29 Mayıs, 2011 20:02

  zalimler her gün tuz ve buz gibi erimektedir. insanlik ve medenyet insanlarin şehirleşme ve toplumlaşmayla başladı yani bir arada yaşarken bir birlerinden birşeyler aldılar ve dunya her gün değişti teknik ve teknoloji gelişti eskiler ister istemez ortadan kalktı ne fıravunler bin yil suren imparatorluklar roma osmanli gibi nice guçlu hukumdarlar yeniliklere karşi tutunamayip yok oldular bu ulke hepimize yeter birbirimizin doğal ve insani heklerimize göz dikmeyelim ayrica kimse kimseyi öldürmekle de bitiremez kavganın sonucuda barıştır diretmeyelim birbirimizi taniyalim ve empatik olalim kendine ne istiyorsan başkasinada iste. türk ne istiyorsa kurd de onu ister. sana yakışan üzgürluk banada yakışir kardeşiz kardeşliğin gereğini yapalım

 13. Kemal Bakar yorum tarihi 26 Haziran, 2011 06:13

  Türkiye yönetimi yılardır çağdaşlığı yakalamak için devlet(halk) okularında ingiliz,alman,fransız dersler okutarak bize yabancı olan kültürü tanıtmış ve öz yurtdaşının kültürüne frınsız kalmıştır madem kardeşlikten müslümanlıktan halkların kardeşliğinden bahsediliyor peki kürt dili neden yukarıda saydığım diller arasında yok? ve halan kendi cebinden çıkan parayla(vergi) kurulan devlet okullarında görülmüyor bu düpedüz kul hakkını yemektir. Dünya döner devran döner…

 14. hayrettin köse yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 11:19

  Dış Mihrapların böyle cennet kadar güzel vatanda gözü olmayacakta ne olacak. Savaş çıkartarak ele geçirilemeyeceğini 7 haçlı seferi ile alınamayacağını hatta çanakkaleye kadar dayanıp son bir hamle yaparakta olmayacağını bildikleri halde çareyi insanlarını birbirine düşürürek bölüp parçalama hayali kuararak bulmaya çalışanlara karşı dik durmamız asla birliğimizden bütünlüğümüzden taviz vermeyeceğimizi kati bir şekilde ortaya koyduğumuz sürece Bu ülke ilelebet payidar kalacaktır. yoksa olacakları kestirmek çokta zor değil ırak ta olduğu gibi. Allah cc başkalarının kuklası olmaktan onların oyununa gelmekten alıkoysun bizleri bu vatanda türk kürt laz çerkez alevi sünni hepisi tek yüretir. sadece bu bilinç yeter bizlere bu bilincin uzantısıdır özgürlüğümüz saygılar..

 15. mediocre yorum tarihi 8 Ağustos, 2011 06:21

  Ey Kürd!

  Elin gavur Amerikalısı seni niye sevsin.

  Amerikalıya ne senin özgürlüğünden!

  Şu iki maddeyi iyice düşünün yeter.

  Evet yıllar içerisinde, Kürd vatandaşlarımızın bazılarına çok haksızlıklar yapılmış. Sırf arabası Diyarbakır plakalı diye camı kırılmış. Evet yüzlerce örnek eklenebilir buna. Ama biz bunlar yapanları da tasvip etmiyoruz.

  Kürd=PKK’lı / sempatizanı diyenler de sığ düşüncelidir. Onlar da bölücülük yapmış oluyor.
  Onları da tasvip etmiyoruz.

  Bir otobüs seyahati esnasında yanımda oturan vatandaşın telefonunda arka plan resmi olarak İmralıdaki şahsı görünce de hazmedemiyorum.

  Kendisini kürd olarak gören (Aslen seyiddir) Bediüzzaman diyor ki “Kürdler saf bir millettir, kolay kandırılır” Evet gerçekten de doğu insanının saflığını (temizliğini) herkes bilir. Öyledirler de.

  Bir de lütfen şu açıdan bakalım.
  İdeoloji ve fikirlerimiz %80 çevremiz tarafından belirlenir. Arkadaşım anlatıyor : Özal ölünce ne kadar da çok sevinmiştim diye. Kaç yaşındaydın o zaman dedim. 8 dedi. O yaşta Özal’ı tanıyormuydun, neden sevindin ki dedim. Sustu kaldı, bir şey diyemedi. Niye sevindi ki? Hepiniz cevabı biliyorsunuz. Çünkü anne-babası seviniyordu. O anne babanın ebeveynleri de başka bir şeye yıllar önce sevinmişlerdi çünkü.

  Evet, kendimizi PKK sempatizanı bir ailenin çocuğu olarak hayal edelim. Bizim terörist dediğimize onlar şehit diyor ve bizim şehidimize de terörist diyorlar. Şehit haberi aldıklarında nasıl da üzülüyorlar. Boş bir levha ile dünyaya gelen çocuğu düşünün. Neler hissedecek? Sonra Yahudi menşeli Amerikan ürünü fikirler empoze ediliyor. Siz 2.sınıf vatandaşsınız, özgür değilsiniz, dilinizi konuşamıyorsunuz. Hakkınız arayın” Bu cümleler hayatının bağrında kaç gencin yitirilmesine sebep oldu maalesef. Ama bu cümlelere muhattap olan siz olsanız, siz de belki dağa çıkardınız.

