563) İRAN URMU GÖLÜNÜ KURUTARAK, GÜNEY AZERBAYCANLI TÜRKLERİ KATLEDİYOR!

Yayin Tarihi 4 Eylül, 2011 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, KATEGORİLENMEMİŞ

 

İran’da Azerbaycanlı Siyasi Mahkumları Savunma Derneği (ADAPP)

image0013.jpg

ADAPPın Bildirisi:

İran’da Urmu Gölü Gösteriler sırasında ölümler, yaralanmalar ve tutuklamalar

İran’da Azerbaycanlı Siyasi Mahkumları Savunma Derneği (ADAPP) 27 Ağustos 2011 tarihinde Azerbaycanın Urmiye ve Tebriz şehirlerinde barışçıl protestocuların acımasız ve vahşice bastırılmasını şiddetle kınamaktadır. Akşamın erken saatlerinde başlayarak Urmiye ve Tebrizin merkezi semtlerinde binlerce eylemci, dünyanın üçüncü büyük tuz gölü Urmu Gölünün ilerleyen çevresel felaketi ve tamamen kuruma tehlikesindeki İran İslam Cumhuriyetinin kötü yönetimini protesto etmek için toplandılar. Barışçıl göstericiler, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve baton kullanan çevik kuvvet polisi ile karşılaştılar. Yüzlerce Urmu gölü destekçisi, Urmiye, Tebriz, ve çevre illerde tutuklandı. ADAPP üzüntüyle 3 kişinin çıkan çatışmalarda çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldüğünü ve çok sayıda yaralı olduğunu bildirir. Bu protestolar sırasında yaralanan göstericilerin çoğunun tedavi için başvurdukları hastanelerden tedavi sırasında zorbalıkla alınıp götürüldükleri gelen haberler arasındadır. Urmiye Gölü Azerbaycan Türklerinin yaşadığı ve İranın Doğu Azerbaycan ile Batı Azerbaycan illeri arasında kalan, tuzlu suyu ile meşhur dünyanın en önemli ve eski göllerinden biridir. Son yıllarda hükümet gitgide artarak aktif şekilde gölü besleyen 20’den fazla nehir ve çayların üzerinde barajlar inşa etti ve sonuçta gölün suyunun derinliği 7 metrelik azaldı. Uzmanlar gölün yüzde 60’ının buharlaşmasına neden olan barajların yapılması ve Urmiye- Tebriz kentleri arasında inşa edilen otoyolunun Urmu Gölü içinde su akışını azalttığını iddia ediyorlar.

İran parlamentosu Urmu Gölünün Kurumasını önlemek için Araz Nehrinden su aktarmak ve fon tahsisi için iki acil durumlu önergenin onaylanmasına karşı çıktı. Bunun yerine, parlamenterler Urmu Gölü çevresinde yaşayanların taşınması önerisinde bulundu ve gölün çevresindeki nüfusun korku ve paniğine neden oldular. Gölün kuruması sonucu geride kalacak olan milyarlarca ton tuzun rüzgar tarafından bölge çapında dağılacak olması büyük bir endişe yaratmaktadır. Bölgede tuz akınıyla beraber hastalıkların yayılması, ekin alanlarının tahrip olması ve göl çevresinde geniş bir yarıçap içinde tehlikeli yaşam koşulları oluşturmaya neden olacak ve bu tehlike sadece İranın Azerbaycan bölgesinde değil, aynı zamanda komşu ülke ve bölgeler Azerbaycan, Türkiye, Irak ve Ermenistan da etkilenecekler. Urmu Gölünün Aral Denizi ile aynı kaderi paylaşmaktan korkan Azerbaycan çevre aktivistleri İslam Cumhuriyetinin çözüm bulması için baskı yapmaktadırlar.

27 Ağustos’da geniş ölçüde yapılan protestolar, 2 Nisan’da Urmu Gölünü destekleyen protestonun ve ardından 24 Ağustos da Tebriz kentinde yapılan futbol karşılaşması sırasında Urmu Gölünü destekleyen protestonun devamı niteliğindedir. Popüler bir viral videoda görüldüğü gibi futbol stadyumunda Azerbaycanlılar Urmu gölünün kurtarılması lehine; “Urmu gölü can veriyor meclis onun katline ferman veriyor” sloganı atılmıştır. Sonuç olarak 70 kişi nisan ayının 2 sinde ve 30 kişi 25 ağustos 2011 tarihinde tutuklandılar. Binlerce protestocu tarafından 27 ağustos tarihinde benzeri sloganlar verildi. Bütün bu protestolar Gölün kuruması ve hükümetin ilgisizliğine karşı yapılmaktadır. Muhtemelen bir sonraki protestolar daha büyük kapsamlı ve daha sık yaşanacaktır.

İran da Azerbaycanlı Siyasi Mahpusları Savunma Derneği (ADAPP), bu eski Gölü kurtarmak için hayatlarını feda eden üç çevre aktivisti için bir dakika saygı duruşunda bulunulması ve 100den fazla gözaltına alınan protestocuların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmaktadır. Protestoların güvenlik güçleri tarafından vahşice bastırılması sadece İranlılar ve İran diaspora toplulukları için değil belki bütün dünya için büyük bir endişe ve uğraş nedeni olmalıdır.

İletişim bilgileri:
İran’da Azerbaycanlı Siyasi Mahpusları Savunma Derneği – ADAPP
Fakhteh Luna Zamani
İcra Direktörü
Vancouver, Kanada

Daha fazla bilgi için aşağıdaki adreslerden temasa geçin:
telefon
+1-604-349-2727
E-posta
[email protected] 

 

Paylaş:

Yorumlar

“563) İRAN URMU GÖLÜNÜ KURUTARAK, GÜNEY AZERBAYCANLI TÜRKLERİ KATLEDİYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. perle inci yorum tarihi 4 Eylül, 2011 10:47

    -DEMEKKİ İRANDA DEMOKRASİ VARMIS!MÜKEMMEL!–NİYEMİ?–İSTE!SİYASİ MAHKUMLARI KORUMAK İCİN DERNEK KURULMUS YAHUU!-BİZDE BÖYLE BİRSEY VARMI?

  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 4 Eylül, 2011 12:31

    (ADAPP) derneği İran’da hizmet vermiyor. Kanada’da faaliyetlerini sürdürüyor.
    Saygılar

Yorum yap