6) APO’YA AF GÖRÜNÜYOR !

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2007 
Kategori BASIN-YAYIN

 

367 Sabih’in son bombası: Aftan Öcalan da yararlanabilir

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘367 şartı’ fikrini ortaya atan Sabih Kanadoğlu, TCK’nın 221’nci maddesinin esnetilmesi durumunda Öcalan’ın da aftan yararlanabileceğini savundu.

image00188.jpg

 

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türk Ceza Kanunu’nun terör ve terörle mücadeleyi düzenleyen 221’nci maddesinin “esnetilmemesi” gerektiğini söyledi. Kanadoğlu, “Amaç suç işlemiş kişileri de işlemeyenler gibi topluma kazandırmak ise, bunun adı aftır ve bunun sonu hiç ummadığımız kişileri de aftan yararlanmasına kadar gidebilir. Buna PKK’nın lider kadroları da dahildir” dedi.Sabih Kanadoğlu, Halk TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kanadoğlu, TCK’nın 221’nci maddesinin “esnetilmemesi” gerektiğini vurgulayan Kanadoğlu, “Eğer, hiç örgüt suçu işlememiş birilerini affetmek istiyorsak bu zaten 221. maddenin içeriğinde var. Amaç suç işlememişlere yönelik bir uygulama ise ayrı bir düzenlemeye gerek yok. Suçun işlenip işlenmediğinin tespiti de ayrı bir konu. İktidar, 221. maddenin bazı hükümlerini esneteceğini söylüyor. 221 bir temel yasadır. Temel yasalarda böyle oynama yapılması gelecek açısından umut vermiyor” diye konuştu.APO BİLE YARARLANABİLİR
Amaç suç işlemiş kişileri de işlemeyenler gibi topluma kazandırmak ise, bunun adı aftır ve bunun sonu hiç ummadığımız kişileri de aftan yararlanmasına kadar gidebilir” diyen Kanadoğlu, şunları söyledi:
Buna PKK’nın lider kadroları da dahildir. Çünkü siz böyle bir yasayı gündeme getirirseniz, eşitlik ilkesi de gündeme gelir. Ayrıca, siz silahlı mücadele devam ederken, af konusunun ortaya çıkması, sizin terörle mücadele etmekte olan güvenlik güçlerinizi de moral açıdan etkiler.Bunun bir sakıncası daha var. Afla dışarı çıkan insanın suçlu olup olmadığıyla ilgili devlet sorumluluk alır çünkü eğer o kişi suçlu derse bunu kanıtlamak zorundadır. Bu sorumluluklar çerçevesinde bu insanlara iş bulunması, çeşitli sosyal güvencelerinin sağlanması söz konusu olur. Bu konu suiistimale de neden olabilir. İş bulmak için, devlet güvencesi için suça yönelenler dahi olabilecektir.”

TOPLUMA KAZANDIRMA YASALARI BAŞARISIZ OLDU
Sabih Kanadoğlu, Türkiye’de topluma kazandırma konusunda şu ana kadar 8 yasa çıktığını hatırlattı ve bu yasaların istenilen sonuçları vermediğini kaydetti.Daha önce çıkan pişmanlık yasalarıyla ilgili rakamlardan örnekler veren Kanadoğlu, şöyle devam etti:
2003 yılında, 4959 sayılı yasayla çıkan düzenlemeye, 4 bin 360 kişi başvurdu. Bu başvuruların 2 bin 980’i cezaevinde bulunanlar tarafından yapılmış, bin 360 kişi dışarıdan ya da dağdan başvurmuş. Başvuranların bin 975’i Hizbullah üyesi, o zamanın bakanlığının deyimiyle ‘dini motifli örgüt üyeleri’, bin 935’i PKK’lı ve aşırı sol örgütler.Bir devlet bu şekilde bir af çıkarırsa, esas olarak dağa çıkışı teşvik etmiş olabilir. Örgüt mensuplarında ya da suçlularda, devlet nasılsa bir şekilde ödün verecektir düşüncesine neden olabilir.

301. MADDE KALMALI
Kanadoğlu, tartışmalı 301’nci maddeye ilişkin açıklamalarda da bulundu. 301’nci maddenin gerekli olduğunu savunan Kanadoğlu, “
Çünkü ulusal onurunu koruyamayan ülkelerin sonu karanlıktır. Beni üzen şu ki, biz bunu AB’nin baskısıyla yapmamalıyız” diye konuştu.Maddedeki, Türklük kavramından, “Türk milleti” algılandığına vurgu yapan Kanadoğlu, esas değişen şeyin bu konudaki inisiyatifin Adalet Bakanlığı’na bağlanması olduğunu söyledi. Siyasi bir suçun izne bağlı olmasının yadırganamayacağını anlatan Kanadoğlu, “Bu konuyla Adalet Bakanı ya da Cumhurbaşkanı ilgilenebilir. Ama Cumhurbaşkanı’na gitmeden Adalet Bakanı’na bağlanması doğrudur. Kötüye kullanılabilir mi, evet ihtimal dahilindedir. Ama bu kötü kullanmayı eleştirme hakkına da biz sahibiz. Bu konuda göz göre göre keyfi uygulama yapılacağını zannetmiyorum” dedi.

Vatan (29.12.2007)

 

Paylaş:

Yorumlar

“6) APO’YA AF GÖRÜNÜYOR !” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. mehmetcan yalçın yorum tarihi 30 Aralık, 2007 15:05

  böyle bişey yapılırsa türkiye çok şey kaybeder

 2. alpaslan demir yorum tarihi 30 Aralık, 2007 16:21

  yok yaaa okadar da olmaz herhalde tamam akp çok taviz verdi çok şeyler kaybettik ama bu kadarınıda yapacak kadar vatansız bayraksız imansız olamaz ki olursada bu türkiyenin iç savasının tamamıyle ortaya çıkmasına sebeb olur ve tarıh oluruz allah hakkımızda hayırlısını versin…

 3. Mustafa Necati Çevik yorum tarihi 30 Aralık, 2007 20:18

  Afedeceklerde nasıl yapacaklarının formülünü bulamadılar ama bu millet buna da ses çıkarmaz onuda kabül eder artık bu milletten umudum kalmadı.

 4. Nuriye Özdinçer yorum tarihi 30 Aralık, 2007 20:42

  AKP ;ABD ve AB nin kuklası..İktidarda kalma pahasına herşeyi yapmaya kalkabilir..Tüm ulusalcı,
  Kemalistlerin Atatürk Cumhuriyetinin kazanımlarını
  korumak ve kollamak görevidir..Uyanık olmalıyız..
  Sayın Kanadoğlu’ya halkı aydınlattığı için teşekkürler..

 5. savaş paşalı yorum tarihi 30 Aralık, 2007 21:56

  mustafa necati kardeşime aynen katılıyorum.milleti öyle bir hale soktuki bu iktidar,ne olursa olsun onunda yolunu bulurlar.ama BU MİLLET TARİHTE OLDUGU GİBİ HİÇ BİR ŞEYİ UNUTMAZ.

 6. Metin YILMAZ yorum tarihi 30 Aralık, 2007 23:47

  Buna sadece YUH denir!

Yorum yap