  Allah korusun! Türkiye’nin dış mihraklar tarafından parçalandığını tahayyül edelim. Sonra bize yukarıdaki cümleler söylense. Bu yolda şehit olmak için dağa çıkmazmısınız?

  Maalesef hep konuşuyoruz yazıyoruz. Maddeleyelim.

  Lütfen objektif olalım.

  1- Biz Kürdlere haksızlık yapılmıyor, eşitiz diyoruz. Onlar bunu kabul etmiyor ve kendilerince haklılar. Bir Kürd’ü dinleyin, siz de ha vereceksiniz. Sadece bir olay anlatacağım.

  Mardin’li bir öğretmen arkadaşım anlatıyor. Ben küçüktüm, evi aramaya geldiklerinde televizyonumuzu yere attılar, buzdolabını devirdiler. Biz de dayanamadık, bir zaman sonra göç ettik. Küçük bir çocuğun zihninde bu sahne olursa, sevebilir mi vatanını? Allah’a şükür, bu arkadaş çeşitli vesilelerle doğru yolu seçmiş ve belki vatanını çoğumuzdan çok seviyor. Peki asker ne yapsın? Yan evin terasından karakola ateş açılmış, belki bir arkadaşı şehit olmuş, siz olsanın o hırsla ne yapardınız? İki ucu keskin bıçak? Nemalanan kim? Dış mihraklar

  2- Kürd vatandaşın olmadığı bir ortamda, hemen asıp kesmeye başlanabiliyor.Biz böyle bir durumda olsak neler hissederdik.

  3- Bir arkadaşım evlendi. Sordum kimin nesi diye? Van’lı bir kürd kızı ile evlendim dedi utanarak. Ben de onu rahatlatmak için önemli olan insanlık dedim. (Neden utanıyor? Çünkü tepkimi tahmin edemiyor.)

  4- Biz nasıl her Kürd tabiki PKK’lı değil diyorsak, Kürdler de her Türk Kürd düşmanı dememeliler. Her toplumun iyisi kötüsü var.

  5- Eğer bir kürd, çıkıp mühendis oluyor, TÜBİTAK’ta hizmet ediyorsa vatanına, bu ülkeye zarardan başka bir şey vermeyen Türk’ten bin kat daha değerlidir.

  Bu sınırlar içerisinde daima hep beraber huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin Rabbim.

 16. savaş alp kaya yorum tarihi 22 Ağustos, 2011 11:43

  kürtler maalesef ki kandırılıyor, bir o yana bir bu yana aslında ne yaptıklarının da farkında değiller ve zararlı çıkan yine kendileri oluyor,aklı selim olup kendi kimlikleriyle ve doğru olanla hareket etmeyi bilirlerse türklerin aslında kendilerini düşmanı değil gerçekten tek dostu olduğunu anlayacaklar.

 17. Muhammed mehdi yorum tarihi 6 Eylül, 2011 01:45

  Her millet kendi kaderini tayin etmelidir. Hele mezopotamyanın en eski milletlerinden biri ve nufusu baya kabarık olan Kürtler çoooooktan özgür olmalıydılar, bundan niye rahatsızlık duyuluyor ki, bakın Avrupada her halk kendi devletini kurmuş gayette güzel yaşıyorlar. Biz ise rezil kepaze bir durumdayız Kürtlerin kendi devletlerini kurması hem farslar hem türkler hemde araplar için daha iyi onlarında güçlerini boşuna başka yerlere harcamalarını engeller. Bırakın dar kafalığı dünya çok adımlar kat etti yamyamlar bile devlet sahibi bırakın Kürtlerde devlet olsun dillerini kültürlerini yaşatsın dünyanın zenginliklerine zenginlik katsınlar. Allah zülmü ve zülümkarı sevmez. Eninde sonunda zaten Kürtler kendi topraklarını alacaklar boşuna zorunuza gitmesin ve boşuna yırtınmayın.

 18. hakan sayan yorum tarihi 4 Ekim, 2011 17:04

  yaw bu ülkede ne kdar çok akıllı tarihçi warmiş!etnik köken konusunda zaten TÜRK halkı hep haklıymış,halkın elindeki insiyatif hep legal yönlerden ilerliyor..nedense hep illegal olan KURD halkı..”tek bildiğiniizz şeyy hiç bişey bilmedğinizz.”yanii KURDİSTAN döndü dolaştı kültürünü tekrar örgütledii we halen kalkmış bu ülke bölünmez demekten hiçte sakınmıyosunzz..bnce bu düşüncyi bnimseyen ALLAH tan irade dilesin..yazıktır kendilerini bitirmekten korkulur…”dewrim olmadan hayat olmazz.”

 19. alperen çelebi yorum tarihi 22 Mayıs, 2012 20:52

  YA TÜRKİYE BÜYÜRSE?

 20. ömer bülbül yorum tarihi 6 Şubat, 2013 23:12

  o amerikalı manda, kürtlere borçluysa versin florida eyaletini kürtlere, versin teksası ermenilere mesele kökünden halledillsin…bizim salak kürt kardeşlerimiz de güneydoğunun taş yığını topraklarını isteyeceklerine gitsin amerikadan floridayı istesin!.. hatta önce floridayı gidip bi görsünler de gözleri toprak görsün…

Yorum yap