578) KAZAKİSTAN TELEVİZYONLARINDA RUSÇA YAYIN KALDIRILDI

Yayin Tarihi 27 Eylül, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Kazak televizyonunda bir ilk!

 

image0012.gif

 

Kazakistan’da devlet kanalı ‘Kazakistan’ televizyonu, ülke tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Kanal, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı doğrultusunda 1 Eylül’den itibaren tamamen Kazakça olarak yayın yapıyor.

Bu çerçevede başkent Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan kutlama törenine katılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yardımcısı Maulen Aşımbayev, yaptığı konuşmada nesiller boyu arzu edilen maksata nihayet ulaştıklarını ifade etti. Bağımsızlığın yirminci yılının kutlandığı bu günlerde elde edilen en büyük başarılardan biri olarak ana dilde yayın yapmak olduğunu ifade eden Aşımbayev, bu olayın yeni dönemin işareti olarak görüldüğünü, gelecek nesillerin kendi dilinde ve kültürünü tanıtan televizyonları seyrederek yetişeceğini belirtti.

Kazakistan İletişim Bakanı Askar Jumagaliyev ise yeni yayın döneminde Kazakistan kanalı bünyesinde açılan ‘Medeniyet’ kanalı ile sadece Kazak kültürünün değil, aynı zamanda Türk halklarının medeniyet ve kültürünün de tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Toplumların temel taşı olan aile ve çocuk terbiyesinin önemine binaen açılan ve bir yaşına giren ‘Balapan’(Çocuk Tv) kanalının yayınlarının sevilerek ve ilgiyle takip edildiğini vurgulayan Jumagaliyev, Kazakistan’da televizyon sektörünün uluslararası standartlara uygun, kaliteli yayınlar yaptığını ifade etti.

Kazakistan Radyo, Televizyon Kurumu Müdürü Nurjan Muhamedjanova ise yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından kendilerine verilen bu görevi yerine getirmekten duydukları gururu dile getirdi. Kazakistan kanalının yüzde yüz Kazakça yayına başlamanın kendilerine ayrı bir sorumluk verdiğini ifade eden Muhamedjanova, bu sorumluluğun bilincinde çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. 
Kutlamaya katılan Kazakistan’ın önde gelen şair, yazar ve siyasetçileri birlikte fotoğraf çektirdi.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“578) KAZAKİSTAN TELEVİZYONLARINDA RUSÇA YAYIN KALDIRILDI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. zühal asma yorum tarihi 27 Eylül, 2011 15:20

    bu defada ing.ce konusmasınlarda:(
    –COK SEVİNDİRİCİ DEGİLMİ SN.KHAN(*-AMA BİZDE ANLASAMIYACAGIZ ONLARLA:(–UZUUN YILLAR BİR TÜRK BİRLİGİ KURULAMAMASINDA SUC KİMİN DİYE BİR SORU SORSAM?

  2. kartal yorum tarihi 1 Temmuz, 2012 09:24

    yeni TÜRK Cumhuriyetleri,dillerini tüm Türk toplumları anlayacak şekilde geliştirseler,Daha İri ve Diri oluruz.Birbirimizi daha iyi anlarız.Tüm Müminlere ve Gardaşlara Soydaşlara ALLAH’a emanet olun derim.

Yorum yap