577) YURDUNU KAYBEDEN KIRIM’LI TÜRK CENGİZ DAĞCI VEFAT ETTİ!

Yayin Tarihi 23 Eylül, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

CENGİZ DAĞCI

image00131.jpg

9Mart 1920 tarihinde Kırım’ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğar. Çocukluğu kıtlık, yoksulluk, Rus emperyalizminin zulmü ve büyük baskılar altında geçer. İlkokulu köyünde, ortaokulu Akmescit’te bitirir. Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıkar. 1941’de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düşer. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığınır. 1946’da Londra’ya yerleşir. İngiltere’deki hayatı da hiç kolay olmaz; bir taraftan yazarken en vasıfsız ve ağır işlerde çalışmak zorunda kalır.

 

“Türkçe bana anamın konuştuğu dil” diyerek yazı dili olarak Türkçeyi kabul eder. Türkiye Türkçesindeki ilk kitabı 1956 yılında Varlık Yayınları tarafından yayınlanan Korkunç Yıllar’dır. Yaşar Nabi ile mektuplaşarak tanışan Dağcı, eserlerini de posta yolu ile gönderir. Soğuk savaş şartlarının siyasi etkilerinin hissedilmesi, Sovyetler Birliği’nin sol entelijansiya ile kurduğu ilişkiler ve fikir hayatımızdaki çatlamalar yazarı yalnızlaştırmak üzereyken, Ötüken Yayınevi ile tanışır. Ötüken Yayınevi vasıtasıyla yirmiden fazla kitabı Türk okuyucusuyla buluşturur.

Dağcı Türk edebiyatının büyük yazarları arasındadır. Romanlarında Kırım Türklerinin yaşadığı acıları hüzünlü ama berrak bir üslupla aksettirir. Kitapları yıllarca elden ele dolaşır. Kırımla olan ilgisini hiçbir zaman koparmaz ve Kırım Türklerinin vatanlarına dönüşlerini anlatmayı ihmal etmez. Hatıralarında “Ben yalnızca Kırım’ın yazarı değilim ama Kırım’ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliğiyle yalnız ben yazabilirdim” der. Hayatının son yıllarında içerisinde bulunduğu muhitteki karakterleri ele alan hikâyeler de yazar. 

En büyük destekçisi savaş sırasında Polonya’da tanıştığı ve 1998 yılında kaybettiği kıymetli eşi Regina Hanım olur. Aralarında Yazarlar Birliği’nin ve İlesam’ın yılın yazarı, Türk Ocakları’nın üstün hizmet ödülü de olmak üzere sayısız ödül alır. En son 21.03.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türk Dünyasında Zirve Şahsiyetler: Cengiz Dağcı” sempozyumuyla yazarlık macerası ele alınan Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’nın Soutfields bölgesindeki evinde saat 12:30 sıralarında vefat etti.

 

http://www.otuken.com.tr/yazardetay.asp?yazarID=21

Dağcı’nın, Korkunç Yıllar, Yurdunu Kaybeden Adam, Onlar da İnsandı, Ölüm ve Korku Günleri, O Topraklar Bizimdi, Dönüş, Genç Temuçin, Badem Dalına Asılı Bebekler, Üşüyen Sokak, Anneme Mektuplar, Benim Gibi Biri, Yoldaşlar, Biz Beraber Geçtik Bu Yolu, Bay Markus Burton’un Köpeği, Bay John Marple’ın Son Yolculuğu, Oy Markus Oy, Rüyalarda Ana ve Küçük Alimcan gibi eserleri bulunuyor…  

image00210.jpg

O TOPRAKLAR BİZİMDİ

Her sayfası demeyeyim; hemen hemen her bölümü gerçek olaylar üzerine kuruldu. Köy hayatı ve toprak sevgisinden başlayarak, gitgide savaşlara ve ölüme uzanan zincirin her halkasında yaşamın ve yaşamanın sıcak soluğu var…

Paylaş:

Yorumlar

“577) YURDUNU KAYBEDEN KIRIM’LI TÜRK CENGİZ DAĞCI VEFAT ETTİ!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 23 Eylül, 2011 15:46

  Allah rahmet etsin.
  Türk Milleti’nin başı sağ olsun.

 2. Sıtkı Fırat yorum tarihi 24 Eylül, 2011 12:42

  Yurdunu kaybeden adam romanı ile tanıdığım Kırımlı büyük türk romancısı Cengiz Dağcıya da birçok değerlerimiz gibi sahip olup Türkiye ye getiremedik.Gurbetlerde yaşadı ve yazdı.Türkiye sınırları dışında yaşayan Türklerin dıramını en iyi anlatan yazarlardan biri idi.Tanrının rahmeti üzerine olsun.

 3. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 25 Eylül, 2011 08:31

  Allah rahmet eylesin,Büyük Türk Milleti’nin başı sağ olsun,Şunu da söyleyelim; Milletin başındakiler de aklını başına alsın veya allah onlara akıl baylığı versin.
  Ölene yapacak bir şey yok,ancak onu iyi anar ve ona dua ederiz.Fakat; onun ruhunun şad olaması için,ayrıca yeni nesiller için; CENGİZ DAĞCI ADI BAYRAK OLMALIDIR.Kitaplarını okumalı ve okutmalıyız.Buyurun görev başına..

 4. ahmet şentürk yorum tarihi 1 Kasım, 2011 19:16

  İyi bir romancı ,Türk dünyasını anlatan mümtaz şahşiyet,Allahtan rahmet ,yakınlarına da sabırlar dilerim.

Yorum yap