57) ŞİRİNLER KOMÜNİSTTİR !

Yayin Tarihi 15 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ŞİRİNLER KOMÜNİSTTİR!

image00194.jpg

Şirinler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan ve çocuğundan yaşlısına herkesin en sevdiği çizgi filmlerden biri.

İşte ilk bölümü 1958 yılında yayınlanmaya başlayan Şirinler için tüm dünyada ilginç bir iddia tartışılıyor. O çok sevdiğimiz Şirinler, Komünizm’i mi anlatıyor?

ABD’de uzun yıllar bu gerekçeyle yasaklanan Şirinler’in komünizm kodları:

 Şirinler’in İngilizce yazılımı Smurf’tur, bu da “small men under red flag” yani ‘kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar’ın baş harflerinden oluşur.

Aynı şekilde Smurf; 
“socialist men under red father” yani “kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar diye de bilinir.

– Şirinler’de para olmadan komünal bir yaşam sürülüyor.

– Şirinler köyünde para kullanılmaz, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.

Tembel Şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. Bu da tembellik hakkını ifade eder.

– Şirin Baba,  Karl Marx’a benziyor ve kızıl şapka giyiyor.

– Herkes kendi işini yapıyor ve çok mutlu.

– Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz… Ne kilise, ne havra, ne de camii..
 
– Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.

– Şirinler’in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel,  kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder. 

– Gargamel’in kedisi ise ABD’nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.. Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl  orjinalindeki adı ‘Azrail’dir.

– Şirinler’in her birinin temsil ettiği çok farklı unsurlar vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü Şirin maço erkeği temsil eder.

– Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, gerçek bir komünistti… Şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı. Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB.

Peyo, bir çizgi film yapmak, bu çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika’ya karşı bu yolla propaganda yapmak istedi.

İşte tüm bu iddialar akla önemli bir soruyu getiriyor: TRT Şirinler’i yayınlayarak yıllarca Komünizm propagandası mı yaptı?

Eğer TRT, bu iddiaları bilseydi, Şirinler’i yine yayınlar mıydı?

Odatv.com

 

Paylaş:

Yorumlar

“57) ŞİRİNLER KOMÜNİSTTİR !” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 15 Ocak, 2008 10:04

  Üzgünüm… Yayımlamazdı.

 2. ilhan sözbilir yorum tarihi 18 Ocak, 2008 13:50

  Öküzün altında buzağı arayanlar, ne bulacaklarını sanıyor. Memleket elden gidiyor, satılan satılana,iğdiş edilen bir Türkiye Cumhuriyeti var; ama elalem nelerle uğraşıyor. Emperyalizme karşı gelmeyi bilemeyenler, kapitalizmin oyuncağı haline gelenler ne yapacaklarını bilemiyorlar herhalde. Çok üzgünüm.

 3. gazi aslan yorum tarihi 22 Aralık, 2010 05:53

  bence yayınlardı ve yayınlamalıdır. bu dünyada komünizm den güzel daha ne olabilir. KAHROLSUN AMERİKAN EMPERYALİZMİ. YAŞASIN MARKSİZM VE LENİNİZMİN YÜCE İDEOLOJİSİ. YAŞASIN KOMÜNİZM, SOSYALİZM. KAHROLSUN KAPİTALİZM, FAŞİZM…

 4. Mehmet Kömür yorum tarihi 23 Temmuz, 2011 13:13

  Tabi ki de gazi, Komunizmden iyi ne varki,İbadethane olmuycak,dinden bahseden ve ibadethane olmuyacak.çok güzel…Dalga mı geçiyon lan!git bunu başka yerde de seni pis komunist!

 5. ümit afsin yorum tarihi 6 Kasım, 2011 20:17

  ewt eger trt bılseydı yayınlamazdı cunkı tarafsız bı tv olusu bo sonucu dogruloyor komunıst bırı olarak üzüldüm cocukluguöu susleyen sırınlerın bı msj oldugu ıcın…

 6. m umut xwin yorum tarihi 29 Nisan, 2013 23:42

  arkadaşlar bu teori uzun zaman önce yalanlandı maalesef. zira şirinler ilk çıkığında Fransızca Les Schtroumpfs adıyla anıldı. smurf ise bu ismin telaffuzunun ingilizceleşirilmiş hali… yani birilerinin paranoyası ile bütün öğeler simgesel bir anlatıma büründürülüp korku propagandası yapılıyor… internette biraz gezinirseniz bu teorinin (komünist olduklarına dair teorinin) antitezini de bulabilrsiniz… selametle…

 7. kahraman yorum tarihi 31 Mayıs, 2013 00:05

  dibine kadar komunistim !
  işte sağcıların beyinleri böle olur, çalışmaz.
  siz hangi çizgi filmde ibadethane gördünüz?

 8. kahraman yorum tarihi 31 Mayıs, 2013 16:49

  gazi helal olsun!

Yorum yap